• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańsk miastem europejskiej poezji

Jakub Knera
20 marca 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Taką statuetkę otrzyma zwycięzca festiwalu - jej wręczenie odbędzie się podczas uroczystej gali, w sobotę 26 marca. Taką statuetkę otrzyma zwycięzca festiwalu - jej wręczenie odbędzie się podczas uroczystej gali, w sobotę 26 marca.

Przez najbliższy tydzień Gdańskiem zawładnie europejska poezja - europejskich twórców będzie można spotkać w kawiarniach, bibliotekach, na uniwersytecie czy nawet w klubach. A w przyszłą niedzielę jury przyzna nagrodę dla najlepszego europejskiego poety.



Do walki o nagrodę w wysokości 100 tys. złotych stanie ósemka twórców: Uładzimier Arłoŭ z Białorusi, Primož Čučnik ze Słowenii, Emmanuel Hocquard z Francji, Marija Knežević z Serbii, Birgitta Lillpers ze Szwecji, Ivan Štrpka ze Słowacji, Andros Zemenidis z Cypru i Andrzej Mandalian z Polski

Nominowani zostali wybrani w marcu 2008 roku przez członków Zespołu Tłumaczy, którzy wytypowali najciekawszy tomik poetycki, wydany drukiem w 2006 lub 2007 roku. Spośród czterdziestu sześciu krajów europejskich wylosowano siedem, a z każdego do konkursu dopuszczono po jednym autorze. Finałową listę dopełniła Polska.

- Konkurs ma przede wszystkim promować poezję i Gdańsk jako miasto wolności - tłumaczy Anna Czekanowicz z Urzędu Miasta Gdańska, pomysłodawcy i fundatora nagrody. - Chcemy, aby poezja koncentrowała się wokół pojęcia wolności. W każdej edycji konkursu udział wezmą inne, wylosowane przez nas państwa. Nowością w przypadku Trójmiasta jest to, że nagroda będzie obejmować zasięgiem całą Europę.

Wszystkie nominowane książki zostały przetłumaczone na język polski i wydane przez gdańskie wydawnictwo słowo/obraz terytoria. Z większością ich autorów będzie można spotkać się w różnych miejscach w Gdańsku w ciągu najbliższych dni. Ale to nie wszystko, ponieważ w trakcie festiwalu w Gdańsku i Sopocie odbędzie się mnóstwo innych atrakcji - na specjalne spotkanie przyjedzie Tomas Venclova, który na Uniwersytecie Gdańskim otrzyma tytuł doktora honoris causa. Również na tej uczelni odbędą się Uniwersyteckie Wykłady Otwarte, w Kinie Kameralnym wyświetlane będą zaś filmy Ewy Zadrzyńskiej, dla najmłodszych przygotowano warsztaty literacko-plastyczne.

Uzupełnieniem programu będzie część muzyczna - sety dj'skie i koncert zespołu Trupa Trupa w La Dolce Vita oraz koncert projektu Nasiono All Stars pod przywództwem Borysa Kossakowskiego, którzy wykonają interpretacje utworów poetów nominowanych do nagrody.

Ten ostatni koncert odbędzie się podczas uroczystej gali, w piątek, 26 marca, o godz. 18.30 w Teatrze Wybrzeże. Wówczas oficjalnie ogłoszony zostanie zdobywca nagrody dla Europejskiego Poety Wolności. Galę transmitować będzie Telewizja Gdańsk, która przeprowadzi z niej bezpośrednią relację.

Opinie (15) 6 zablokowanych

  • niescislosc

    z ulotka to skandal i naciaganie gala powinna byc dla chcacych ja obejrzec a nie dla znajomych krolika

    • 0 0

  • hamstwo

    • 0 1

  • przez was przemawia - europejski poeta wolnosci - widzicie to haslo -- co maja chodniki dziurawe do tego -- pezja powstaje wszedzie i niema nic z materializmem do czynienia poezja to duchowe uniesienia

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Która edycja Festiwalu Literatury "Literacki Sopot" miałaby się odbyć w sierpniu tego roku?

 

Najczęściej czytane