stat
Wydarzenie już się odbyło

Gala Splendor Gedanensis (8 opinii)

Sześciu nominowanych do 46. edycji Splendor Gedanensis. O tym, kto zostanie laureatem, przekonamy się 4 kwietnia. Również sześć nominowanych firm ma szansę otrzymać honorowy Tytuł Mecenasa Kultury za rok 2008.

Relacja z imprezy

W tym roku galę uświetni solowy koncert wybitnego kompozytora, pianisty jazzowego i gdańszczanina Leszka Możdżera - który sam otrzymał statuetkę Splendor Gedanensis w 2005 rok

Do tegorocznej edycji nagrody Splendor Gedanensis zostali nominowani (w kolejności alfabetycznej):

Jacek Friedrich nominowany za wydaną w 2018 roku książkę "Walka obrazów. Przedstawienia wobec idei w Wolnym Mieście Gdańsku".

Jacek Friedrich - historyk sztuki, nauczyciel akademicki. Związany z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Dyrektor Muzeum Miasta Gdyni. Pomysłodawca i współorganizator wystawy "Niechciane dziedzictwo" poświęconej architekturze XX wieku w Gdańsku i Sopocie (CSW Łaźnia 2005), współkurator trzeciej edycji Festiwalu Sztuk Wizualnych Alternativa w Gdańsku (2013). Za udział w ratowaniu zabytków podczas pożaru kościoła św. Katarzyny został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Magdalena Grzebałkowska nominowana za wydaną w 2018 roku książkę "Komeda. Osobiste życie jazzu".

Magdalena Grzebałkowska - pisarka i dziennikarka. Absolwentka studiów historycznych Uniwersytetu Gdańskiego. Autorka biografii ks. Jana Twardowskiego oraz Tomasza i Zdzisława Beksińskich. Laureatka Nagrody Grand Press oraz Śląskiego Wawrzynu Literackiego. Nominowana do Nagrody Literackiej "Nike" za książkę "1945. Wojna i pokój".

Magdalena Kalisz i Piotr Szopowski nominowani za organizację I edycji Gdańskich Targów Książki.

Magdalena Kalisz to absolwentka prawa i amerykanistyki. Podróżniczka, zwiedziła pięć kontynentów i ponad 40 krajów. Wraz z Pawłem Szopowskim wspólnie prowadzą księgarnię, kawiarnię, galerię i sklep z dizajnem Sztuka Wyboru. Animatorzy i współorganizatorzy wielu wydarzeń kulturalnych realizowanych na terenie Wrzeszcza. Pierwszą edycję Gdańskich Targów Książki odwiedziło w zeszłym roku ponad 13 tys. osób, do dyspozycji których znalazła się oferta wydawnicza niemal 70 wystawców oraz kilkudziesięciu wydarzeń kulturalnych.

Dorota Kolak nominowana za kreację Hekabe w "Trojankach" Eurypidesa w reżyserii Jana Klaty.

Dorota Kolak to aktorka teatralna i filmowa, wykładowca Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdyni i Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Ukończyła krakowską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. Obecnie na stałe współpracująca z Teatrem Wybrzeże. Odznaczona m.in. w 2008 roku Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Barbara Świąder-Puchowska nominowana za książkę "Myślenie obrazem. Gdańskie teatry plastyków w latach 50. i 60. XX wieku".

Barbara Świąder-Puchowska to teatrolog, organizator i animator życia kulturalnego. Jest adiunktem w Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego. Autorka krótkich filmów, teledysków, sesji zdjęciowych i dramatów. Zrealizowała kilkadziesiąt autorskich projektów teatralnych i kulturalnych, m.in. Dramatorium; Off- daleko od centrum; WWW, czyli Wieczór Wierszy Wesołych. Współtworzyła Festiwal The Best Off, Minifestiwal Tańca Butoh i Festiwal Gdańska Korporacja Tańca.

Jacek Zdybel nominowany za realizację odtworzenia fresku "Polskie Niebo" w budynku dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku oraz projekt i realizację statuetki Pomorskiej nagrody Literackiej "Wiatr od morza".

Jacek Zdybel - malarz, grafik, rysownik, pedagog. W latach 2007-2012 prodziekan Wydziału Malarstwa. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 2009 roku pod egidą Instytutu Kultury Miejskiej i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku wraz z Rafałem Roskowińskim prowadził Gdańską Szkołę Muralu. Prace Zdybla są obecne w przestrzeni Gdańska, m.in. elewacja w technice sgraffito kamienic przy ul. Szerokiej 83.

Do 2018 roku łącznie 205 laureatów

Od poprzedniej edycji splendorów (za rok 2017), z inicjatywy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, nominowani mają szansę na 3 równorzędne nagrody o wartości 20 tysięcy złotych, dyplom i pamiątkową statuetkę wykonaną przez Jana Skrzypka.

Podczas gali, która w tym roku odbędzie się 4 kwietnia w Teatrze Wybrzeże, poznamy również Mecenasa Kultury za rok 2018. O tytuł ubiega się sześć firm: Ziaja Ltd Zakład produkcji Leków sp z o.o., Browar Amber sp. z o.o., Port Lotniczy Gdańsk Sp. z o.o., Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, SOPOCKA ODESSA Ewa i Arkadiusz Hronowscy oraz firma PPU IZOBUS Sp. z o.o.

W 2018 roku Nagrodę Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis otrzymali Mariusz Waras, Małgorzata Omilanowska i Stefan Wesołowski. Tytuł Mecenasa Roku otrzymała firma Ziaja. Mariusz Waras otrzymał nagrodę za "stworzenie na ścianach budynku WL4 galerii społecznego muralu, komentującego polską rzeczywistość społeczno-polityczną". Profesor Małgorzata Omilanowska została laureatką za "nieustającą działalność na rzecz kultury oraz za oczekiwaną książkę <>". Płyta "Rite of the End" zapewniła Splendora trzeciemu laureatowi - Stefanowi Wesołowskiemu.

Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis po raz pierwszy została wręczona 4 sierpnia 1973 roku. Jest najstarszym i najistotniejszym wyróżnieniem gdańskim w dziedzinie kultury. Początkowo nazwano ją Nagrodą Miasta Gdańska, potem Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury i Sztuki i w końcu Nagrodą Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis. Obecną nazwę nosi od 2004 roku. Do tej pory nagrodzonych zostało 205 osób - niektóre z nich otrzymały nagrodę dwu- lub trzykrotnie. Natomiast tytuł Mecenasa Kultury przyznano 25 razy.

Opinie (8)

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Znamy laureatów nagród Splendor Gedanensis

  (3)

  Frapujące, że tematy dotyczące komunikacji, polityki lokalnej, inwestycji czy iście tabloidowe hity są tak dziarsko i ochoczo komentowane, a w temacie kultury....cicho sza. Ciemny lud tego nie kupuje.
  Westchnęłam.

  • 9 1

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł Znamy laureatów nagród Splendor Gedanensis

   A co tu komentować?

   szmiry i dłużyzny

   • 2 7

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł Znamy laureatów nagród Splendor Gedanensis

   Tutaj można jedynie komentować błędy w artykule, ale wtedy taki komentarz jest blokowany i usuwany.... :)

   • 4 0

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł Znamy laureatów nagród Splendor Gedanensis

   spokojnie,

   może zaraz pojawią się spece od sycylii, układu, deweloperów. Na razie zajmują się innymi tematami.

   • 2 1

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Znamy laureatów nagród Splendor Gedanensis

  Jak ma na imię Pani Prezydent?:)

  • 2 1

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Znamy laureatów nagród Splendor Gedanensis

  gratulacje

  • 1 1

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Znamy laureatów nagród Splendor Gedanensis

  Bardzo udana, sprawnie przeprowadzona gala i fenomenalny koncert Możdżera!

  • 1 5

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Znamy laureatów nagród Splendor Gedanensis

  Browar Amber wspiera Muzeum Gdańska

  ...czyli dawne Muzeum Historyczne Miasta Gdańska - tak gwoli ścisłości.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Kto jest patronem Teatru Muzycznego w Gdyni?

 

Najczęściej czytane