stat
Wydarzenie już się odbyło

Gala Splendor Gedanensis (8 opinii)

Sześciu nominowanych do 46. edycji Splendor Gedanensis. O tym, kto zostanie laureatem, przekonamy się 4 kwietnia. Również sześć nominowanych firm ma szansę otrzymać honorowy Tytuł Mecenasa Kultury za rok 2008.

Relacja z imprezy

bilety 350-420 zł
przedsprzedaż 320-390 zł
Kup bilet
W tym roku galę uświetni solowy koncert wybitnego kompozytora, pianisty jazzowego i gdańszczanina Leszka Możdżera - który sam otrzymał statuetkę Splendor Gedanensis w 2005 rok

Do tegorocznej edycji nagrody Splendor Gedanensis zostali nominowani (w kolejności alfabetycznej):

Jacek Friedrich nominowany za wydaną w 2018 roku książkę "Walka obrazów. Przedstawienia wobec idei w Wolnym Mieście Gdańsku".

Jacek Friedrich - historyk sztuki, nauczyciel akademicki. Związany z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Dyrektor Muzeum Miasta Gdyni. Pomysłodawca i współorganizator wystawy "Niechciane dziedzictwo" poświęconej architekturze XX wieku w Gdańsku i Sopocie (CSW Łaźnia 2005), współkurator trzeciej edycji Festiwalu Sztuk Wizualnych Alternativa w Gdańsku (2013). Za udział w ratowaniu zabytków podczas pożaru kościoła św. Katarzyny został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Magdalena Grzebałkowska nominowana za wydaną w 2018 roku książkę "Komeda. Osobiste życie jazzu".

Magdalena Grzebałkowska - pisarka i dziennikarka. Absolwentka studiów historycznych Uniwersytetu Gdańskiego. Autorka biografii ks. Jana Twardowskiego oraz Tomasza i Zdzisława Beksińskich. Laureatka Nagrody Grand Press oraz Śląskiego Wawrzynu Literackiego. Nominowana do Nagrody Literackiej "Nike" za książkę "1945. Wojna i pokój".

Magdalena Kalisz i Piotr Szopowski nominowani za organizację I edycji Gdańskich Targów Książki.

Magdalena Kalisz to absolwentka prawa i amerykanistyki. Podróżniczka, zwiedziła pięć kontynentów i ponad 40 krajów. Wraz z Pawłem Szopowskim wspólnie prowadzą księgarnię, kawiarnię, galerię i sklep z dizajnem Sztuka Wyboru. Animatorzy i współorganizatorzy wielu wydarzeń kulturalnych realizowanych na terenie Wrzeszcza. Pierwszą edycję Gdańskich Targów Książki odwiedziło w zeszłym roku ponad 13 tys. osób, do dyspozycji których znalazła się oferta wydawnicza niemal 70 wystawców oraz kilkudziesięciu wydarzeń kulturalnych.

Dorota Kolak nominowana za kreację Hekabe w "Trojankach" Eurypidesa w reżyserii Jana Klaty.

Dorota Kolak to aktorka teatralna i filmowa, wykładowca Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdyni i Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Ukończyła krakowską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. Obecnie na stałe współpracująca z Teatrem Wybrzeże. Odznaczona m.in. w 2008 roku Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Barbara Świąder-Puchowska nominowana za książkę "Myślenie obrazem. Gdańskie teatry plastyków w latach 50. i 60. XX wieku".

Barbara Świąder-Puchowska to teatrolog, organizator i animator życia kulturalnego. Jest adiunktem w Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego. Autorka krótkich filmów, teledysków, sesji zdjęciowych i dramatów. Zrealizowała kilkadziesiąt autorskich projektów teatralnych i kulturalnych, m.in. Dramatorium; Off- daleko od centrum; WWW, czyli Wieczór Wierszy Wesołych. Współtworzyła Festiwal The Best Off, Minifestiwal Tańca Butoh i Festiwal Gdańska Korporacja Tańca.

Jacek Zdybel nominowany za realizację odtworzenia fresku "Polskie Niebo" w budynku dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku oraz projekt i realizację statuetki Pomorskiej nagrody Literackiej "Wiatr od morza".

Jacek Zdybel - malarz, grafik, rysownik, pedagog. W latach 2007-2012 prodziekan Wydziału Malarstwa. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 2009 roku pod egidą Instytutu Kultury Miejskiej i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku wraz z Rafałem Roskowińskim prowadził Gdańską Szkołę Muralu. Prace Zdybla są obecne w przestrzeni Gdańska, m.in. elewacja w technice sgraffito kamienic przy ul. Szerokiej 83.

Do 2018 roku łącznie 205 laureatów

Od poprzedniej edycji splendorów (za rok 2017), z inicjatywy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, nominowani mają szansę na 3 równorzędne nagrody o wartości 20 tysięcy złotych, dyplom i pamiątkową statuetkę wykonaną przez Jana Skrzypka.

Podczas gali, która w tym roku odbędzie się 4 kwietnia w Teatrze Wybrzeże, poznamy również Mecenasa Kultury za rok 2018. O tytuł ubiega się sześć firm: Ziaja Ltd Zakład produkcji Leków sp z o.o., Browar Amber sp. z o.o., Port Lotniczy Gdańsk Sp. z o.o., Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, SOPOCKA ODESSA Ewa i Arkadiusz Hronowscy oraz firma PPU IZOBUS Sp. z o.o.

W 2018 roku Nagrodę Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis otrzymali Mariusz Waras, Małgorzata Omilanowska i Stefan Wesołowski. Tytuł Mecenasa Roku otrzymała firma Ziaja. Mariusz Waras otrzymał nagrodę za "stworzenie na ścianach budynku WL4 galerii społecznego muralu, komentującego polską rzeczywistość społeczno-polityczną". Profesor Małgorzata Omilanowska została laureatką za "nieustającą działalność na rzecz kultury oraz za oczekiwaną książkę <>". Płyta "Rite of the End" zapewniła Splendora trzeciemu laureatowi - Stefanowi Wesołowskiemu.

Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis po raz pierwszy została wręczona 4 sierpnia 1973 roku. Jest najstarszym i najistotniejszym wyróżnieniem gdańskim w dziedzinie kultury. Początkowo nazwano ją Nagrodą Miasta Gdańska, potem Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury i Sztuki i w końcu Nagrodą Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis. Obecną nazwę nosi od 2004 roku. Do tej pory nagrodzonych zostało 205 osób - niektóre z nich otrzymały nagrodę dwu- lub trzykrotnie. Natomiast tytuł Mecenasa Kultury przyznano 25 razy.

Opinie (8)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Nestor trójmiejskich scen, Ryszard Ronczewski, obchodził w 2010 roku w Sopocie okrągły jubileusz pracy twórczej. Który?