• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Fotograficzna opowieść o cudzie narodzin

W ramach kampanii "Rodzę - Mam prawa" Fundacja Rodzić po Ludzku organizuje ogólnopolski cykl spotkań lokalnych dla kobiet. W prawie 70 miejscach w Polsce w jednym tygodniu marca kobiety będą się edukować w zakresie swoich praw i dzielić doświadczeniami.

sie 17

sobota, godz. 12:00

Gdańsk,
bilety 35 zł
ulgowy 25 zł

2 lipca - 23 sierpnia 2024, godz. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Wydarzenie jest częścią najnowszej kampanii Fundacji: "Chcemy, żeby kobiety w Polsce wiedziały, że wg prawa mogą rodzić w zgodzie z własnymi potrzebami" mówią jej reprezentantki.

Wg prawa kobieta może wybrać, kto będzie jej towarzyszył w szpitalu. Przygotowany przez nią plan porodu, czyli plan oczekiwań i potrzeb, powinien być wspólnie omówiony z personelem medycznym i wzięty pod uwagę. Wskazane jest, aby położna i lekarz zachęcali kobietę do swobodnej aktywności i poruszania się. Ważne jest również to, aby proponować jej różne metody łagodzenia bólu, wspierać ją emocjonalnie i traktować życzliwie. Po porodzie kobieta i dziecko mogą przez dwie godziny przytulać się do siebie w kontakcie "ciało do ciała", a potem otrzymywać rzetelne rady dot. karmienia piersią. Co ważne, a często pomijane, położna środowiskowa ma odwiedzić kobietę po porodzie w domu cztery razy, wspierać ją i udzielać pomocnych wskazówek.

W spotach kampanii "Rodzę - Mam prawa" słyszymy: "Nowoczesne Standardy Opieki Okołoporodowej pomagają wrócić do tego, co naturalne i instynktowne, przypominając, że to Ty znasz swoje ciało najlepiej. To samo ciało, które od zawsze potrafiło całować, od zawsze wie, jak urodzić."

Lokalne Organizatorki z całej Polski w tygodniu 7-13 marca 2016 zaprezentują kobietom w całej Polsce najważniejsze zapisy Standardów Opieki Okołoporodowej, poprowadzą warsztaty oraz zaplanują różne formy aktywności w ramach spotkań. Informacje o wszystkich wydarzeniach pojawią się na stronie www.rodzicpoludzku.pl

Ambasadorką kampanii jest Celina Szwinta, położna i podróżniczka, współautorka bloga www.coztegozedaleko.pl

Kampanię objął patronatem honorowym Minister Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta oraz Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania. Patroni medialni to Magazyn Dziecko oraz Tygodnik Powszechny.

Do Gdyni zapraszam na spotkanie z ekspertami, które będzie uroczyście otwierać wystawę p.t.:
"Fotograficzna opowieść o cudzie narodzin"

Autorem jest Aleksandra Kościaniuk (Fotografia Aleksandry), która tak pisze o swoich zdjęciach:

"Dzięki moim fotografiom oswajam poród, pokazując piękno i metafizyczność tego wydarzenia, dając niepowtarzalną pamiątkę dla rodziców i dla dziecka. Podczas fotografowania porodu pokazuję naturalną bliskość rodziny w niezwykłym momencie przyjęcia na świat jej nowego członka.

To niesamowite zdjęcia MOCY kobiet ukazujące ich siłę i uświadamiające im, że potrafią wszystko skoro dokonały cudu narodzin. To fotograficzna opowieść zrealizowana z poszanowaniem granic wszystkich obecnych przy porodzie osób. Pamiątka z wyjątkowego wydarzenia w życiu całej rodziny, także w przyszłości samego dziecka.

To profesjonalny fotoreportaż z porodu -- fotografia BLISKOŚCI rodziny i MOCY kobiet"

Spotkanie odbędzie się 12.03. 2016 godz. 10:00 - 13:00 w Slow Cafe (ul. Filipkowskiego 20) w Gdyni.
Podczas spotkania planujemy prezentacje o Standardach Opieki Okołoporodowej oraz metodach wspierania naturalnego porodu.

Zapraszam ekspertów zajmujących się porodami m.in.:
Karolinę Karpowicz (doula - osobę wspierającą przy porodzie),
Romana Jankowskiego (lekarz położnik),
Martę Alabrudzińską (doradcę chusto noszenia oraz mamę 5 dzieci, z których najmłodsze rodziła w domu). Będzie ona opowiadać m.in. o zdjęciach, które zostały zrobione podczas porodu:
"Te zdjęcia to moja pamięć zewnętrzna. Zapis zdarzeń i emocji, których nie miałam jak spamiętać skoncentrowana na swoim ciele i dziejącym się cudzie narodzin. Uwielbiam do nich wracać. Za każdym razem rzeczywistość znika a ja ponownie tulę mój mały Cud zalana szczęściem i miłością".
***
"Kiedy oglądam fotografie Oli, widzę nie tylko zdjęcia z porodów, ale przede wszystkim ujęcie, pokazanie kobiecej mocy w jej najbardziej fenomenalnym wybuchu. Nikt tak, jak ona nie widzi, jak kobiety sięgają do źródła swojej mocy. Ona nie jest po prostu uczestniczką tego wydarzenia, ona jest tym okiem, które bacznie obserwuje tę wędrówkę kobiet do źródła swojej siły i pięknie ją dokumentuje. 
Trudno mi sobie wyobrazić, jak ważne są te fotografie dla matek, zazdroszczę im, że Ola była z nimi."
Anka Górska - Prezeska Stowarzyszenia Macherki

Opinie

Sprawdź się

Czy obecnie działające Muzeum Miasta Gdyni jest pierwszym w historii tego miasta?