• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Filmowe lekcje w kinie Żak

Karolina Litka
7 września 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
W programie przewidziane są filmy poruszające trudne, współczesne tematy. Na zdjęciu kadr z filmu "Persepolis", który także zostanie pokazany w ramach cyklu. W programie przewidziane są filmy poruszające trudne, współczesne tematy. Na zdjęciu kadr z filmu "Persepolis", który także zostanie pokazany w ramach cyklu.

Persepolis, Fanatyk, Milionerzy, Dziewczyna z perłą - to tylko część filmów, które będą mogli zobaczyć uczniowie gdańskich szkół w ramach programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w Kinie Żak. Pokazom będą towarzyszyć prelekcje i dyskusje, prowadzone przez filmoznawców, krytyków filmowych oraz twórców; dla młodszych uczniów - konkursy i zabawy.



- Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to ogólnopolski projekt edukacyjny, skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Celem naszego projektu jest nauka o filmie poprzez film. Przede wszystkim uwrażliwienie młodzieży na sztukę filmową, ale też nauczenie krytycyzmu - tłumaczy Lena Bogołębska ze stowarzyszenia Nowe Horyzonty. - Edukacja filmowa w kinach studyjnych to często jedyna okazja, by zapoznać dzieci i młodzież z arcydziełami filmowymi i uznanymi produkcjami z odległych zakątków świata - dodaje Lena Bogołębska.

Cykl Nowe Horyzonty rusza w październiku. Będzie to trzecia ogólnopolska edycja programu, który w tym roku obejmie aż 17 miast. Koordynatorem projektu w Gdańsku jest Kino Żak.

- Po raz pierwszy uczestniczymy w tym projekcie - mówi Magdalena Renk-Grabowska, szefowa Klubu Żak, koordynatorka projektu w Gdańsku. - W naszym programie znajdą się zarówno filmy należące do klasyki kina, jak i najlepsze produkcje współczesne. Pokazy będą poprzedzać prelekcje przygotowywane przez Jolantę Szatkowską oraz Elwirę Rywińską - wykładowczynie historii kina, prowadzące Licealną Akademię Filmową w Gdańsku. Przewidujemy też konkursy i warsztaty plastyczne dla młodszych dzieci.

Filmy będą dopasowane do uczniów w różnych grupach wiekowych i będą wyświetlane w różnych cyklach tematycznych. W cyklu Podróże Filmowe prezentowane będą filmy dotyczące historii, geografii i kultury wybranych krajów, w cyklu Między Tekstami Kultury uczniowie będą mogli obejrzeć filmy stanowiące tło dla utworów literackich omawianych na lekcjach, natomiast w cyklu Trudne Tematy przedstawione będą filmy poruszające kwestie nietolerancji rasowej, religijnej czy seksualnej, problem wyzysku najbiedniejszych oraz terroryzm.

Każdy cykl opiera się na 9 spotkaniach - klasy odwiedzają kino raz w miesiącu od października do czerwca. Seanse będą się odbywać w ramach zajęć lekcyjnych.

Do udziału w programie nauczyciele mogą zgłaszać swoje klasy do końca września bezpośrednio w kinie Żak lub poprzez formularze dostępne na stronie internetowej programu www.edukacja.nowehoryzonty.pl Karnet na dziewięć wejść kosztuje 70 zł. Szefowa Klubu Żak, Magdalena Renk-Grabowska, zapewnia też, że posiadacze karnetów otrzymają zniżkę klubową na codzienne seanse.

Miejsca

Opinie (19)

  • Zmiany

    Kino Żak jak i cały Klub podupada, chyba skończyły się pomysły, brak cykli filmowych, repertuar wybierany na zasadzie zomowskiej branki ślepego jeża, puszczane po raz setny dla 4 osób. PR śpi, marketing czeka na obsadzenie, czy ktoś chce jeszcze pracować w tym miejscu? Budyniu wprowadź swoją postulowaną zmianę jak najszybciej, pseudodyrektor na Kaszuby, prywatyzacja Żaka już dziś. Pozdrawiam barmanów, którzy wiedzieli kiedy odejść...

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Ile teatrów znajduje się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie?

 

Najczęściej czytane