• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

FJJ 2018: George Burton Quintet, Vijay Iyer Sextet

Zapraszamy na 21. Festiwal Jazz Jantar. 9 listopada wystąpią George Burton Quintet oraz Vijay Iyer Sextet.

lis 26

sobota, godz. 19:00

Gdańsk,
bilety 25 zł
ulgowy 15 zł
Kup bilet
gru 9

piątek, godz. 20:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
Kup bilet
GEORGE BURTON QUINTET / Young America / po raz pierwszy w Polsce
VIJAY IYER SEXTET / Far from Over / All That Jazz


jazz - koncerty w Trójmieście


GEORGE BURTON QUINTET / Young America / po raz pierwszy w Polsce
George Burton - piano / Jason Palmer - trumpet / Tim Warfield - saxophone / Pablo Menares - bass / Wayne Smith Jr. - drums

Młody pianista, kompozytor i bandleader George Burton od ponad dekady znajduje się na radarze wszystkich będących na bieżąco z innowacjami w jazzie. W przeciągu dotychczasowej kariery korzystając ze swej wirtuozerskiej techniki Burton wypracował imponująco eklektyczne podejście do muzyki. Własne miejsce na światowej scenie odnalazł operując na wielu odcinkach szerokiego jazzowego spektrum: nieobcy jest mu zarówno rygor klasycznego przeszkolenia oraz nie mniej twarde doświadczenie uderzającego do głowy nocnego życia sceny jazzowej w Philladelphii. Pianista miał okazję grać u boku znamienitych praktyków bopu, post-bopu i okolic: Jamesa Cartera, Meshella Ndegecello czy Sun Ra Arkestry, by w końcu doprowadzić zespoły autorskie do występów na prestiżowych scenach w rodzaju Newport Jazz Festival, gdzie zagrał w 2017 roku.
Autorska muzyka Burtona stanowi klasę samą dla siebie: jest nie tylko technicznie znakomita, ale też wieloaspektowa: wszystkie wymiary jego dotychczasowego doświadczenia przefiltrowane są w niej przez specyficzny rodzaj wrażliwości twórczej, która zbliża Burtona do kompozytorów epoki romantycznej. Branżowe media piszą o George'u Burtonie per "nadzwyczajny" (NPR) czy "charyzmatyczny" (New York Times), a jego - łączące urodę kompozycyjną z potęgą brzmienia utwory niemal jednogłośnie określane są jako wciągające. Magazyn Nextbop pisze: "George Burton spełnia nadzieje na rozwój gatunku wyrażane przez najbardziej ekscytujących jazzowych twórców - nie boi się podejmowania ryzyka, jest dynamiczny i rewolucyjny... nie daje się zaszufladkować".

George Burton Quintet, jedna z dwóch autorskich grup muzyka łączy tradycyjny hard bop, awangardę, post bop, R&B oraz inne gatunki i pozostając w zgodzie z tradycją śmiało zmierza w kierunku jazzowej przyszłości. Muzyka zespołu oddaje charakterystyczny nazwany przez JazzTimes mianem "straight-but-not-straight" styl Burtona oraz jego umiejętność utrzymania własnego brzmienia przy uwzględnieniu potrzeb scenicznych partnerów. Jak sam wyjaśnia "Muzykę pisze się dla ludzi, po to, by słyszeli melodie i potrafili nawiązać z nimi relacje. Moja muzyka jest bardzo otwarta, choć wciąż niesie za sobą wszelkie cechy i złożoności jazzowego idiomu. Taka sytuacja pozwala każdemu pozostać sobą".

VIJAY IYER SEXTET / Far from Over / All That Jazz
Vijay Iyer - piano / Steve Lehman - alto saxophone / Mark Shim - tenor saxophone / Graham Haynes - cornet, flugelhorn / Stephan Crump - double bass / Jeremy Dutton - drums

Pianista i kompozytor Vijay Iyer należy do najjaśniejszych gwiazd na firmamencie współczesnego jazzu. Na miejsce wśród liderów najważniejszej i jednocześnie najbardziej bodaj kreatywnej sceny świata - tej w Nowym Jorku - artysta zapracował owocną, trwającą już od ponad dwudziestu lat działalnością, a plastyczny język muzyczny który zdołał w tym czasie wykształcić daje mu możliwość swobodnej wypowiedzi w różnych odcieniach stylistycznych i kontekstach wykonawczych. Choć jednak czerpie z całego szeregu muzycznych inspiracji, Iyer przede wszystkim jest muzykiem z gruntu jazzowym, a jego bazowe projekty utrzymane są w formułach mogących poszczycić się długą w obrębie tego gatunku historią. Po spektakularnym sukcesie obsypanego nagrodami autorskiego piano trio, którym Vijay Iyer ostatecznie potwierdził swoją wielką klasę i które stało się jedną z najważniejszych współcześnie tego rodzaju grup na świecie pianista zdecydował się na sformowanie składu rzadziej na scenach spotykanego, ale w nie mniej klasycznym kształcie: grupy Vijay Iyer Sextet.

Sekstet pod wodzą Vijaya Iyera to zespół, który powinien pobudzić wyobraźnię każdego zainteresowanego dzisiejszą sceną jazzową słuchacza. Do zrealizowania swej artystycznej wizji na najwyższym poziomie pianista potrzebował partnerów pewnych, a zważywszy, jak istotnymi postaciami jazzowej sceny są niektórzy z nich, o Vijay Iyer Sextet można mówić jako o nowojorskim dream-teamie. W sekstecie Vijaya Iyera znalazł się więc Stephan Crump - basista, który dał się poznać szerszej publiczności przede wszystkim jako stały członek Vijay Iyer Trio, ale mający za sobą także współpracę z postaciami takimi jak między innymi Mary Halvorson czy Ingrid Laubrock. Są również muzycy tak dla nowojorskiej sceny istotni jak saksofonista Steve Lehman i perkusista Tyshawn Sorey (w Żaku wystąpi Jeremy Dutton) - twórcy, których autorskie albumy regularnie znajdują się w podsumowaniach branżowych mediów (podczas europejskiej trasy koncertowej Soreya zastąpi młody, obiecujący perkusista Jeremy Dutton). Sekcję dętą sekstetu uzupełniają członek m.in. Steve Lehman Octet Mark Shim (saksofon tenorowy) oraz syn legendy perkusji Roya Haynesa, Graham Haynes na trąbce.

Podwojony w stosunku do słynnego tria skład instrumentalny pozwolił pianiście na poszerzenie pola brzmieniowego, co dało Iyerowi więcej miejsca dla muzycznej kreacji i stworzenia bogatych, zniuansowanych kompozycji. Kompozycje te - w realizacji gwiazdorskiego składu - przekładają się na wysokiej klasy współczesny jazz o pogłębionym, pełnym brzmieniu. Nic więc dziwnego, że grupa spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności jak i krytyków. Vijay Iyer Sextet został okrzyknięty Zespołem Roku zarówno w ankiecie autorów magazynu Downbeat, jak i w podsumowaniu stowarzyszenia Jazz Journalists Association. Dodatkowo Downbeat uhonorował Iyera tytułem Jazzowego Muzyka Roku.

Ceny biletów podane są na końcu tekstu. Bilety obejmują 2 koncerty danego dnia. Ostatni dzień sprzedaży I puli: 30 września 2018.
Zarezerwowane bilety są sprzedawane w cenie obowiązującej w dniu faktycznego wykupienia zarezerwowanych biletów.

Bilety na koncerty 9.11.2018
30 zł I pula / 40 zł II pula - zniżka* na Kartę Dużej Rodziny
50 zł I pula / 65 zł II pula - ulgowe* dla studentów, uczniów, seniorów
70 zł I pula / 90 zł II pula - super zniżka* na Kartę do Kultury
90 zł I pula / 110 zł II pula - bez zniżek
Ostatni dzień sprzedaży I puli: 30 września 2018
Bilety obejmują wszystkie koncerty danego dnia.

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację / 1 KARTĘ)

Ulgowe bilety przysługują wyłącznie studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom oraz emerytom i rencistom - za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji.

Sprzedaż biletów bez zniżek: http://tickets.klubzak.com.pl/

Sprzedaż biletów i karnetów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00).
Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 - w.117 / Płatność za bilety i karnety gotówką lub kartą. Bilety bez zniżek można nabywać w naszym sklepie internetowym: tickets.klubzak.com.pl.

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje na koncerty należy odebrać w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane). Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert.

Liczba biletów w danej puli limitowana. Zakupione bilety i karnety nie podlegają zwrotom. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT. Na koncertach w Klubie Żak miejsca nie są numerowane, liczba miejsc siedzących ograniczona, w przypadku dużego zainteresowania koncertem wszystkie miejsca stojące. Informacje o stanie sprzedaży będą zamieszczane na bieżąco na tablicach w Klubie Żak i na facebook.com/JazzJantar.

W Klubie Żak obowiązuje zakaz rejestracji imprez i zakaz robienia zdjęć profesjonalnym sprzętem w trakcie koncertów, przedstawień, seansów filmowych i zajęć warsztatowych.
Klub Żak zastrzega sobie prawo do zmiany programu.

Opinie

Sprawdź się

Jeden najsłynniejszych sopockich rzeźbiarzy współczesnych (również długoletni wykładowca akademicki) to: