• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

27. Festiwal Jazz Jantar - lato (1 opinia)

Klub Żak zaprasza na letnią odsłonę 27. edycji Festiwalu Jazz Jantar.

sie 8-10

czwartek - sobota, godz. 15:00

bilety 229 zł
Kup bilet

w każdy czwartek (do 01.09), godz. 18:00 - 21:00

Wstęp wolny
Za nami już piętnaście koncertów spod szyldu 27. Festiwalu Jazz Jantar, które odbyły się w lutym, marcu i maju. Gościliśmy przede wszystkim artystki i artystów z Polski, ale także z Wielkiej Brytanii, Norwegii, Niemiec, Holandii i Stanów Zjednoczonych. Latem będziemy kontynuować wątek brytyjski i niemiecki, ale w Sali Suwnicowej pojawią się także muzycy z Serbii i nie zabraknie oczywiście młodych twórców z Polski.

jazz - koncerty w Trójmieście


Brytyjska fala

Prezentowanie nowych oblicz młodej sceny jazzowej z Wielkiej Brytanii to mniej więcej od dekady stały punkt w programie Jazz Jantar. Występowali już u nas Sons of Kemet, Shabaka & The Ancestors, Binker & Moses, Binker Golding Band, Kamaal Williams, Alabaster DePlume, Yazz Ahmed, Emma-Jean Thackray, Dinosaur, Polar Bear, Emma Rawicz, Slowly Rolling Camera, Roller Trio, Snowpoet, Yazmin Lacey, Chelsea Carmichael, Run Logan Run czy Kinkajous, ale wciąż wiele się na Wyspach dzieje, więc i tym razem zaprosiliśmy utalentowanych muzyków o świeżym spojrzeniu na to, czym jazz jest i czym jeszcze może się stać.

Cassius Cobbson po raz pierwszy wystąpił na Jazz Jantar ubiegłej jesieni, jako perkusista tria pochodzącej z Peru, rezydującej w Londynie Allexy Navy. Intensywną, żywiołową grą oczarował nas do tego stopnia, że od razu umówiliśmy się na rychły powrót, tym bardziej, że w solowej twórczości dwudziestodwuletni muzyk prezentuje znacznie obszerniejszy wachlarz możliwości gra także na fortepianie i syntezatorach, a do tego śpiewa i odnosi się do inspiracji sięgających od jazzowych tradycji przez muzykę klubową i rockową po etniczne brzmienia Ghany, kraju jego przodków.
W 2023 roku wydał pierwszy album pod własnym nazwiskiem Sankofa a w lipcu zadebiutuje z autorskim programem przed polską publicznością.

Kulturowy miszmasz jest wyraźnie podkreślony również w twórczości Sultana Stevensona, którego z jednej strony inspirują wielcy jazzowi pianiści McCoy Tyner, Geri Allen czy Herbie Hancock a z drugiej sięga po funk, hip-hop i muzykę karaibską czyli po swoje korzenie. Stevenson to podobnie jak Cassius Cobbson jedna z najciekawszych postaci kolejnej fali młodych brytyjskich muzyków jazzowych. Prywatnie są przyjaciółmi i nalegali na występ tego samego wieczoru, zapewniając, że będzie to przeżycie, jakiego publiczność Festiwalu Jazz Jantar długo nie zapomni.

Zafascynowany brytyjską sceną od wielu lat pozostaje również Wojtek Mazolewski, który dostrzega, jak bardzo jej energia i zapał tamtejszych muzyków przypominają to, co działo się niegdyś w yassie. Tryp Tych Trio przekształca skojarzenie w żywą materię. Mazolewski jedna z kluczowych postaci yassu założył go wraz z saksofonistką Tamar Osborn i perkusistą Natcyetem Wakilim, znanymi z ze współpracy z takimi zespołami/artystkami, jak Nok Cultural Ensemble, Sons of Kemet, Collocutor czy Rosa Brunello. Skład tria ma jednak nieustannie ewoluować, o czym będzie się można przekonać już podczas koncertu na Festiwalu Jazz Jantar, gdzie za perkusją zasiądzie Sarathy Korwar uznany muzyk urodzony w Stanach Zjednoczonych, pochodzący z Indii, od lat mieszkający w Londynie i odważnie łączący jazz z wpływami zaczerpniętymi z hip-hopu, muzyki elektronicznej i południowoazjatyckiej tradycji.

Jazz z Europy różne oblicza

Serbski pianista, kompozytor oraz autor muzyki filmowej i teatralnej Aleksandar Jovanović (tworzący pod pseudonimem Shljuka) zajmuje się jazzem od 1999 roku, a Shljuka Quintet to jego najświeższy, założony w 2023 roku projekt. Napisał o nim: Jesteśmy ambasadorami wyjątkowej muzycznej fuzji, łączącej bogate tradycje muzyki bałkańskiej z improwizowanym językiem jazzu. Nasz ostatni album zatytułowany Octave Up symbolicznie oznacza nowy rozdział w naszych twórczych przedsięwzięciach, oferując świeże spojrzenie na bałkański jazz. Eksplorujemy poprzez tę płytę skrzyżowanie dwóch tradycji muzycznych, zagłębiając się w podobieństwa i różnice pomiędzy jazzem i muzyką bałkańską. Czerpiąc inspiracje z naszego dziedzictwa kulturowego, melodyczne frazy, harmoniczne progresje i charakterystyczne dla Bałkanów rytmy napełniamy językiem współczesnego jazzu.

Intrygująca nazwa Abacaxi w języku portugalskim oznacza ananasa, a kryjące się pod nią trio tworzą Francuzi Julien Desprez i Jean François Riffaud oraz Włoch Francesco Pastacaldi. Ich muzykę można usytuować pomiędzy rockiem z lat 60., noisem, improwizacją, funkiem a sound artem podsycanym eksperymentami ze światłem. Desprez lider zespołu, a także kolektywu Coax zrzeszającego artystów wszelakich dyscyplin lubi rzucać wyzwania skostniałym konwencją i w oparciu o utarte schematy kreować zupełnie nowe brzmienie.

Blink 6 to najnowszy projekt Marcusa Klosska, berlińskiego kompozytora i gitarzysty (ulubiona gitara Fender Telecaster), który przez ostatnie dziesięć lat koncertował i nagrywał ze swoim Electric Trio. Muzykę sekstetu Blink 6 on sam określa jako mieszankę współczesnego jazzu, rocka eksperymentalnego i nowej muzyki, a skład dopełniają instrumentaliście z berlińskiej sceny puzonistka Anke Lucks (Insomnia Brass Band na koncercie w Żaku zastąpi ją Gerhard Gschlössl), trębacz Nikolausem Neuserem (Potsa Lotsa), saksofonistą tenorowym Ignazem Dinné, basista Carsten Hein oraz perkusista Derek Scherzer. Zacząłem komponować dla sekstetu, nie wiedząc, kto będzie w nim grał twierdził Klosska. Po tym, jak w ciągu sześciu miesięcy skomponowałem osiem utworów, potrzebowałem muzyków, którzy potrafiliby dobrze czytać nuty i którzy potrafiliby improwizować. Tak powstał album Blink 6, który ukazał się we wrześniu 2023 roku.

I jak zawsze polska scena jazzowa
Lipcowy blok koncertów Festiwalu otworzy solowy koncert trójmiejskiego pianisty Dominika Kisiela. O swoim nowy albumie Dominik Kisiel powiedział: "Pieśni" łączą w sobie elementy muzyki fortepianowej z wielu obszarów: muzyki jazzowej, improwizowanej, neoromantycznej, folkowej oraz współczesnej.

Minimits tworzy trzech młodych muzyków doskonale znanych naszej publiczności - niemalże co roku, czasami kilkukrotnie, w Sali Suwnicowej Klubu Żak pojawiają się kontrabasista Franciszek Pospieszalski, pianista Franciszek Raczkowski i perkusista Bartek Szablowski. Wszyscy są absolwentami katowickiej Akademii Muzycznej, a także laureatami wielu ważnych środowiskowych nagród, Pospieszalski otrzymał m.in. nagrodę Złotego Kontrabasu im. Andrzeja Cudzicha (Jazz Junior 2019), Raczkowski Grand Prix Międzynarodowego Konkursu na Kompozycję Jazzową w Katowicach (2018), Szablowski nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych "Złoty Krokus" (2017). W Żaku zaprezentują zupełnie nowy materiał.

Festiwal zamknie koncert duetu występującego pod nazwą amad stare, gdzie również występuje Szablowski. Jerzy Mączyński opowiadał o tym projekcie: "Duet z Bartkiem Szablowskim powstał podczas trasy koncertowej w Pakistanie w listopadzie 2023 roku. Zagraliśmy wspólnie osiem koncertów (m.in. na Islamabad International Jazz Festival, gdzie wspólnie z przedstawicielami sześciu krajów Europejskich - Szwajcarii, Austrii, Niemiec, Hiszpanii, Francji - reprezentowaliśmy Europejski Jazz)". Obydwaj muzycy studiowali w Syddansk Musikkonservatorium w mieście Odense w Danii, Mączyński ukończył także studia w filii bostońskiej szkoły Berklee College of Music w Walencji na kierunku contemporary music performance i jest drugim Polakiem, po Piotrze Orzechowskim, który zdobył dyplom tej prestiżowej uczelni. Publiczności Festiwalu Jazz Jantar jest doskonale znany chociażby z solowego koncertu pod nazwą Jerry & The Pelican System w 2021 roku.

27. Festiwal Jazz Jantar - lato - program:12.07.2024 / G.20.00
Dominik Kisiel Solo / Pieśni / Młoda Polska / premiera
Dominik Kisiel - fortepian
Shljuka Quintet / Octave Up / Jazz from Serbia
Aleksandar Jovanović Shljuka fortepian, Rastko Obradović saksofon, Ivan Radivojević trąbka, Milan Pavković kontrabas, Aleksandar Cvetković - perkusja

13.07.2024 / G.20.00
Cassius Cobbson / Sankofa / Britain.Now / pierwszy raz w Polsce
Cassius Cobbson - instrumenty klawiszowe/perkusja, Nathaniel Ricketts - perkusja, Basile Petite - gitara basowa, Solomon Kola - gitara elektryczna, Sam Tunnicliffe - saksofon
Sultan Stevenson / Faithful One / Britain.Now / pierwszy raz w Polsce
Sultan Stevenson - fortepian, syntezator, Jacob Gryn - gitara basowa, Joel Waters - perkusja, Josh Short - trąbka[

14.07.2024 / G.19.00
Tryp Trycho Trio: Wojtek Mazolewski, Tamar Osborn, Sarathy Korwar / Warsaw Conjunction
Wojtek Mazolewski - kontrabas elektryczny i akustyczny, Tamar Osborn - flet, saksofon barytonowy i samplery, Sarathy Korwar - perkusja

19.07.2024 / G.20.00
Minimits / Młoda Polska / nowy materiał
Franciszek Raczkowski fortepian, Franciszek Pospieszalski kontrabas, Bartosz Szabłowski perkusja
Abacaxi / Avant Days / pierwszy raz w Polsce
Julien Desprez gitara, Jean-François Riffaud bas, Francesco Pastacaldi perkusja, syntezator

20.07.2024 / G.20.00
Markus Klossek Blink 6 / Blink 6 / Jazz from Germany
Nikolaus Neuser trąbka, Ignaz Dinné saksofon tenorowy, Gerhard Gschlössl puzon, Marcus Klossek gitara, Carsten Hein bass, Kay Lübke - perkusja
amad stare / Teraz Polska
Jerzy Mączyński saksofon, Bartosz Szablowski - perkusja

Karnety (1-dniowe): 40 zł ulgowe / 75 zł na Kartę do Kultury / 80 zł bez zniżek
Bilety na 14.07: 30 zł ulgowe / 55 zł na Kartę do Kultury / 60 zł bez zniżek

Zakupione Karnety Festiwalowe 2024 (na 5 dowolnie wybranych dni festiwalowych, sprzedaż zakończona) konieczne są rezerwacje wejściówek - tylko mailem na adres kasa@klubzak.com.pl po potwierdzeniu rezerwacji przez pracownika kasy prosimy o odbiór wejściówki najpóźniej 30 minut przed koncertem.

Bilety bez zniżek można nabywać w naszym sklepie internetowym: tickets.klubzak.com.pl. Regulaminy sprzedaży znajdują się na stronie Klubu Żak klubzak.com.pl Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 w.117.
Organizator: Klub Żak, 80-266 Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197, kasa@klubzak.com.pl

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  80 zł
 • Bilet ulgowy
  30 - 40 zł
Karnety (1-dniowe): 40 zł ulgowe / 75 zł na Kartę do Kultury / 80 zł bez zniżek
Bilety na 14.07: 30 zł ulgowe / 55 zł na Kartę do Kultury / 60 zł bez zniżek

Opinie (1)

 • odwołany koncert zespołu abacaxi !

  Niestety globalna awaria systemów informatycznych dotknęła także Festiwal Jazz Jantar. Wiemy już, że zaplanowany na piątek 19 lipca koncert francuskiego zespołu Abacaxi nie odbędzie się (lot został odwołany).
  1.19.07 odbędzie się zaplanowany koncert Minimits. Bilety kosztują 40 zł, 35 zł KdK i 20 zł ulgowe i można je nabyć w kasie Klubu przed koncertem.
  2.Bilety zakupione na 19.07, na których są nazwy: Minimits i Abacaxi zachowują ważność na 19.07 (1 koncert) oraz upoważniają do pobrania wejściówki na koncert otwierający jesienną odsłonę Festiwalu 24.10.2024 g.19.00 Tomasz Chyła Quintet Feat. Kebbie Williams
  3.Albo można zwrócić w/w bilety w kasie Klubu Żak w terminie 19.07.2024 do g.20.00! przed rozpoczęciem koncertu.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

W którym roku ukończono budowę gmachu Opery Bałtyckiej?