• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Europejski Dzień Morza na Uniwersytecie Gdańskim

17 maja - 18 sierpnia 2024

bilety 15 zł
ulgowy 10 zł

13 - 26 września 2024

Gdańsk,
Wstęp wolny
Od 2008 roku 20 maja obchodzony jest Europejski Dzień Morza. W tym roku zaszczyt organizacji obchodów przypadł Polsce. Uniwersytet Gdański - jako uczelnia wiodąca w prowadzeniu interdyscyplinarnych badań związanych z Morzem Bałtyckim oraz kształcąca kadry o wysokich kwalifikacjach, niezbędne do realizacji polityki morskiej kraju - włączył się w obchody Europejskiego Dnia Morza, organizując wyjątkową imprezę w Instytucie Oceanografii w Gdyni.

Zapraszamy do Instytutu Oceanografii na wykłady, warsztaty i prezentacje przeznaczone dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W programie wiele atrakcji!

W czasie Europejskiego Dnia Morza na Uniwersytecie Gdańskim:

- Opowiemy, czego można się spodziewać po wakacjach nad Bałtykiem.
Tutaj, gdy piasek na plaży w pięty parzy, woda przy brzegu bywa lodowata. Do tego nie otacza nas śródziemnomorski lazur, ale morska toń o barwach od zielononiebieskiej do brunatnej. Czy wszystko to za sprawą umiarkowanego klimatu?
- Podczas pokazów objaśnimy fizykę prostych zjawisk, które można obserwować podczas urlopu z poziomu leżaka.
- Pooddychamy morskim powietrzem, ale pooddychamy świadomie! Będzie można się dowiedzieć, co zawiera powietrze, jak je zanieczyszczamy i jak powinniśmy chronić.
- Zanurzymy się w głębiny, aby posłuchać co w morzu piszczy? (pod wodą wszystko brzmi inaczej... dziwnie, nieznajomo, czasem strasznie...)
- Pokażemy bałtyckie zwierzęta: kraby, raki i krewetki. Będzie można poznać ich zwyczaje oraz dowiedzieć się, dlaczego czasem przy dnie naszego morza brakuje im tlenu. Bałtyk to jednak nie tylko dom dla rodzimych gatunków, będzie można spotkać także "pasażerów na gapę" czyli imigrantów z innych zakątków świata, którzy czasem urządzają w naszym morzu istną "inwazję".
- Zaserwujemy niezwykłe i interesujące gatunki ryb bałtyckich w nowej odsłonie. Będzie można spotkać babki - ryby, które często pływają przy brzegu, poznać najeżonego kolcami, ale bardzo opiekuńczego tatę - ciernika oraz wężynkę - rybę podobną do konika morskiego.
- Opowiemy o morświnach i fokach - największych mieszkańcach Morza Bałtyckiego. Będzie można się dowiedzieć, dlaczego tak ważna jest ich ochrona.
- Podążymy wspólnie śladem morskich odkryć geograficznych. Opowiemy także o niebezpieczeństwach jakimi dla mórz są katastrofy ekologiczne w transporcie morskim.
A dla orzeźwienia - "morska woda gazowana" czyli rzecz o rurociągu gazowym na dnie Morza Bałtyckiego.
- Zabierzemy miłośników historii (tej bliższej i bardziej odległej) w niezwykłe wyprawy. Za pomocą urządzeń akustycznych będzie można udać się w poszukiwanie zaginionych wraków z II wojny światowej. Oglądając okazy paleontologiczne będzie można zobaczyć ślady "zatrzymanego" w nich życia, a minerały i skały znad Zatoki Gdańskiej "opowiedzą", co działo się tutaj bardzo dawno temu za sprawą lodowca skandynawskiego.
Weź udział w obchodach Europejskiego Dnia Morza na UG!
Wstęp wolny

Konieczna wcześniejsza rezerwacja na zajęcia pokazowo-warsztatowe:

Dr Stella Mudrak-Cegiołka e-mail: stella.mudrak@ug.edu.pl

Opinie

Sprawdź się

W którym roku powstała pierwsza opera napisana w Gdańsku?