• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Europa w Polsce: Bułgaria

Na przywitanie kalendarzowej jesieni i zarazem początek 66. sezonu artystycznego proponujemy koncert w ramach nowego cyklu "Europa w Polsce", prezentujący muzykę artystów bułgarskich. W programie Suita "Baj Ganjū" Veselina Stojanowa i "Koncert fortepianowy" Pancho Vladigerova.

cze 7

piątek, godz. 19:00

bilety 48-100 zł
ulgowy 32-80 zł
Kup bilet

29 czerwca - 7 lipca 2024, godz. 20.00

Sopot
bilety 69-239 zł
ulgowy 49-149 zł
przedsprzedaż 49-199 zł
Kup bilet
W drugiej części koncertu zabrzmi jedna z najpiękniejszych symfonii ostatnich stuleci - "VI Symfonia" zwana Patetyczną Piotra Czajkowskiego. Orkiestrę PFB poprowadzi Vladimir Kiradijew, a solistą będzie bułgarski pianista Ludmił Angelow.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Vladimir Kiradijew dyrygent
Ludmil Angelov fortepian
Orkiestra Symfoniczna PFB

WESELIN STOJANOW (1902-1969) suita Baj Ganjū (1941) (dwie części)
PANCHO VLADIGEROV (1899-1978) Koncert fortepianowy nr 2
PIOTR CZAJKOWSKI (1840-1893) VI Symfonia "Symphonie pathétique" op. 74 (1893)

Vladimir Kiradjiev

Urodzony w Bułgarii, od roku 1989 mieszka w Wiedniu. Otrzymał dyplom z wyróżnieniem z dyrygentury, kierownictwa chóru i kompozycji na Akademii Muzycznej w Sofii. Dalsze studia zaprowadziły go do Weimaru (1983) do Kurta Mazura, do Sieny (1985) do Franco Ferrary i do Warny (1987) do Karla Österreichera. Na studia podyplomowe w Wyższej Szkole Muzycznej do Wiednia został zaproszony przez prof. Österreichera w 1988 roku. W roku 1995 asystował Rafaelowi Frühbeckowi de Burgos przy "Borysie Godunowie", a w roku 1996 Jiriemu Cout przy "Eugeniuszu Onieginie" w Operze Niemieckiej w Berlinie.

W latach 1991-92 Kiradjiev był kierownikiem artystycznym Wiener Residenz Orcherster, w 1994 r. dyrygował na Festiwalu Muzycznym w Lucernie za "rezydującym kompozytorem" Alfredem Schnittke. W latach 1995 i 1996 - współpraca z reżyserem Götzem Friedrichem i śpiewakami takimi jak Rene Kolo czy Mati Salminen w Operze Niemieckiej w Berlinie. Tam prowadzi też operę jednoaktową Mussogorskiego "Ożenek". Od 1996 r. aż do dziś jest stałym gościem festiwalu operowego w Singulda (Łotwa), gdzie współpracuje z gwiazdami tej miary, co Anna Netrebko, Elina Garanca, Maya Kowalewska czy Nadja Krasteva. W ostatnich latach zacieśniła się współpraca z reżyserami takimi jak Juri Alexandrov i Peter Sellers.

Vladimir Kiradjiev dyrygował m.in. następujące orkiestry: Litewską Orkiestrę Państwową, Łotwską Filharmonię Narodową, Sofijskich Filharmoników, Węgierską Orkiestrę Festiwalową, Filharmonie w Gdańsku, Lublinie, Wrocławiu, Łodzi, Białymstoku, Śląską Filharmonię w Katowicach, Symfoników Berlińskich, Forum Dźwiękowe w Wiedniu, Słowacką Orkiestrę Kameralną Zilina, Orkiestrę Symfoniczną UNAL Monterrey, Orkiestrę Symfoniczną Kolumbii, Orkiestrę Symfoniczną w Szenzen (Chiny). Jako gość regularnych występów oraz kursów był angażowany w następujących operach: Operze Narodowej Rygi, Operze Narodowej Sofii, Operze Komicznej Berlina, Teatru Metropol w Berlinie, Operze Niemieckiej w Berlinie, Operze w Graz, Teatrze Narodowym w Rostocku, Tatarskiej Operze Narodowej Kazan.

Poza Festiwalem w Lucernie oraz Festiwalem Operowym w Sigulda Kiradjiev był gościem Warszawskiej Jesieni, Wiedeńskich Festwochen, Musica Electronica Nova we Wrocławiu oraz jest kierownikiem muzycznym Festspiele Röttingen w Niemczech. Od początku sezonu 2008-2009 jest on kierownikiem artystycznym Filharmonii Państwowej w Rzeszowie.

Nagrania na płytach CD Kiradjieva sięgają od nowoczesności z muzyką Bernharda Langa, Dietera Kaufmanna i Ericha Urbannera, po walce Straußa i muzykę operową Pucciniego.

Vladimir Kiradjiev mieszka wraz z żoną i dwiema córkami w Wiedniu i jest m.in. zatrudniony na etacie nauczyciela w Instytucie Kierownictwa Muzycznego na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu. Od kilku lat prowadzi on kursy dyrygentury na Międzynarodowej Letniej Akademii Praga-Wiedeń-Budapeszt Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu.

Ludmił Angelov


Urodzony w Warnie Ludmił Angelov ukończył Państwową Akademię Muzyczną im. Pancho Władigerowa w Sofii. Uczyli go: Wiktoria Spassowa, Ludmiła Stojanowa oraz fenomenalny pianista i pedagog Konstantin Stankowicz, były asystent Pancho Władigerowa.

Ludmił Angelov zdobywał nagrody na takich międzynarodowych konkursach jak, między innymi, Senigallia (Włochy, 1976 r.), Koncert im. Fryderyka Chopina (Polska, 1985 r.), Palm Beach International Competition /Międzynarodowy Konkurs w Palm Beach/ (USA, 1990 r.), Piano Masters /Mistrzowie Fortepianu/ (Monte Carlo, 1994 r.) oraz World Piano Masters Tour /Światowe Tournee Mistrzów Fortepianu/ (Francja, 1997 r.).

Cieszący się popularnością w Europie, w Stanach Zjednoczonych, w Ameryce Południowej, w Hong Kongu, Korei i na Tajwanie, Ludmił Angelov wykonywał recitale, koncerty muzyki kameralnej i grał jako solista z wieloma wiodącymi orkiestrami pod batutą słynnych dyrygentów.

W sezonie 1987-1988, Ludmił Angelov wykonał wszystkie dzieła Chopina na fortepian w cyklu 12 recitali. Za to wyjątkowe wydarzenie dostał nagrodę "Młodego Muzyka Roku w Bułgarii". Uczestniczył również w kilku najważniejszych Festiwalach Chopinowskich. W 1999 r. wykonał z wielkim powodzeniem dzieła wszystkie Chopina w Madrycie i w innych miastach Hiszpanii.

Debiutowy recital Ludmiła Angelova miał miejsce w Nowym Jorku w 1990 r. w Lincoln Centre. Grał również w wielu słynnych salach koncertowych, między innymi, w sali Filharmonii Berlińskiej, w sali Pleyel i Gaveau w Paryżu, w Hercules Saal w Monachium, w sali Concertgebouw w Amsterdamie, w Operze w Monte-Carlo, w sali Brucknerhaus w Linz, Auditorio Nacional w Madrycie, Auditori w Barcelonie, Palau de la Música w Walencji, w salach koncertowych konserwatorium w Moskwie i w Milanie, w Pałacu Muzyki w Atenach, w sali KBS w Seulu itd.

Spośród jego wystąpień w 2000 r. najbardziej udane były jego recitale na Międzynarodowym Festiwalu Fortepianowym La Roque d'Anthéron i na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Warszawie. W 2002 r. Ludmił Angelov zadebiutował na Festiwalu w Newport w U.S.A.

Nagrywał dla RСА, Gega New, France Classique, Pentatone i Danacord. Jego wykonania były transmitowane przez stacje radiowe i telewizyjne w całej Europie, w U.S.A., Argentynie i Korei. Jego nagrania wszystkich rond i wariacji Chopina zostały nagrodzone przez Międzynarodowy Instytut Chopina w Warszawie nagrodą Grand Prix du Disque Chopin.

Od 2006 r., Ludmił Angelov wykonał kilka światowych premier dzieł Nikołaja Kapustina, a obecnie uważa się go za jednego z wiodących interpretatorów muzyki Kapustina.

W 2010 r. wykonuje dzieła wszystkie Chopina w Hiszpanii i w Bułgarii, oraz objeżdża Francję, Włochy, Belgię, Polską, Grecję, Serbię, Słowenię, Koreę Południową i U.S.A. Ponadto nagrywa 5 koncertów fortepianowych Pancho Władigerowa dla brytyjskiej wytwórni płytowej Toccata Classics. Jesienią 2010 r. będzie prowadzić Pierwsze Międzynarodowe Chopinowskie Klasy Mistrzowskie na Nowym Uniwersytecie Bułgarskim w Sofii.

Od 1992 r. Ludmił Angelov mieszka w Toledo, w Hiszpanii, gdzie jest dyrektorem ds. artystycznych - założycielem Festiwalu Muzycznego w Toledo.


Opinie

Sprawdź się

Skąd bierze się nazwa Dworów Artusa, znajdujących się w różnych miastach Polski (m.in. Gdańsk, Toruń, Łódź)?

 

Najczęściej czytane