• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Eugen Indjic

Towarzystwo im Fryderyka Chopina - Koło w Gdańsku
oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury
zapraszają na
koncert światowej sławy pianisty

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


WTOREK, 3 MARCA 2009 r., GODZ. 19.00
Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego
Gdańsk, ul. Korzenna 33/35

EUGEN INDJIČ

LAUREAT
VIII MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU PIANISTYCZNEGO
im. FRYDERYKA CHOPINA W WARSZAWIE

Bilety w cenie 15 zł (ulgowe - 5 zł) można nabywać w Ratuszu Staromiejskim
w dniu koncertu w godz. 18.00-19.00

PROGRAM

Franz Schubert (1797-1828)
Sonata a-moll op. 143 D784
Allegro giusto
Andante
Allegro vivace

Robert Schumann (1810-1856)
Carnaval op.9

P R Z E R W A

Fryderyk Chopin (1810-1849)
4 Impromptus
As-dur op. 29
Fis-dur op. 36
Ges-dur op. 51
Fantazja-Impromptu cis-moll op. 66

Mazurek cis-moll op. 50 nr 3
Scherzo cis-moll op. 39

Eugen Indjic
Ten znakomity amerykański pianista swą grą po raz pierwszy zachwycił polską publiczność podczas VIII Międzynarodowego Pianistycznego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1970).
Naukę gry na fortepianie rozpoczął w ósmym roku życia pod kierunkiem Aleksandra Borovsky'ego i już po dwóch latach pojawił się w programie muzycznym telewizji NBC. Trzy lata później wystąpił jako solista z orkiestrą Washington National Symphony. Jako młody człowiek miał szczęście spotkać Artura Rubinsteina, który do końca swego życia pozostał jego doradcą i przyjacielem. Studiował w Phillips Academy Andover. Jest absolwentem Harvard University - był tam stypendystą Leonarda Bernsteina. Studiował także kompozycję u Nadii Boulanger i Leona Kirchnera.

Jest laureatem trzech międzynarodowych konkursów pianistycznych: w Warszawie (VIII Konkurs Chopinowski, 1970), Leeds (1972) i Jerozolimie (im. Artura Rubinsteina, 1974).

Występował z recitalami i koncertami na całym świecie, towarzyszyły mu słynne orkiestry i światowej sławy dyrygenci, jak Yuri Ahronovitch, Leonard Bernstein, Charles Dutoit, Michael Gielen, Erich Leinsdorf, Lovro von Matačic, Vaclav Neumann, Kurt Sanderling, Edo de Waart, Kazimierz Kord i Witold Rowicki.
Jest profesorem The Sweelinck Conservatory w Amsterdamie, prowadzi także kursy mistrzowskie. Wielokrotnie zasiadał w jury międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, Rubinstein Piano Competition w Jerozolimie, Praskiego Festiwalu Wiosennego.
Dokonał nagrań płytowych dzieł Chopina, Debussy'ego, Schumanna, Prokofiewa, Strawińskiego, Beethovena i Saint-Saënsa dla Polskie Nagrania "Muza", Columbia, RCV Victor, Claves i Caliopé.

Opinie

Sprawdź się

Noblista z Wrzeszcza, autor "Blaszanego bębenka", którego imię nosi galeria miejska to: