• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Estetyka - dlaczego coś się podoba?

Wspólnota Myśli to otwarta społeczność osób, które lubią myśleć, lubią dzielić się myślami, ale nie są jednomyślne.

Różnorodność poglądów, postaw, wieku, płci i doświadczeń jest bogactwem, z którego czerpiemy w trakcie naszych wędrówek po krainie filozofii. Filozofia nie jest dla nas zbiorem wiedzy zamkniętej w zakurzonych księgach, ale żywą umiejętnością odnajdywania się w zmieniającej się rzeczywistości.
Do Wspólnoty Myśli można dołączyć w każdej chwili, w każdej chwili można również ją opuścić. Spotykamy się, bo chcemy, bo czerpiemy z tego korzyści, bo możemy się czymś podzielić.

Zapraszamy na nowy cykl spotkań warsztatowych, które będą odbywały się w każdy czwartek w Filii Naukowej WiMBP w Gdańsku przy ul. Obrońców Wybrzeża 2 i będą wprowadzeniem w podstawowe dziedziny filozoficzne a jednocześnie próbą odniesienia zagadnień teoretycznych do aktualnej praktyki życiowej uczestników.

24 sierpnia 2023 r. o godz. 17.30 w Filii Naukowej WiMBP w Gdańsku tematem naszego spotkania będzie Estetyka. Estetyka bywa nazywana teorią piękna, ale są i tacy, którzy uważają ją za dziedzinę analizującą zjawiska dziejące się w obrębie sztuki. To prawie to samo, ale jak się przyjęło mówić prawie robi różnicę, a gdzie jest różnica, tam zaczyna się dyskusja. My będziemy dyskutować między innymi o tym, czym w rzeczywistości zajmuje się estetyka, czy wiąże się tylko z twórczością artystyczną, czy też bada również zjawiska z innych obszarów? Czy zajmuje się tylko pięknem, czy też może posiada szerszy wachlarz kategorii? Czy estetyka odkrywa to, co się podoba, czy podoba się to, na co wskazuje estetyka?

Wstęp wolny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy, których można dokonać na stronie wspolnotamysli.org/zapisy
tam również znajduje się więcej informacji dotyczących całości projektu

Nad całością wydarzenia i nad bezpiecznym przebiegiem wspólnej wyprawy do świata myśli czuwa pomysłodawca i organizator Wspólnoty Myśli Paweł Paniec filozof, animator kultury, edukator, autor i realizator wielu inicjatyw popularyzujących wiedzę z zakresu filozofii i lokalnej historii, w tym cyklów autorskich warsztatów skierowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych, a także wykładów online dostępnych w serwisie YouTube pod adresem: https://www.youtube.com/channel/UChcJwdYoEAGsXvlaUgARhrw których możecie wysłuchać jako próbek naszej działalności, jeżeli mielibyście wątpliwości, czy zajęcia będą Was satysfakcjonować.

Cykl spotkań Wspólnoty Myśli w Filii Naukowej WiMBP przy ul. Obrońców Wybrzeża 2 w Gdańsku będzie obejmował 17 spotkań odbywających się co czwartek o godz. 17.30.
Tematy kolejnych warsztatów to:

1. Filozofia i myślenie filozoficzne - czyli czemu kiedy szukamy odpowiedzi, znajdujemy coraz więcej pytań?
2. Metafizyka - dlaczego i jak istniejemy?
3. Epistemologia - dlaczego, jak i po co poznajemy?
4. Antropologia - człowiek, czyli kto?
5. Etyka - czy i jak robić dobrze?
6. Estetyka - jak to jest, że się podoba (lub nie)?
7. Aksjologia - dlaczego coś cenimy?
8. Filozofia nauki - czym jest profesjonalne badanie świata?
9. Filozofia społeczna - czemu razem jest inaczej niż osobno?
10. Filozofia polityki - jaka władza jest nam do szczęścia potrzebna?
11. Filozofia religii - co zrobić z tym, co się wymyka poznaniu?

Tematy sześciu ostatnich spotkań zostaną ustalone w konsultacji z uczestnikami jedenastu poprzednich i będą odpowiedzią na potrzeby grupy.

Nie jest wymagane uczestnictwo we wszystkich warsztatach, każdy z nich stanowi odrębną całość. Jeżeli zatem interesuje Cię jakiś temat, albo zdecydowanie nie interesuje Cię jakiś temat - czuj się wolny w swoich decyzjach o uczestnictwie lub nie. Zapisy prowadzimy osobno na każde wydarzenie, ale jeżeli po zapisaniu okaże się, że nie możesz w nim wziąć udziału - daj nam o tym znać, gdyż zazwyczaj na liście rezerwowych oczekują osoby gotowe zająć Twoje miejsce.


Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie PROM Kultura.
Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska w ramach Programu Edukacja do Kultury. Gdańsk
Wspiera nas Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku
Wspierają nas także osoby prywatne, które postanowiły zostać Patronami i Matronami Wspólnoty Myśli, jeżeli uważasz, że warto rozwijać naszą inicjatywę pomóż nam w tym dokonując dobrowolnej wpłaty na stronie www.patronite.pl/wspolnotamysli

Opinie

Sprawdź się

Który duży gdański festiwal o zasięgu międzynarodowym kultywuje tradycje Solidarności w przejawach kultury?