stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Dżuma, ospa, cholera. Konferencja w trzechsetną rocznicę wielkiej epidemii w Gdańsku w 1709 r. (5 opinii)

Muzeum Historyczne Miasta przy współudziale Pracowni Historii Gdańska i Dziejów Morskich Polski Polskiej Akademii Nauk przygotowuje interdyscyplinarną konferencję naukową "Dżuma, ospa, cholera. Konferencja w trzechsetną rocznicę wielkiej epidemii w Gdańsku w 1709 r.".

Sympozjum zorganizowane jest w ramach obchodów trzechsetletniej rocznicy tego tragicznego wydarzenia. Odbędzie się ono w dniach 21-22 maja 2009 roku (rozpoczęcie o godz. 10.00) w Wielkiej Hali Dworu Artusa w Gdańsku. Referaty znawców historii Polski, krajów ościennych, medycyny i archeologii zostaną wygłoszone, a w terminie późniejszym wydane przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.

Program konferencji obejmuje następujące referaty i komunikaty:
Prof. dr hab. Andrzej Karpiński (Warszawa) - "Epidemie w Rzeczpospolitej w XVI - XVIII wieku"

Prof. dr hab. Tadeusz Srogosz (Częstochowa) - "Organizowanie walki z epidemiami dżumy przez nowożytną administrację w okresie panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego"

Mgr Piotr Paluchowski (Gdańsk) - "Poradnictwo medyczne i choroby na łamach polskich kalendarzy przełomu XVII/XVIII wieku"

Dr Iwona Janicka (Gdańsk) - "Kwestia pochówku zmarłych na cholerę w północno-zachodnich guberniach Cesarstwa Rosyjskiego w XIX wieku"

Dr Włodzimierz Berner (Łódź) - "Sytuacja epidemiologiczna chorób zakaźnych w Łodzi na przełomie XIX i XX wieku (do 1918 roku)"

Dr Marek Bukowski (Gdańsk) - "Muzeum Historii Akademii Medycznej" (komunikat)

Prof. dr hab. Beata Możejko (Gdańsk) - "Zarazy w późnośredniowiecznym Gdańsku w świetle relacji kronikarskich i zapisów testamentowych"

Mgr Aleksandra Pudło (Gdańsk) - "Pochówek zbiorowy jako przykład typowego grobu w czasach zarazy"

Prof. dr hab. Edmund Kotarski (Gdańsk) - "Średniowieczne tańce śmierci"

Prof. dr hab. Jacek Wijaczka (Toruń) - "Epidemia dżumy w Prusach Brandenburskich w latach 1709-1711"

Mgr Katarzyna Pękacka-Falkowska (Toruń) - "Dżuma w Toruniu w 1708 r."

Prof. dr hab. Edmund Kizik (Gdańsk) - "Życie w czasach zarazy. Epidemia dżumy w Gdańsku i Elblągu w 1709 r."

Prof. dr hab. Jerzy Trzoska (Gdańsk) - "Wpływ zarazy 1709 roku na sprawy gospodarcze Gdańska"

Mgr Liliana Górska (Toruń) - "Rola i działalność kaznodziejów w czasie dżumy w Gdańsku w roku 1709"

Mgr Dominika Pietkiewicz (Gdańsk) - "Epidemie w klasztorze oliwskim"

Dr Adam Szarszewski (Gdańsk) - "Dziewiętnastowieczne epidemie cholery w Gdańsku"

Wielka epidemia dżumy, która wybuchła w początkach XVIII wieku objęła swym zasięgiem Europę Środkowo-Wschodnią. Epidemia dotarła również na Pomorze Nadwiślańskie i do Gdańska. Duża umieralność i czasowe wyludnienie miasta zaważyło na dalszych losach społecznych, gospodarczych, a nawet politycznych tego regionu. Historycy przedstawiający referaty na sesji "Dżuma, ospa, cholera. Konferencja w trzechsetną rocznicę wielkiej epidemii w Gdańsku w 1709 r." spróbują ustalić jak wielkie znaczenie miała dla dalszego rozwoju. Podczas trwania konferencji goście będą mogli zapoznać się z małą wystawą dotyczącą historii medycyny.

Ponieważ naszym celem jest przede wszystkim zdiagnozowanie historycznych i społecznych mechanizmów, trwałych i niezmiennych mimo zmieniającego się tła w kolejnych epok, mamy nadzieję, że również Państwa odbiorcy znajdą coś ciekawego w oferowanym przez nas doborze tematów.

Przeczytaj także

Opinie (5)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Sołdek jako statek-muzeum zacumowany jest na stałe...?