• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dyskusji o mieście ciąg dalszy. Czas na artystów

Łukasz Stafiej
6 listopada 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Taki NIE będzie nowy LOT. Wizja z Sewilli
Cykl filmowy "Miastoprojekcje" to aneks do dyskusji o Targu Węglowym, która toczy się w Gdańsku od kilku tygodni. Cykl filmowy "Miastoprojekcje" to aneks do dyskusji o Targu Węglowym, która toczy się w Gdańsku od kilku tygodni.

Debata na temat stworzenia na Targu Węglowym atrakcyjnej przestrzeni publicznej trwa. Jak problem aranżowania w mieście miejsc przyjaznych mieszkańcom widzą artyści z całego świata, będzie można się przekonać podczas cyklu spotkań filmowych "Miastoprojekcje" w Instytucie Kultury Miejskiej. Początek w środę o godz. 19. Wstęp wolny.



Kilka ostatnich tygodni to czas ożywionej dyskusji nad przyszłością Targu Węglowego w Gdańsku. Urzędnicy, społecznicy, artyści i mieszkańcy przerzucają się pomysłami na nowe zagospodarowanie placu w centrum Gdańska.

Na przełomie sierpnia i września realną koncepcję wykorzystania tej przestrzeni przedstawił Instytut Kultury Miejskiej. Na tymczasowych trawnikach stanęły meble miejskie i leżaki, można było pograć w badminton i ping-ponga, uruchomiono mobilną wypożyczalnię książek. W czasie tych kilku dni wolontariusze IKM prosili mieszkańców o wypełnianie ankiet dotyczących przyszłości tego miejsca.

Wynika z nich, że na Targu Węglowym najchętniej byśmy odpoczywali, spotykali się ze znajomymi, spacerowali. Ankietowani chcieliby, by Targ był wizytówką Gdańska, miejscem wydarzeń kulturalnych, spotkań po pracy, kameralnych koncertów. Większość z badanych nie chciała, by pozostał tam parking czy utworzono targ miejski. Co się z Węglowym stanie w przyszłości, dowiemy się prawdopodobnie najwcześniej na wiosnę.

- Kontynuujemy dyskusję o zmianach we współczesnym mieście, funkcjach przestrzeni publicznej i zaangażowaniu w jej kreowanie mieszkańców - mówi Marta Bednarska z IKM. - Na spotkaniach filmowych z cyklu "Miastoprojekcje" będziemy mogli przekonać się, jak na tę tematykę zapatrują się artyści - filmowcy z różnych stron świata. Chcemy, żeby ten cykl był odebrany jako swoisty aneks do rozmowy o Targu Węglowym i zachęcił mieszkańców do dalszego zaangażowania w jego losy.

Spotkania w ramach "Miastoprojekcji" odbywać się będą w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej zobacz na mapie Gdańska w każdą pierwszą środę miesiąca o godz. 19, od listopada aż do marca. Za każdym razem uczestnicy będą mogli obejrzeć film oraz wziąć udział w rozmowie z zaproszonymi gośćmi, moderowanej przez historyka sztuki z Uniwersytetu Gdańskiego, Huberta Bilewicza.

Podczas pierwszego spotkania w środę, 6 listopada pokazany zostanie film "Tajemnica Sagrady" szwajcarskiego reżysera Stefana Haupta, który dokumentuje ogromne przedsięwzięcie architektoniczne i przestrzenne, jakim jest budowa bazyliki Sagrada Familia w Barcelonie. Reżyser nie tylko skupia się na pracach budowlanych i wyjątkowej architekturze świątyni, ale również portretuje pracujących przy niej ludzi. Po projekcji odbędzie się spotkanie z Arturem Liebhartem z agencji Against Gravity, organizatorem festiwalu filmów dokumentalnych Planete+ Doc Film i partnerem gdańskiego cyklu.

Podczas kolejnych spotkań pokazane zostaną m.in. takie filmy, jak: "Zmiany w Bogocie" - dokument prezentujący zaskakującą transformację stolicy Kolumbii - miasta do niedawna uważanego za jedno z najgorszych miejsc do życia, "Detropia" - o upadku Detroit - jednego z symboli amerykańskiego kryzysu ostatnich lat czy "Syndrom wenecki" opowiadający o tym, jak turystyka wypiera codzienne życie zwykłych mieszkańców z włoskiego miasta na wodzie. Wstęp na wszystkie spotkania jest wolny.

Wydarzenia

Miastoprojekcje

projekcje filmowe, spotkanie

Miejsca

Opinie (31) 3 zablokowane

  • nie

    tylko nie artysci -znowu ktos wymysli zardzewialy albo czarny budynek

    • 6 0

  • Kto przytulił leżaki?

    • 4 0

  • 2014

    2014 30% . 2014

    • 0 0

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Skąd według legendy wzięła się nazwa ulicy Żabi Kruk?

 

Najczęściej czytane