Wiadomości

stat

Dwie premiery w Teatrze Wybrzeże

Spektakl "Inteligenci" to druga premiera Teatru Wybrzeże w tym roku. Premiera przedstawienia odbędzie się 16 lutego.
Spektakl "Inteligenci" to druga premiera Teatru Wybrzeże w tym roku. Premiera przedstawienia odbędzie się 16 lutego. fot. Dominik Werner / Teatr Wybrzeże

W Teatrze Wybrzeże luty jest bardzo pracowitym miesiącem. W ciągu dwóch najbliższych weekendów czekają nas dwie premiery. Już 16 lutego publiczność zobaczy premierę "Inteligentów" w reżyserii Radosława Maciąga na Scenie Kameralnej w Sopocie. Z kolei 22 lutego w Starej Aptece po raz pierwszy zobaczymy "Śmierć Iwana Iljicza" w reż. Franciszka Szumińskiego. Bilety na przedstawienia premierowe kosztują 100 zł, na kolejne spektakle 35-45 zł."Inteligenci" autorstwa Marka Modzelewskiego to czarna komedia poświęcona współczesnej inteligencji i kryzysowi komunikacji międzyludzkiej nawet w gronie najbliższej rodziny. Anna i Szczepan są małżeństwem w średnim wieku z tzw. klasy średniej wyższej. Ich życie obraca się wokół dwójki synów, z których każdy na swój sposób absorbuje rodziców. Prozaiczne sytuacje, "na pozór zupełnie błahe, wywołują w rodzinie lawinowo postępującą siatkę zdarzeń, zmuszając bohaterów do wyjścia poza utarte schematy jasno zdeklarowanych postaw" - informują twórcy spektaklu.

Repertuar Teatru Wybrzeże


- U Modzelewskiego fascynujące jest to, jak za sprawą dobrze skrojonego poczucia humoru potrafi on dobrać się do najbardziej niewygodnych tematów, z którymi zderzamy się na co dzień w naszej środkowoeuropejskiej rzeczywistości. Nie ma tu prostych tez i przegadanych monologów, wszystko dzieje się w ludziach, pomiędzy nimi - tak jak w życiu. Teoretyczne konflikty znajdują tu ludzką, namacalną postać osobistych tragedii, a wręcz - tragikomedii.

W tym Modzelewski podobny jest Czechowowi - który stanowi dla niego jawne źródło inspiracji - że interesuje go żywy człowiek, nie abstrakcyjny problem. W wypadku "Inteligentów" akcent położony jest na konsekwencje, jakie niesie za sobą brak realnej komunikacji, komunikacja pozorna - dysfunkcja, która na niespotykaną dotąd skalę dotyka społeczeństwo XXI wieku - wyjaśnia Radosław Maciąg, reżyser przedstawienia.

W spektaklu zagra czwórka aktorów - Sylwia Góra-Weber, Marek Tynda, Adam TurczykMonika Chomicka-Szymaniak. Spektakl grany będzie przedpremierowo 14 i 15 lutego, a po premierze przypadającej na 16 lutego, zobaczyć go będzie można także 18 i 19 lutego oraz od 11 do 14 marca. Niestety, na te terminy wykupiono już niemal wszystkie miejsca.

Na deski Teatru Wybrzeże ponownie trafi klasyka - tym razem "Śmierć Iwana Iljicza" Lwa Tołstoja w reżyserii Franciszka Szumińskiego (w środku - na zdjęciu z zespołem aktorskim i dramaturgiem spektaklu Małgorzatą Jakubowską).
Na deski Teatru Wybrzeże ponownie trafi klasyka - tym razem "Śmierć Iwana Iljicza" Lwa Tołstoja w reżyserii Franciszka Szumińskiego (w środku - na zdjęciu z zespołem aktorskim i dramaturgiem spektaklu Małgorzatą Jakubowską). mat. prasowe
Niespełna tydzień po premierze "Inteligentów" Wybrzeże zaprezentuje kolejną premierę - "Śmierć Iwana Iljicza" autorstwa Lwa Tołstoja w reżyserii Franciszka Szumińskiego. Bohaterem noweli Tołstoja jest przywołany w tytule sędzia Iwan Iljicz Gołowin. Rzecz rozpoczyna się na jego pogrzebie, w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Tołstoj opisuje jego życie i historię jego choroby, na którą zapadł będąc w rozkwicie swojej kariery, po mozolnym wspinaniu się w hierarchii społecznej i zawodowej. Cierpienia fizyczne i nawracające wizje śmierci prowadzą bohatera do bardzo pesymistycznych wniosków.

"Choroba staje się lustrem konfrontującym patrzącego także z tymi fragmentami obrazu, których na co dzień nie chce widzieć. Każdy z członków rodziny chce przecież utrzymać dotychczasowe - spokojne i wzorowe życie, a nie mierzyć się z chorobą, która stawia w obliczu nieznanego" - zapewniają twórcy.

- Tytuł "Śmierć Iwana Iljicza" może być odczytywany przewrotnie. Czytelnik razem z Iwanem Iljiczem zostaje wciągnięty w pułapkę. Pozornie trywialna choroba Iwana Iljicza, z dnia na dzień staje się coraz poważniejsza. Iwan Iljicz zapada się w sobie i swojej chorobie. Coraz szybciej i szybciej zbliża się do przepaści. Wspomnienia z dzieciństwa i doświadczenie choroby zlewają się w jego głowie w jedno zasadnicze pytanie: Co jeżeli rzeczywiście żyłem nie tak, jak trzeba? Razem z chorobą przychodzi "TO, które jeszcze można zrobić".

Iwan Iljicz broni się przed TYM i przybliża do TEGO... Ale czym jest owo "TO"? Problem śmierci i choroby jest dla mnie parabolą, soczewką, przez którą można spojrzeć na życie Iwana Iljicza lub na własne życie. Iwan Iljicz jest zmuszony do konfrontacji, przed którą nieodwołalnie postawiony będzie każdy z nas, która może stać się momentem przemiany, wyjścia ze "starego" w owo "TO" - przyznaje Franciszek Szumiński, reżyser spektaklu.

Teatr Wybrzeże bez Dużej Sceny przez 2,5 roku


Premiera "Śmierci Iwana Iljicza" odbędzie się 22 lutego. Kolejne spektakl zobaczymy 23, 25 i 26 lutego oraz od 13 do 15 marca. W tytułowej roli zobaczymy Krzysztofa Matuszewskiego. Ponadto zagrają Małgorzata Brajner, Katarzyna Z. Michalska, Piotr Łukawski i Robert Ciszewski. Wciąż można nabyć bilety na niemal wszystkie spektakle.

Bilety zarówno w przypadku "Inteligentów", jak i "Śmierci Iwana Iljicza" to koszt 45 zł (bilety normalne) i 35 zł (bilety ulgowe). Za wstęp na spektakle premierowe trzeba zapłacić 100 zł.

Opinie (9) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Rozrywka

Mecz do jednej bramki. Recenzja filmu "Bad Boy" Patryka Vegi
Recenzja filmu "Bad Boy" Patryka Vegi
Klub Metro we Wrzeszczu kończy działalność
Klub Metro kończy działalność

Kulinaria

Najsłodszy dzień w roku. Dziś tłusty czwartek
Tłusty czwartek, najsłodszy w roku

Planuj z nami tydzień

Garou, targi vintage i hip-hop. Planuj tydzień
Planuj tydzień: targi vintage, hip-hop

Sprawdź się

Najstarszy teatr w Trójmieście to...?