stat
Impreza już się odbyła

Duńskie wzornictwo w obiektywie Piotra Topperzera - wykład

Piotr Topperzer urodził się 1948 roku we Wrocławiu, od 1969 roku mieszka w Danii. W Polsce studiował języki obce, lecz to nie literatura stała się jego formą wypowiedzi, ale aparat fotograficzny.

Obiektem fotografii Piotra Topperzera jest forma, którą charakteryzuje minimalistyczna elegancja i oszczędność środków wyrazu. Artysta w sposób suwerenny wykorzystuje światło i oświetlenie, a fotografowane obiekty oddają wyjątkową wrażliwość twórcy, wyczucie przestrzeni i opanowanie rzemiosła.

Pracę z duńskim designem Topperzer rozpoczął w latach 80-tych, kiedy na zlecenie architektów, designerów i producentów fotografował biżuterię, porcelanę, wyroby ze srebra oraz meble. Współpracował z międzynarodowymi firmami Bang & Olufsen, Fritz Hansen, Engelbrechts Furniture, Stelton, Georg Jensen czy Royal Copenhagen, fotografując dla nich obiekty zaprojektowane przez takie gwiazdy duńskiego wzornictwa, jak Arne Jacobsen, Poul Kjærholm czy Henning Koppel. Dzięki rozumieniu ideałów duńskiego designu - stylistycznej dyscypliny oraz prostoty formy - stworzył fascynujące fotografie, będące esencją tych estetycznie wyrafinowanych produktów.

Bliska i wieloletnia współpraca Piotra Topperzera z jednym z wybitnych współczesnych designerów Erykiem Magnussenem, została uwieńczona wspólną wystawą mebli, wzornictwa i fotografii w Muzeum Sztuk Użytkowych (obecnie Duńskiego Muzeum Designu) w Kopenhadze w 2006 roku.

Fotografie Piotra Topperzera ilustrują również tak prestiżowe książki, jak Świat Henninga Koppla N. J. Kajsera, Sztuka odnawiania miasta J. Kvorninga, jubileuszowe wydanie Georg Jensen - srebro i design oraz monografie Poul Isbak - rzeźbiarz i Griegst.
 
"Na dobrą fotografię składa się wiele czynników: opowieść, światło, cień, przestrzeń, motyw i kompozycja, ale najważniejszym z nich jest prostota środków wyrazu, która prowadzi nas do sedna sprawy - niezależnie czy to portret, czy pejzaż, czy martwa natura." - Piotr Topperzer
 
Wykład towarzyszy wystawie pt. "Duński design. Fotografie ikon wzornictwa Piotra Topperzera" zorganizowanej w ramach projektu "Raport z emigracji" - spotkaniom z emigrantami - wybitnymi osobowościami, żyjącymi na pograniczu kultur z własnego wyboru lub z konieczności historycznej.  

Druga wystawa fotografika, prezentowana w Galerii NCK nosi tytuł "W Danii jestem. Imigranci w obiektywie Piotra Topperzera". To intymne portrety Topperzera ukazujące konkretnych ludzi i dyskretnie akcentujące ich historie. Każdy z nich ma coś do przekazania, coś, co może wzbogacić nas wszystkich. Duńczycy oglądają ich obrazy na wystawach, czytają ich książki, chodzą po dywanach ich projektu, słuchają ich muzyki, leczą się w ich klinikach, mają zaufanie do nich jako chirurgów i podziwiają ich jako ludzi teatru. Portretowani, choć nie są urodzonymi Duńczykami, przyswoili sobie właściwość spojrzenia na świat z perspektywy nowej ojczyzny.

START: godz. 18.00
WSTĘP: wolny
 
Wystawy:
"Duński design. Fotografie ikon wzornictwa Piotra Topperzera"
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Patio, 5-31 października 2019, wstęp wolny
 
W Danii jestem. Imigranci w obiektywie Piotra Topperzera
Galeria NCK, 4-31 października 2019, wstęp wolny

Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku
Współorganizator: ASP Patio, Duński Instytut Kultury

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Pierwszą polską nazwą Muzeum Narodowego w Gdańsku było: