• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"To jest niemiłe". Aktorzy gorzko o zachowaniu widzów w teatrze

Mateusz Groen
15 marca 2024, godz. 10:20 
Opinie (138)
"Jak można zapomnieć wyciszyć telefon przed rozpoczęciem spektaklu czy po powrocie z przerwy, jeżeli są puszczane komunikaty przypominające?" "Jak można zapomnieć wyciszyć telefon przed rozpoczęciem spektaklu czy po powrocie z przerwy, jeżeli są puszczane komunikaty przypominające?"

"Przeszkadzajki" w postaci dzwoniących telefonów, budzików, rozmów, a nawet przeglądanie internetu w trakcie spektaklu - to już właściwie norma i zdarza się regularnie. Czy zatem teatr przegra walkę z technologią o naszą uwagę? Lokalni aktorzy mają coś do powiedzenia na ten temat.
Zapominamy o innychCzy uważasz, że korzystanie z telefonów podczas spektaklu powinno być zakazane?

Teatr wymaga od publiczności skupienia i pełnego zaangażowania, niestety coraz częściej zdarza się, że zapominamy o tej zasadzie. Widzowie, zamiast zanurzyć się w sztuce, sięgają po telefony: przeglądają internet i przy okazji świecą innym po oczach, wysyłają wiadomości, a czasem nawet dzwonią, nie zwracając uwagi na to, jak bardzo zakłócają doświadczenie teatralne zarówno sobie, jak i innym. Ludzie siedzący na widowni czują się anonimowi i mimo komunikatów z prośbą o wyłączenie urządzeń elektronicznych - nie robią tego.

Takie zachowania, zwłaszcza w momencie poważnego monologu, który dzieje się na scenie, nie są tylko nieuprzejme wobec innych widzów, ale także wobec aktorów. Spektakl teatralny jest dialogiem - wymianą pomiędzy twórcami a widownią, wymagającym obecności obu stron. Kiedy jednak jedna z nich skupia się na czymś innym, ten ulotny dialog zostaje przerwany.

SPEKTAKLE To możecie zobaczyć obecnie w trójmiejskich Teatrach

Prezent urodzinowy
6.1
lis 16
Prezent urodzinowy
komedia
Scena Teatralna NOT
Strażak Sam Na Żywo - Przygoda Na Biwaku
7.0
gru 8
Strażak Sam Na Żywo - Przygoda Na Biwaku
teatr dla dzieci
Scena Teatralna NOT
Zacznijmy jeszcze raz
7.9
wrz 22
Zacznijmy jeszcze raz
spektakl dramatyczny
Scena Teatralna NOT
Dziewczyna, która podeptała chleb
6.4
lip 23-24
Dziewczyna, która podeptała chleb
Malarnia
Iwona, księżniczka Burgunda
8.2
lip 23-24
Iwona, księżniczka Burgunda
spektakl dramatyczny
Stara Apteka

Niedawny apel opublikowany na łamach profilu Teatru Muzycznego w Gdyni sprawił, że ponownie zaczęto mówić o zachowaniu w teatrze. Niektóre zachowania zaczynają być czymś powtarzalnym, a nawet coraz częściej spotykanym.

- W imieniu nas wszystkich od dłuższego czasu zamierzam podzielić się swoimi refleksjami. Choć to trochę niezręczna sytuacja. Teatr to miejsce, gdzie bardzo ważny jest dialog między obiema stronami rampy. Na dwóch zdjęciach aktorka, ewidentnie rozemocjonowana, widziana z perspektywy widza. Na jednym widzowie sprawdzający swoje telefony w trakcie spektaklu, widziani z perspektywy aktorki. Kochani widzowie, jesteście widzialni, nawet jeżeli wydaje wam się inaczej! - napisała aktorka Magdalena Smuk na Instagramie Teatru Muzycznego w Gdyni.

Uzależnieni od smartfonów?Telefony wrosły się nam w ręce i nawet w teatrze nie potrafimy ich odłożyć. Tylko niestety nie wiemy, że to przeszkadza aktorom, a oświetlone twarze widać ze sceny, co ściąga uwagę. Dodatkowo dźwięk z zewnątrz "przerywa iluzję", w którą zarówno aktorzy, jak i widzowie są zanurzeni. W teatrze, gdzie każdy gest i słowo ma znaczenie, niewielkie zakłócenie może sprawić, że odbiór sztuki będzie niepełny.

Nocnik, schabowy i pistolet. Najdziwniejsze rzeczy, które widzowie wnieśli do teatru Nocnik, schabowy i pistolet. Najdziwniejsze rzeczy, które widzowie wnieśli do teatru
- Nie mam za bardzo takich doświadczeń, jeszcze mi się nie zdarzyło być w takiej sytuacji i wydaje mi się to bardzo absurdalne. Chociaż ostatnio na jednym spektaklu była taka sytuacja, tylko to już w trakcie braw, ale to też przedziwne uczucie, że ledwo się skończył spektakl i następuje moment, w którym my, aktorzy, spotykamy się z widzem i możemy sobie wzajemnie podziękować. My się kłaniamy widzom w podziękowaniu, że byli, a oni dziękują nam brawami... i nagle widzisz, że są ludzie, którzy "MUSZĄ" już teraz, natychmiast zerknąć w telefon, jakby nie mogli poczekać jeszcze tych 5 minut, to jest niemiłe. I oczywiście są różne sytuacje w życiu, że trzeba szybko zareagować, odebrać telefon, odpisać, ale myślę, że w takim pilnym przypadku powinno się po prostu wyjść. No i dzwoniące telefony w trakcie spektaklu... przed każdym spektaklem jest komunikat z prośbą o wyciszenie telefonów, a wciąż to nie wystarcza. Smutne - mówi Weronika NawieśniakTeatru Miejskiego w Gdyni.
Jak utrzymać magię spektaklu, kiedy widzowie zerkają na rozświetlone ekrany smartfonów lub odbierają telefon? Na zdjęciu: otwarcie Teatru Wybrzeże po remoncie. Jak utrzymać magię spektaklu, kiedy widzowie zerkają na rozświetlone ekrany smartfonów lub odbierają telefon? Na zdjęciu: otwarcie Teatru Wybrzeże po remoncie.

Dzwonią i szumią podczas spektakliDzwoniące telefony, alarmy czy dyskusje przez telefon podczas spektaklu to zachowania, które powodują więcej niż zwykły dyskomfort. Nie jest to tylko błąd w etykiecie, to działanie wybija artystów ze świata, któremu oddali swoje umiejętności, emocje, ale potrafi zakłócić nawet płynność narracji i tym samym magię spektaklu. Komunikaty z prośbą nic nie dają.

Czy jest jakiś lepszy pomysł, by rozwiązać ten problem?

- Mam doświadczenie, że na prawie każdym spektaklu zdarza się, że komuś zadzwoni telefon, zegarek lub alarm. To jest bardzo irytujące zarówno z perspektywy widza, jak i aktora. Za każdym razem są puszczane komunikaty, by wyłączyć urządzenia elektroniczne. To rozprasza, wytrąca ze świata, który aktorzy próbują stworzyć. Chyba wszyscy mamy takie zdanie na ten temat. Chyba nie ma pomysłu, co z tym więcej zrobić, niż te komunikaty. Zabierać telefony? Nie można tego zrobić. Wprowadzić obowiązek zostawiania w szatni? Może to by było najlepsze, jednak trudno byłoby to zrobić. Zauważyłem, że dużo częściej jest to spotykane wśród osób starszych, które często nie umieją włączyć trybu samolotowego i przez kilka minut włączają się te same alarmy - mówi Robert CiszewskiTeatru Wybrzeże.

Uwaga widzów podczas spektaklu powinna być skupiona na aktorach. Zdj. Teatr Muzyczny - Something Rotten Uwaga widzów podczas spektaklu powinna być skupiona na aktorach. Zdj. Teatr Muzyczny - Something Rotten
Każdy szept, każdy szmer w publiczności, błysk telefonu komórkowego - to wszystko dociera do artystów. Paradoksalnie, chociaż światła skupiają się głównie na nich, tak zarówno tak jak my widzimy ich, oni też widzą nas - i to bardzo dobrze.

- Wszystko widać i słychać. Każdy szelest otwieranych cukierków, otwieranej puszki z napojem gazowanym itd. Najbardziej mnie zastanawia, jak można zapomnieć wyciszyć telefon przed rozpoczęciem spektaklu czy po powrocie z przerwy, jeżeli są puszczane komunikaty przypominające? Albo, co najlepsze, coś, co na własne uszy słyszałem - odebrać dzwoniący telefon i jeszcze powiedzieć kilka słów podczas spektaklu - mówi Krzysztof Berendt Teatru Miejskiego w Gdyni.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (138)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (2 opinie)

(2 opinie)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku odbyła się pierwsza polska edycja zawodów Red Bull Air Race?

 

Najczęściej czytane