• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Co nowego w trójmiejskich teatrach w listopadzie?

Łukasz Rudziński
2 listopada 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Pierwsza premiera listopada to "Mity greckie" dla widzów od lat 6 w Teatrze Miniatura (4.11). Pierwsza premiera listopada to "Mity greckie" dla widzów od lat 6 w Teatrze Miniatura (4.11).

Przedostatni miesiąc roku obfituje w premiery i ciekawe wydarzenia teatralne. Zobacz, co pojawi się w repertuarach trójmiejskich teatrów w najbliższym czasie.4 listopada, "Mity greckie" Tomasza Mana w reż. autora, Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku, Duża scena

Listopadowy serial premierowy inauguruje Teatr Miniatura, który zaprezentuje po raz pierwszy "Mity greckie" według autorskiego scenariusza Tomasza Mana, inspirowanego mitami greckimi. Helenka szuka lekarstwa dla swojej mamy. Pomaga jej w tym gdański Neptun, który zabiera ją w świat greckich mitów w poszukiwaniu ambrozji, czyli lekarstwa doskonałego. Po drodze spotykają całą plejadę greckich bogów i bogiń, a przy okazji dowiadują się dużo o sobie. Propozycja kierowana jest do dzieci od lat 6. Premiera odbędzie się 4 listopada (bilety w cenie 30 zł). Kolejne spektakle od 6 do 10 listopada. Bilety na kolejne przedstawienia 24 zł (normalne) i 20 zł (ulgowe).

Zobacz nadchodzące premiery teatralne.10 listopada, "Polka niepodległa - historia w spódnicy" Sopockiego Teatru Muzycznego Baabus Musicalis, reż. Jadwiga Kościk, Teatr na Plaży w Sopocie

Kolejna odsłona teatru musicalowego Jadwigi Kościk i Magdy "Bąbel" Adamowskiej, tym razem w zdecydowanie żeńskiej odsłonie. Przedstawienie powstało na podstawie książki Anny Dziewit-Meller "Damy, dziewuchy, dziewczyny" i przybliża silne, zdeterminowane i utalentowane kobiety, bez których współczesna Polska wyglądałaby inaczej. Ma to być próba przybliżenia sylwetek kobiecych bohaterek, które w wyjątkowy sposób wpisały się w historię Polski i polskiego społeczeństwa. W trakcie przedstawienia poznamy losy Marii Skłodowskiej-Curie, Zofii Stryjeńskiej, Jadwigi Komornickiej, Krystyny Krahelskiej, Ireny Sendlerowej, Marii Komornickiej, Stefanii Wilczyńskiej, Krystyny Skarbek, Simony Kossak i Wandy Rutkiewicz. Wszystkie te bohaterki wpisują się w przełomowy dla Polski okres odzyskania niepodległości po ponad stu latach zaborów i wywalczenia dla Polek pełnego prawa wyborczego. Spektakl przygotowała najstarsza, młodzieżowa obsada Sopockiego Teatru Muzycznego. Premiera 10 listopada, przedstawienie zobaczyć można także dzień później. Bilety w cenie 40 zł.

"Cyrulik sewilski" w Operze Bałtyckiej będzie miał premierę 16 listopada. "Cyrulik sewilski" w Operze Bałtyckiej będzie miał premierę 16 listopada.
11 listopada, "Ruscy" Radosława Paczochy, reż. Adam Orzechowski, Stara Apteka w Gdańsku

Artystyczna inauguracja sceny Stara Apteka poświęcona jest Polakom, którzy zostali skazani na rozłąkę z krajem a z powodu swojej tożsamości narodowej byli prześladowani. Rzecz dotyczy repatriantów ze Wschodu, wracających do ojczyzny, w której nigdy wcześniej nie byli. Muszą nauczyć się swojego kraju od podstaw, przekonując się, kim są ich rodacy. Szybko dowiadują się też, że są Ruskimi, więc "obcymi". Polskość staje się emblematyczna, mityczna, martyrologiczna i niezwykle ważna, a bohaterowie spektaklu muszą się z nią zmierzyć. Premiera 11 listopada, kolejne spektakle 13, 14 i 18 listopada oraz 1, 2, 8 i 9 grudnia. Bilety na premierę 100 zł. Kolejne spektakle w cenie 40 zł (bilety normalne) i 30 zł (ulgowe).

Przeczytaj także: Zobacz, jak wygląda nowa scena Teatru Wybrzeże - Stara Apteka


16 listopada, "Cyrulik sewilski" Gioacchina Rossiniego, reż. Pawła Szkotaka, Opera Bałtycka

Szalona opera buffa Rossiniego czerpie z dowcipu komedii "Figaro" Pierre'a Beaumarchais. Tytułowy cyrulik więcej niż sprawami higieny osobistej swoich podopiecznych, interesuje się stanem ich portfeli, na których ochoczo przeprowadza kurację odchudzającą. Knowaniom, intrygom i zwrotom akcji (związanym z przebiegłym planem Doktora Bartolo, pragnącym poślubić swoją nastoletnią wychowankę), przeciwstawiono działania Hrabiego Almavivy, mającego ten sam cel matrymonialny. Piewcą dobrych i złych nowin jest cyrulik Figaro, który w gąszczu intryg usiłuje ugrać coś dla siebie. Niezwykle żywiołowa muzyka Rossiniego nadaje tym miłosnym perypetiom niesłychanej dynamiczności, co uwydatni Orkiestra Opery Bałtyckiej pod batutą José Marii Florência. Paweł Szkotak zamierza przenieść akcję opery do gorącego stany Nowy Meksyk, w którym bogaci mają władzę i wpływy, o jakich inni mogą tylko pomarzyć. Premiera 16 listopada. Kolejne spektakle 17, 18, 24 i 25 listopada oraz 1, 2 i 3 lutego. Bilety w cenie 50-90 zł.

Przeczytaj także: Teatr jednego aktora. O Gali Operowej na inaugurację sezonu Opery Bałtyckiej

"Raport Panika" w wykonaniu Artiego Grabowskiego (na zdjęciu) dostał główną nagrodę Festiwalu OFF Kontrapunkt w 2018 roku. Na Festiwalu Windowisko zastanie zagrany 23 listopada. "Raport Panika" w wykonaniu Artiego Grabowskiego (na zdjęciu) dostał główną nagrodę Festiwalu OFF Kontrapunkt w 2018 roku. Na Festiwalu Windowisko zastanie zagrany 23 listopada.
17 listopada, "Pan trener" Szymona Jachimka, reż. Jakub Ehrlich, Miejski Teatr Miniatura

"Pan trener" to zwrot w te rejony kibicowskiego świata, gdzie zaglądają prawdziwi pasjonaci, a nie niedzielni kibice sukcesu. "Z dala od Camp Nou, a nawet i stadionu Cracovii czy innego Piasta Gliwice, toczy się gra o zupełnie inną stawkę... "Pan trener" to opowieść o piłce prowincjonalnej i nietransmitowanej. O trenerze Rafale Wąsiku, dla którego futbol jest wszystkim. I nic to, że Wąsik trenuje V-ligowy Ajax Mściszewice, że za swoją pracę pobiera honorarium w postaci świeżych jajek i wiader z tynkiem, czy że żona ma dosyć jego jednoosobowych narad taktycznych w garażu - on kocha, po prostu kocha piłkę nożną, a każdy mecz jest dla niego ważniejszy niż narodziny dziecka" - czytamy w zapowiedzi spektaklu. Monodram Wojciecha Tremiszewskiego z tekstem Szymona Jachimka wyreżyserował Jakub Ehrlich (na co dzień aktor Teatru Miniatura). Premiera 17 listopada, kolejne spektakle w 18 i 30 listopada w Teatrze Miniatura. Bilety w cenie 30 zł (normalne) i 25 zł (ulgowe).


23-24 listopada, XX Festiwal Sztuk Autorskich i Adaptacji Windowisko, Teatr Wybrzeże - Stara Apteka, Czarna Sala

Już od 20 lat podziwiać można spektakle na gdańskim Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji Windowisko. Tym razem Teatr Wybrzeże (sceny Stara Apteka oraz Czarna Sala) stanie się areną prezentacji siedmiu spektakli konkursowych i dwóch gościnnych. Festiwal ten jest zdarzeniem oryginalnym, nastawionym przede wszystkim na prezentację i promocję teatru w pełni autorskiego. W programie jest spektakl znanego performera i artysty wizualnego Artiego Grabowskiego, który wystąpi w "Raporcie Panika" (23.11, godz. 17:15, Czarna Sala) według własnego scenariusza, a poza tym współreżyseruje inny konkursowy spektakl - "Kamica'79" (24.11, godz. 17, Czarna Sala) z udziałem Marty Grygier.

Trójmiasto reprezentuje Stowarzyszenie Zróbmy Sztukę Rity Jankowskiej, które zagra "Trafiło je" (23.11, godz. 18:30, Stara Apteka). Stałym gościem na Windowisku jest Chojnickie Studio Rapsodyczne - jego "Kazanie XXI" (24.11, godz. 18:30, Stara Apteka) wykona Błażej Tachasiuk. Ponadto w konkursie zobaczymy: Kompanię Teatralną Mamro ze spektaklem "Teatrowcy" (23.11, godz. 19:45, Czarna Sala), przedstawienie "Rok 1913" Teatru From Poland (24.11, godz. 16, Stara Apteka) oraz Teatr Przedmieście ze spektaklem "Kroniki Podwórkowe" (24.11, godz. 19:30, Czarna Sala). Bilety na pojedynczy spektakl kosztują 10 zł, na spektakle gościnne 15 zł, a karnet wszystkie pokazy konkursowe jednego dnia 30 zł.

Teatr Gdynia Główna przygotowuje kolejną bajkę na podstawie prozy Pierre'a Gripariego. 24 listopada czeka nas "Bajka o księżniczce Popi i smoku Tarabistraku". Teatr Gdynia Główna przygotowuje kolejną bajkę na podstawie prozy Pierre'a Gripariego. 24 listopada czeka nas "Bajka o księżniczce Popi i smoku Tarabistraku".
24 listopada, "Bajka o księżniczce Popi i smoku Tarabistraku" Pierre'a Gripariego, reż. Ewa Ignaczak, Teatr Gdynia Główna

W Teatrze Gdynia Główna czekają nas dalsze przygody księcia Pipo oraz księżniczki Popi. Tym razem cała opowieść przybliżona jest z perspektywy księżniczki Popi, która przemierza świat w poszukiwaniu księcia Pipo i miłości do niego, objawionej we śnie. Widzowie będą obserwować, jak wśród bojowych okrzyków dziewczyna błyskawicznie poznaje smak władzy, odkrywa sens wolności i nieuchronność przemijania. Spektakl przeznaczony dla dzieci od lat 3. Premiera 24 listopada, kolejne spektakle 25 listopada i 2 grudnia. Bilety w cenie 25 zł.


30 listopada, "Harce kupidynowe czyli niecne morsztyny", reż. Ida Bocian, Teatr Gdynia Główna

Poezja barokowa i średniowieczna polszczyzna w pełnej krasie czeka nas na sam koniec miesiąca. Zabawy słowem w dzisiejszych czasach coraz częściej brakuje. W staropolszczyźnie pełnej soczystych rymów, lekkich metafor i "pieprzyka" było inaczej. Teksty przywołanego z nazwiska Jana Andrzeja Morsztyna (i innych twórców) cechuje bogactwo stylu, nawiązania do wydarzeń historycznych, czy rozważania nad przemijaniem i marnością świata. To również przebogata skarbnica erotyków i niegrzecznych wierszy sowizdrzalskich. W dobie, gdy trzeba bronić "tudzieży", widzowie dowiedzą się na przykład, jak Polacy o seksie nie mówią. Monodram Mikołaja Prynkiewicza będzie miał premierę 30 listopada. Kolejny spektakl 1 grudnia. Spektakl kierowany do osób dorosłych i młodzieży od 15 roku życia. Bilety w cenie 35 zł (normalny) i 30 zł (ulgowy).

Miejsca

Wydarzenia

Zobacz także

Opinie (9)

 • Interesujące (5)

  Z opisu interesujące i ważne wydają się "Ruscy" Teatru Wybrzeże i to na nowej scenie (!). Pierwsze skojarzenie mam z Baryka z "Przedwiośnia". On też wrócił do Polski po raz pierwszy. Masło maślane? Otóż nie(!), gdyż był Polakiem w sercu, duszy i umyśle, więc wrócił do mentalnej ojczyzny, której nigdy wcześnie nie widział i musiał się zmierzyć z wizją wyidealizowanych szklanych domów. Co jak wiemy nie było łatwe...

  • 5 3

  • Zgadzam się (2)

   Zgadzam się z Tobą. Jesteś mądrym i wrażliwym człowiekiem. Warto też zwrócić uwagę na - jak wynika z opisu - odbiór repatriantów w Polsce: że niby są gorszymi, mniej wartościowymi polakami (?), co jest oczywiście totalną bzdurą. Nie ma gorszych i lepszych Polaków (że niby więcej Polaka w Polaku, większe stężenie Polaka w Polaku?) - są po prostu Polacy. Szanujmy się na wzajem, gdyż wszyscy Polacy to jedna rodzina! Niezależnie od pochodzenia (np. żydowskiego), koloru skóry (np. z małżeństwa Polki z Kenijczykiem), orientacji seksualnej (heter-, homo-, bi-, są też aseksualiści, wszyscy tak samo ważni i wartościowi) itd., itp. Szanujmy też obcokrajowców (patriotyzm - tak, nacjonalizm i szowinizm - nie!. Warto przypomnieć sobie przewrotny wiersz Tetmajera "Patryota" a przecież Tetmajer - bez dwóch zdań - kochał Polskę, czemu dał dowód np. broszurą "O żołnierzu polskim 1795 - 1915" czy wierszem "Fragment z wiersza dla mojego syna"). Bądźmy wreszcie dla siebie dobrzy i czuli i solidarni, gdyż solidarność to jeden i drugi, nigdy jeden przeciwko drugiemu!!!

   • 4 3

   • P.S. (1)

    Przepraszam za błędy ortograficzne (spieszyłem się pisząc). Pozdrawiam wszystkich (bez wyjątku) serdecznie. Miłego dnia!!!

    • 2 2

    • Też pozdrawiam, chociaż nie wiem o co wam chodzi.

     • 3 3

  • (1)

   @Zaintrygowany: poza tym że ogólnie masz rację, to gorsi Polacy są. Istnieją. Konkretnie to tacy, co obcy interes przedkładają nad polski interes.
   Tak jak wśród partii czy kandydatów widać: różnią się poglądami, spierają, zwalczają, nie raz używają ostrych słów (np. Razem, korwinowcy), ale tylko jedna grupa jest totalna - antypolska. I to są właśnie ci gorsi, zaprzedani, targowiczanie.

   • 3 8

   • ."Sympatyków PiS nie obsługuje"Tylko totalna opozycja będąc na usługach ruskich i niemców dzieli nas Polakow. Pisowiec nigdy by się tak nie zachował. To jest smutne. Marsz czarnych parasolem w obronie możliwości zabijania bo może być gorszy, chory a potem biegną do sejmu i glaszcza niepełnosprawnych. Jakim trzeba być padalcem....

    • 1 2

 • Ale badziew.

  Nie ma na co isc na tym zad..

  • 3 2

 • Jeszcze Uczta w gts

  • 0 0

 • Lepiej te środki

  Zamiast na teatr, przeznaczyć na demokrację!

  Demokracja nie obroni się bez pieniędzy!!!

  • 0 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (2 opinie)

(2 opinie)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Festiwal literatury, podczas którego przyznawana jest Nagroda Literacka Miasta Gdańska to:

 

Najczęściej czytane