Wiadomości

stat

Chwile wolności w obrazach i dźwiękach

Najnowszy artukuł na ten temat

All About Freedom: rożnorodność wolności

Kadr z filmu "Dla chwili wolności", otwierającego festiwal.
Kadr z filmu "Dla chwili wolności", otwierającego festiwal. mat. prasowe

Rusza trzecia edycja Festiwalu All About Freedom, który ma ambicję opowiadania o wolności na wszelkie możliwe sposoby, jak zapowiadają organizatorzy. Przez najbliższe 12 dni czekają na nas pokazy filmowe, koncerty, warsztaty i debata, wszystko związane z tym tematem.- Chcemy, żeby nasz festiwal wyróżniał się w Polsce i Europie jako festiwal idei - opowiada o. Maciej Zięba, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, organizatora imprezy. - Pragniemy za pomocą wszelkich dostępnych środków sztuki przedstawiać ideę wolności, ale także to, jak dopełnia ją solidarność zgodnie z hasłem "Nie ma wolności bez solidarności".

Festiwal został zainaugurowany wczoraj wystawą "Nowa Europa" Łukasza Trzcińskiego, skupiającą się na przemianach w krajach Europy Środkowo-Wschodniej po upadku komunizmu.

- To podsumowanie tego, z jakim bagażem weszliśmy w czasy po transformacji ustrojowej - opowiada fotograf. - Skupiam się na poszczególnych krajach, zwracając uwagę na nowe elementy, ale też na pozostałości po komunizmie. Projekt cały czas jest w procesie produkcji, a podczas festiwalu pokażę kilkadziesiąt z ponad 300 fotografii.

Wystawę będzie można obejrzeć w Galerii Bałtyckiej. Jak tłumaczą organizatorzy, wybór tego miejsca pomoże utrzymać kontakt z odbiorcami, którzy często na wystawę będą mogli trafić zupełnie przypadkowo.

11 listopada rozpocznie się muzyczna część imprezy - w kinie Neptun w Gdańsku wystąpi L.U.C z projektem "Zrozumieć Polskę 39/89". To multimedialny projekt, poświęcony pięciu dekadom polskiej walki o wolność, który po raz pierwszy zostanie zaprezentowany w tak rozbudowanej wersji. Oprócz muzyki i wypowiedzi takich postaci, jak m.in. Adolf Hitler, Józef Stalin, Władysław Gomułka, Wojciech Jaruzelski czy Lech Wałęsa, koncert będzie uzupełniony archiwalnymi filmami i fotografiami, których pojawi się ponad 400. Na koncercie wystąpi cały zespół, a gościnnie wystąpią takie tuzy polskiej muzyki, jak Zbigniew Namysłowski, Leszek Możdżer i Michał Urbaniak.

Filmowa odsłona festiwalu zainaugurowana zostanie pokazem filmu "Dla chwili wolności" i spotkaniem z jego reżyserem, Arashem T. Riahim. Podczas tegorocznej edycji wyświetlonych zostanie trzydzieści obrazów, na które złoży się dwadzieścia filmów fabularnych i dziesięć dokumentalnych. Trzynaście z nich będzie można zobaczyć w Polsce po raz pierwszy.

- W Polsce bardzo rzadko można zobaczyć zwycięskie filmy z najbardziej znanych festiwali filmowych na całym świecie - opowiada Michał Chaciński, który poprowadzi spotkanie z reżyserem filmu otwierającego festiwal. - Podczas gdańskiego festiwalu odbędą się projekcje filmów opowiadających o wolności w przewrotny sposób, jak m.in. Paula Schrader w "Adamie Zmartwychstałym", Matthiast Emcke w "Cieniu bólu", czy Steve McQueen w "Głodzie".

W ramach sceny muzycznej 20 listopada w Centrum Stocznia Gdańska wystąpi tegoroczna laureatka Mercury Prize, Speech Debelle, łącząca w swojej twórczości elementy hiphopu i akustycznych brzmień; szwedzki, bardzo organicznie brzmiący duet Wildbirds & Peacedrums oraz polski zespół BiFF. Dwa dni później w sopockim klubie Versalka wystąpi młoda polska artystka, Julia Marcell.

Program festiwalu dopełnia część teatralna, w ramach której zostanie zaprezentowana koprodukcja Teatru Polonia i Europejskiego Centrum Solidarności, pt. "Pani z Birmy" Richarda Shannona, w reżyserii Anny Smolar oraz "Sprawa Dantona" Stanisławy Przybyszewskiej, wyreżyserowana przez Jana Klatę.

Opinie (8) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

29

maja

Kino Plenerowe i Samochodow... Sopot, Opera Leśna

Rozrywka

Dobry po imprezie oraz na duży głód. Kebab - gdzie najlepszy?
Kebab - gdzie najlepszy w Trójmieście?

Kulinaria

Dobry po imprezie oraz na duży głód. Kebab - gdzie najlepszy?
Kebab - gdzie najlepszy w Trójmieście?

Sprawdź się

Siedziba Muzeum Narodowego w Gdańsku przy ul. Toruńskiej 1 funkcjonuje jako muzeum od...?