Wiadomości

Chwile wolności w obrazach i dźwiękach

Najnowszy artukuł na ten temat

All About Freedom: rożnorodność wolności

Kadr z filmu "Dla chwili wolności", otwierającego festiwal.
Kadr z filmu "Dla chwili wolności", otwierającego festiwal. mat. prasowe

Rusza trzecia edycja Festiwalu All About Freedom, który ma ambicję opowiadania o wolności na wszelkie możliwe sposoby, jak zapowiadają organizatorzy. Przez najbliższe 12 dni czekają na nas pokazy filmowe, koncerty, warsztaty i debata, wszystko związane z tym tematem.- Chcemy, żeby nasz festiwal wyróżniał się w Polsce i Europie jako festiwal idei - opowiada o. Maciej Zięba, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, organizatora imprezy. - Pragniemy za pomocą wszelkich dostępnych środków sztuki przedstawiać ideę wolności, ale także to, jak dopełnia ją solidarność zgodnie z hasłem "Nie ma wolności bez solidarności".

Festiwal został zainaugurowany wczoraj wystawą "Nowa Europa" Łukasza Trzcińskiego, skupiającą się na przemianach w krajach Europy Środkowo-Wschodniej po upadku komunizmu.

- To podsumowanie tego, z jakim bagażem weszliśmy w czasy po transformacji ustrojowej - opowiada fotograf. - Skupiam się na poszczególnych krajach, zwracając uwagę na nowe elementy, ale też na pozostałości po komunizmie. Projekt cały czas jest w procesie produkcji, a podczas festiwalu pokażę kilkadziesiąt z ponad 300 fotografii.

Wystawę będzie można obejrzeć w Galerii Bałtyckiej. Jak tłumaczą organizatorzy, wybór tego miejsca pomoże utrzymać kontakt z odbiorcami, którzy często na wystawę będą mogli trafić zupełnie przypadkowo.

11 listopada rozpocznie się muzyczna część imprezy - w kinie Neptun w Gdańsku wystąpi L.U.C z projektem "Zrozumieć Polskę 39/89". To multimedialny projekt, poświęcony pięciu dekadom polskiej walki o wolność, który po raz pierwszy zostanie zaprezentowany w tak rozbudowanej wersji. Oprócz muzyki i wypowiedzi takich postaci, jak m.in. Adolf Hitler, Józef Stalin, Władysław Gomułka, Wojciech Jaruzelski czy Lech Wałęsa, koncert będzie uzupełniony archiwalnymi filmami i fotografiami, których pojawi się ponad 400. Na koncercie wystąpi cały zespół, a gościnnie wystąpią takie tuzy polskiej muzyki, jak Zbigniew Namysłowski, Leszek Możdżer i Michał Urbaniak.

Filmowa odsłona festiwalu zainaugurowana zostanie pokazem filmu "Dla chwili wolności" i spotkaniem z jego reżyserem, Arashem T. Riahim. Podczas tegorocznej edycji wyświetlonych zostanie trzydzieści obrazów, na które złoży się dwadzieścia filmów fabularnych i dziesięć dokumentalnych. Trzynaście z nich będzie można zobaczyć w Polsce po raz pierwszy.

- W Polsce bardzo rzadko można zobaczyć zwycięskie filmy z najbardziej znanych festiwali filmowych na całym świecie - opowiada Michał Chaciński, który poprowadzi spotkanie z reżyserem filmu otwierającego festiwal. - Podczas gdańskiego festiwalu odbędą się projekcje filmów opowiadających o wolności w przewrotny sposób, jak m.in. Paula Schrader w "Adamie Zmartwychstałym", Matthiast Emcke w "Cieniu bólu", czy Steve McQueen w "Głodzie".

W ramach sceny muzycznej 20 listopada w Centrum Stocznia Gdańska wystąpi tegoroczna laureatka Mercury Prize, Speech Debelle, łącząca w swojej twórczości elementy hiphopu i akustycznych brzmień; szwedzki, bardzo organicznie brzmiący duet Wildbirds & Peacedrums oraz polski zespół BiFF. Dwa dni później w sopockim klubie Versalka wystąpi młoda polska artystka, Julia Marcell.

Program festiwalu dopełnia część teatralna, w ramach której zostanie zaprezentowana koprodukcja Teatru Polonia i Europejskiego Centrum Solidarności, pt. "Pani z Birmy" Richarda Shannona, w reżyserii Anny Smolar oraz "Sprawa Dantona" Stanisławy Przybyszewskiej, wyreżyserowana przez Jana Klatę.

Opinie (8) 4 zablokowane

 • co to znaczy

  "organicznie brzmiący duet"??????

  • 3 0

 • taki od tylu (1)

  przesypuja piasek z kraju do kraju nic nowego nie zbudowali wstyd i zenada

  • 0 1

  • 2012

   to film dla ciebie

   • 0 0

 • Zrozumieć Polskę 39/89 - za te chwile wzruszeń... (2)

  wywołane zestawieniem obrazów, zdjęć, radiowych komunikatów, przemówień, i przede wszystkim ekspresją wszystkich muzyków - serdecznie dziękuję!

  • 2 1

  • (1)

   z każdą chwilą coraz bardziej przecierałem oczy ze zdumienia, dość szybko uświadomiłem sobie porażkę tego widowiska.
   Pomysł niby dobry, ale wszystko nie było tak jak trzeba.
   Muzyka nie stanowiła spójnej całości z obrazem, wręcz przeciwnie - to się toczyło jakby zupełnie niezależnie i drażniło. Dobór materiału dokumentalnego był łagodnie mówiąc taki sobie, mało oryginalny, niereprezentatywny, nie przekonujący.
   Ostatnio widziałem LUC-a na koncercie w Sfinksie w Sopocie i był świetny. Niech lepiej robi to co robi dobrze.
   "Dziękuję bardzo" organizatorom za genialny wybór miejsca imprezy, z balkonu nie było widać w ogóle sceny.
   Najlpepszym momentem widowiska był kawałek dobrej muzyki na koniec, już po pokazie.

   • 1 3

   • miejca

    trzeba było nie sknezyc i kupic na dole tam było wszystko super . Tak to jet jak polak skopi kasy . Brawo za koncert super

    • 0 1

 • Wolność (1)

  nie jest niczyją własnością!

  • 1 1

  • wolnosc

   a co ktosc ci ja zabrał to sie odwołuj to moze wyjdziez warunkowo

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

19

września

23. Festiwal Jazz Jantar Gdańsk, Klub ŻAK

19

września

III Międzynarodowy Festiwa... Gdańsk, Pałac Opatów

02

października

10 Tenorów Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

Rozrywka

Przypadek Tomasza Komendy. Recenzja filmu "25 lat niewinności"
Recenzja filmu "25 lat niewinności"
Planszówki, konsole i Virtual Reality. Graj w gry w Trójmieście
Graj w gry w Trójmieście

Kulinaria

Oktoberfest w PG4 to już tradycja
Oktoberfest w PG4 to już tradycja

Sprawdź się

Pierwsza nazwa Muzeum Miasta Gdyni to:

 

Najczęściej czytane