Chopinowskie streetwaves

Muzyka Chopina na gdańskich przedprożach


Masz krótkie spodnie, w jednej ręce roztapiającego się loda, w drugiej kamerę, a twoje dzieci uganiają się z krzykiem za gołębiami? Nieważne - jego muzyka i tak do ciebie przyjdzie. Na ulicy Mariackiej i Długim Targu trwa festiwal Ulice Chopina.Są młodzi, utalentowani i muzykalni. Dzięki nim wizyta w Gdańsku jest ciekawsza, a na pewno przyjemniejsza. Młodzi muzycy grają na ulicach Gdańska.
Są młodzi, utalentowani i muzykalni. Dzięki nim wizyta w Gdańsku jest ciekawsza, a na pewno przyjemniejsza. Młodzi muzycy grają na ulicach Gdańska. fot. Wojtek Jakubowski/kfp
W ramach imprez włączających się w obchody Roku Chopinowskiego były już przeróżne bardziej i mniej konwencjonalne interpretacje muzyki kompozytora: mieliśmy okazję posłuchać nie tylko wybitnych solistów, lecz także inspirowane jego dziełami impresje jazzowe, sety dj-skie a nawet występy raperów. Amatorzy sztuk wizualnych mogli podziwiać wystawy i instalacje, miłośnicy sztuki scenicznej zaś - spektakle taneczne.

W całej tej ofercie brakowało czegoś, co ogarnęłoby swoim zasięgiem nie tylko osoby zapoznane z aktualną ofertą artystyczną, ale także te nie uczestniczące na co dzień w życiu kulturalnym. Lukę tą postanowili zapełnić organizatorzy "Ulic Chopina" - gdańskie koło Towarzystwa im. F. Chopina, wystawiając na powietrze fortepiany i wchodząc z twórczością geniusza w tkankę miejską.

Już w piątek, na przedprożach czterech kamienic - Dworu Artusa i Glaza Expo Design na Długim Targu, oraz Art Jubiler S. K. Jacobson i Galerii Wydra na ulicy Mariackiej, zarówno entuzjaści muzyki klasycznej jak i zwykli przechodnie, mieli okazję posłuchać całego przekroju przeróżnych interpretacji dzieł Fryderyka Chopina.

Całą imprezę otworzył recital uznanego pianisty i pedagoga Bogdana Czapiewskiego, następnie zaś na przedprożach pojawiali się uczniowie trójmiejskich szkół muzycznych, studenci gdańskiej Akademii a nawet orkiestra dęta. Część popołudniowych koncertów niestety nie miała szansy się odbyć, ze względu na wichurę i deszcz, które nagle, około godziny 16, zerwały się nad miastem. Na szczęście, załamanie pogody nie trwało zbyt długo i pierwszy dzień festiwalu mógł zostać zamknięty bardzo udanymi recitalami Anny Marczuk, Magdaleny Ochlik-Jankowskiej i Katarzyny Borek.

Mimo iż można mówić tu o wysokich artystycznych doznaniach podczas poszczególnych wykonań, "Ulice Chopina" należy rozpatrywać i oceniać przede wszystkim jako zjawisko, moim zdaniem bardzo piękne. Zarówno organizatorzy, jak i wszyscy biorący w tym przedsięwzięciu udział artyści, wychodzą do ludzi z muzyką, nie przejmując się tym, że jakieś dziecko podchodzi z palcem w nosie do klawiatury, samozwańczy znawca z firmowej wycieczki uświadamia towarzyszy że "to Beethoven, zdaje się", a przechodząca grupa wyrostków głośno manifestuje swoją pogardę dla sztuki wysokiej. W zdecydowanej większości jednak, przypadkowi odbiorcy zaskoczeni tą bezwzględną ingerencją w ich przestrzeń wakacyjną, zatrzymują się i słuchają. I dziwią się, jakie to piękne.

Trudno nie dostrzec analogii pomiędzy tą imprezą, a festiwalem Streetwaves, który niedawno w gwałtowny i wspaniały sposób opanował Gdańsk. Skala wydarzenia jest oczywiście inna, a tematyka zawężona do twórczości jednej tylko postaci, jednak idea obu przedsięwzięć jest bliźniacza. Nie ma sensu siedzieć i marudzić, że ludzie nie przychodzą na koncerty, skoro można przyjść do nich - jest to idea szlachetna i wymaga sporej pokory, ale przynosi wspaniałe owoce, bo ludzie doceniają, gdy okazuje się im życzliwość i zaufanie.

Przed nami jeszcze cały weekend koncertów. Gorąco nalegam, aby zachęcić znajomych, sąsiadów, zabrać dzieci, psy i koty i po prostu wyjść w tę piękną pogodę na spacer, kupić loda i przejść się ulicą Mariacką i Długim Targiem. Myślę, że do stawania przy przedprożach wspomnianych kamienic nie muszę specjalnie namawiać, bo rozbrzmiewająca tam muzyka Chopina sama w sobie będzie najsilniejszym magnesem.

Opinie (5) 1 zablokowana

 • super pomysł :) (2)

  Popieram... super pomysł, super klimat na starówce :) Muzyka wspaniale współgrała z otoczeniem...

  • 5 0

  • Zgadzam się. Największa impreza w Gdańsku z muzyką "klasyczną" od nie pamiętam jak dawna

   • 1 0

  • kochana jestes paula

   powinnas byc prezydentem tego miasta.

   • 0 0

 • Koncerty powinny odbywać się w wakacje właśnie z muzyką klasyczną m.in Chopinem. Mamy w tym roku również inne rocznice znanych kompozytorów.
  Od kogo to zależy i czy ktoś wie czy będą odbywać się takie koncerty?

  • 0 0

 • Masz krótkie spodnie, w jednej ręce roztapiającego się loda

  ....aha

  • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Trendbook 2021 w Muzeum Bursztynu
Trendbook 2021 w Muzeum Bursztynu
wystawa
gru 7-27.03
Gdańsk, Muzeum Bursztynu
Do DNA
Do DNA
wystawa
lut'21 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki
Pobożni i cnotliwi. Dawni...
wystawa
maj'21 15-31.12
g. 11:00 - 18:00
Gdańsk, Muzeum Narodowe

Rozrywka

Kulinaria

Sprawdź się

Sprawdź się

Z którymi inicjatywami kulturalnymi jest związana ERGO Hestia?

 

Najczęściej czytane