• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Chcę być idealna!

Natalia Wiśniewska
10 listopada 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
"Iwona Zając - Idealna" to efekt dwuletniego poszukiwania kobiecości przez artystkę. "Iwona Zając - Idealna" to efekt dwuletniego poszukiwania kobiecości przez artystkę.

Co zrobić, by być piękną i zadbaną? Czy wystarczy zastosować się do kilku poradników dla kobiet, czy może chodzi o coś więcej? Na te pytania odpowiedzi szuka artystka Iwona Zając wraz ze swoimi podopiecznymi z Młodej Załogi, którzy na potrzeby projektu pomagają jej odnaleźć w sobie kobiecość. Efekty ich pracy można oglądać do 5 grudnia w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.



W ramach projektu możemy zobaczyć artystkę w przeróżnych wcieleniach. W ramach projektu możemy zobaczyć artystkę w przeróżnych wcieleniach.
Z dość chłopięcego image nieprzywiązującej wagi do wyglądu artystki w spodniach moro, Zając przeobraziła się w delikatną, pełną wdzięku kobietę. Z dość chłopięcego image nieprzywiązującej wagi do wyglądu artystki w spodniach moro, Zając przeobraziła się w delikatną, pełną wdzięku kobietę.
Na wystawę "Iwona Zając - Idealna" składają się fotografie, muralesy i prezentacja multimedialna. Wszystko łączy się w powstający od 2008 roku projekt performatywny, który według planów zakończy się w 2011 roku wydaniem specjalnego poradnika dla kobiet. Inicjatorką przedsięwzięcia jest gdańska artystka, Iwona Zając, znana przede wszystkim jako autorka malarstwa ściennego.

W ciągu dwóch lat trwania projektu Iwona Zając przeszła dużą metamorfozę. Na ten czas artystka oddała się w ręce dziewczyn z Młodej Załogi, z którymi wcześniej niejednokrotnie współpracowała, tworząc murale m.in. podczas Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku czy w Warszawie, malując "Morze dla Warszawy".

W projekcie "Idealna" role się odwróciły - Zając z nauczyciela przeobraziła się w ucznia, całkowicie poddając się pomysłom Młodej Załogi, dając się nawet zgolić na zero. Dorota Arszyńska, Aleksandra Fijałkowska, Emilia Garska, Anna Haśkiewicz, Anna Leszkiewicz, Magdalena Małyjasiak, Karolina Piątkiewicz, Aleksandra Polańska, Ewa Sobczak i Karolina Szambelan doradzały jej, jak stać się kobietą "idealną" i zadbaną.

Chodziły razem na zakupy, uczyły ją robić makijaż, zapisywały na aerobik, dbały o jej dietę i dla niej gotowały. Z dość chłopięcego image nieprzywiązującej wagi do wyglądu artystki w spodniach moro, Zając przeobraziła się w delikatną, pełną wdzięku kobietę. Zmienił się nie tylko jej wygląd, ale i postrzeganie kobiecości. Wspólnie z dziewczętami odkrywały co oznacza "czuć się kobietą" i co je ją czyni.

Równie ważnym - jak nie najważniejszym - aspektem całego przedsięwzięcia jest przyjaźń, jaka zawiązała się między dziewczynami i Zając. Jak podkreśla artystka, wspólnie spędzony czas pozwolił im na zajrzenie w głąb siebie i zaakceptowanie swojej osoby i kobiecości.

Wszystkie etapy projektu zostały udokumentowane w formie fotograficznej przez Magdalenę Małyjasiak i to właśnie jej fotografie można zobaczyć na wystawie. Widzimy na nich Iwonę Zając w wielu odsłonach - raz poddaje się zabiegowi upiększającemu, pozwalając na zaaplikowanie sobie maseczki na twarz, innym razem pozuje z ręcznie wyszywaną torebką czy też dziwnymi nakryciami głowy. Intensywne kolory i przerysowana mimika twarzy zestawiona z surowym tłem ukazują dystans, jaki autorki mają do stereotypowego myślenia o kobiecości. Zróżnicowanie sytuacji, w jakich znajduje się Zając - raz w eleganckim płaszczu, innym razem ćwicząca z hantlami - pokazuje zaś wielowymiarowość znaczenia ideału.

Zdjęcia Małyjasiak zostały wykorzystane także do stworzenia muralesów na ścianach galerii oraz do prezentacji multimedialnej, która jeszcze szczegółowiej ukazuje metamorfozę Zając. Zdjęcia przewijają się na ekranie w zarejestrowany przez Jarosława Zorna rytm bicia serca artystki, co kreuje efekt bliskości.

Ostatnim etapem projektu "Idealna" będzie wydanie książeczki - poradnika dla kobiet. Ma to być poradnik uniwersalny jak stać się kobietą "idealną", kładący szczególny nacisk na sferę emocjonalną. Do jego stworzenia posłuży nie tylko doświadczenie zebrane podczas dwuletniego projektu, ale także wypowiedzi gości "Dnia Kobiet Awansem", który Iwona Zając wraz z dziewczynami zorganizowały w marcu 2009 roku w gdańskiej CSW Łaźnia. W ankiecie, którą wtedy przeprowadziły znalazły się pytania, o to, z czym kojarzy się odwiedzającym słowo "idealna" i co chcieliby znaleźć w poradniku.

Warto wybrać się na wystawę "Iwona Zając - Idealna", choćby po to, by przekonać się, że na naszych oczach powstaje sztuka czerpiąca z otoczenia i czasów, w jakich żyjemy, angażująca widza, a nie tylko ta abstrakcyjna i oderwana od rzeczywistości.

Wystawę można oglądać w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie do 5 grudnia.

Wydarzenia

Iwona Zając - Idealna (13 opinii)

(13 opinii)
10 zł
wystawa

Miejsca

Opinie (24)

  • wszystko na nie!

    to prawda trzeba isc zobaczyc, okaze sie czy warto, sama wystawa nie przyjdzie, a krytyke zrobcie po obejrzeniu, wieczni malkontenci... ;(

    • 5 5

  • Bylem na wernisazu,

    i podobalo mi sie. Naprawde fajny pomysl.

    • 3 4

  • tylko nie tyłkach! ktoś pozytywnie krytykuje to w tym artykule pisząc zdanie: "na naszych oczach powstaje sztuka..." kolejna osoba może się z tym nie zgodzić. Nie widzę tu grosza krytyki wystawy świetnej artystki, a bardziej niemądre i zbyt wzniosłe sformowanie autorki tego tekstu...

    • 2 0

  • a gdzie to piękno? zajęcy coraz mniej w lasach i coraz więcej na afiszach!

    a gdzie to piękno???

    • 2 1

  • Boga w kosciele nie ma

    to po co kase wydaja na figurki

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

W piwnicy którego ze słynnych gdańskich budynków Jan Heweliusz składował produkowane przez siebie piwo?

 

Najczęściej czytane