• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Cappella Angelica

CAPPELLA ANGELICA 2014 dobiega końca. W sobotę ostatni koncert o wyjątkowej formule: muzycznego pojedynku.

Tradycja tego rodzaju pojedynkowania się nie była obca muzykom baroku. Jednym z najsławniejszych wydarzeń był tu koncert w Kassel w 1728 roku, na którym o względy publiczności i uznanie nieskazitelnego piękna stylu walczyli Jean-Marie Leclair i Pietro Antonio Locatelli. Pierwszy z nich doskonale władał słodyczą brzmienia, dźwiękiem doskonałym, bez żadnych zarysowań. Drugi był ognistym wirtuozem-ekwilibrystą, głośnym i bezpardonowym. Który wygrał? O to spierano się jeszcze długo. Obaj zostali bowiem rozpoznani jako nieziemscy: od tego momentu pierwszy zyskał przydomek "Anioł", a drugi "Diabeł".

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Nasz sobotni pojedynek będzie, metaforycznie, odbiciem słynnego spotkania Leclair-Locatelli. Duży, siedmioosobowy zespół instrumentów historycznych SILVA RERUM arte rozbity zostanie na dwie grupy o odmiennej charakterystyce brzmienia: delikatność Leclaira reprezentować będzie flet traverso (Maja Miro Wiśniewska), viola da gamba (Karolina Koślacz) i teorba (Marek Kubat); ognisty charakter Locatellego - skrzypce barokowe (Danuta Zawada, Helga Schmidtmayer), klawesyn (Małgorzata Skotnicka) i wiolonczela barokowa (Bartosz Kokosza).

Jako że koncert tradycyjnie odbywać się będzie wśród figur muzykujących Aniołów Mariackich, tematy pojedynku zaczerpnięte zostaną ze skojarzeń "okołoanielskich".

Jest to chyba jedyny koncert muzyki dawnej na świecie, w którym połowa muzyków nie wie, co zaprezentuje druga połowa - i vice versa! O repertuarze zatem prawie nic powiedzieć się nie da - poza utworem finałowym, który - jak przystało na przyjaźnie nastawionych do siebie wykonawców - zagrany zostanie wspólnie. Będzie to kompozycja Nowe Anioły (2014) Katarzyny Szwed, na 7 instrumentów historycznych i przestrzeń Bazyliki Mariackiej, napisana specjalnie dla Gdańska i cyklu CAPPELLA ANGELICA.

Kompozytorka o utworze:
"Nowe Anioły zostały napisane w hołdzie wszystkim aniołom - małym i dużym, a w szczególności Mariackim. Po Mariackich pozostały nam rzeźby, ich zastygły w czasie ślad. Po innych aniołach (małych i dużych) została nam muzyka, której ślady usiłowałam tropić. I tak w kompozycji Nowe Anioły słychać czasem mniej lub bardziej ukryte ślady melodii i utworów uważanych przeze mnie za anielskie. Dawne piękno ożywa w nowej formie. Kto wie, może jakiś anioł schodzi w tym czasie z nieba na ziemię na przerwę."

Utwór powstał dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Cykl CAPPELLA ANGELICA 2014 wspiera także Miasto Gdańsk. Organizatorem koncertów jest Fundacja SILVA RERUM, spiritus movens cyklu - Maja Miro Wiśniewska.

Patroni medialni: Gazeta Wyborcza, Radio Gdańsk, portal Trojmiasto.pl, portal Wrota Pomorza

Bilety w cenie 10/20 zł do nabycia przed koncertem.
Rezerwacja biletów: silva.rerum.pl@gmail.com

2.08.2014 godz. 20:15
Bazylika Mariacka w Gdańsku

Serdecznie zapraszamy!

Przeczytaj także

Informacja o biletach

Bilety: 20 / 10 PLN Rezerwacja: silva.rerum.pl@gmail.com

Opinie

Sprawdź się

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta, odbywający się w różnych przestrzeniach Gdańska, przez 20 lat nie zawędrował nigdy na: