Wydarzenie

CUD

UWAGA! Impreza już się odbyła

data:
10 marca - 9 kwietnia 2017
godzina:
19.30
miejsce:

Gdańska Galeria Miejska 2  mapa

adres:
Gdańsk, Powroźnicza 13/15, 16/17
bilety:
wstęp wolny
PATRONAT

Niezwykłe, irracjonalne, niewytłumaczalne fakty, sytuacje i fenomeny, jak np. stygmatyzm bądź cudowne uzdrowienia budzą silne emocje, wpływają na wyobraźnię, bywają przyczyną umocnienia wiary. Wywołują również kontrowersje, a także odruchy sprzeciwu i krytyki wśród racjonalistów, ateistów czy agnostyków. Samo słowo cud ma zdecydowanie szersze znaczenie, dając możliwość wypowiedzi nie zawężającej się jedynie do tych zjawisk.


Gdańska Galeria Miejska 2, ul. Powroźnicza 13/15
Wernisaż: 10.03.2017, godz. 19.30
Artyści: Maciej Chodziński, Andrzej Karmasz, Anna Królikiewicz, Filip Ignatowicz, Mateusz Pęk, Krzysztof Polkowski, Katarzyna Szeszycka, Ewa Toniak, Zbigniew Treppa, Iwona Zając
Kurator: Krzysztof Polkowski


Wystawa CUD w Gdańskiej Galerii Miejskiej jest kolejną wizualną odsłoną projektu artystyczno-badawczego, realizowanego na Wydziale Malarstwa ASP w Gdańsku. Celem projektu jest przebadanie i przeanalizowanie zjawisk określanych mianem cudu, próba odnalezienia skojarzeń znaczeniowych, poszukanie ich artystycznych ekwiwalentów.

Pierwsza odsłona miała miejsce w Zonie Sztuki Aktualnej Akademii Sztuki w Szczecinie. Wzieli w niej udział: Maciej Chodziński, Filip Ignatowicz, Mateusz Pęk, Krzysztof Polkowski, Katarzyna Szeszycka, Ewa Toniak i Iwona Zając. W Gdańsku pojawią się również nowi artyści: Andrzej Karmasz, Anna Królikiewicz oraz Zbigniew Treppa.

Intencją tych spotkań artystów jest wytworzenie artystycznego i intelektualnego dyskursu, który nie tyle przyniesie odpowiedzi, co być może postawi nowe, do tej pory niezadane pytania. Wystawa nie stawia konkretnej tezy, próbując ją udowodnić. Jej zrównoważona odmiennymi postawami koncepcja opiera się na wzajemnym poszanowaniu różnych światopoglądów. Przybierze ona kształt debaty.

Docelowo projekt zamknie się publikacją, w której zostaną udokumentowane działania artystyczne, pojawią się refleksje krytyczne i opinie zarówno artystów, jak i - nie mniej ważne - naukowców, teoretyków z obszarów, które zajmują się badaniami problemów m.in. religioznastwa, teologii, socjologii, psychologii i być może jeszcze innych.

Przeczytaj także

  • Cuda, koty i dżdżownice. Nowości w galeriach
    7 marca 2017 (19 opinii)

    Marzec w trójmiejskich galeriach upłynie pod znakiem artystycznych eksperymentów. W CSW Łaźnia swoje prace zaprezentuje zdobywczyni nagrody Turnera, Laure Provost, w Gdańskiej Galerii...

Dodaj zdjęcie

Opinie (2)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.