stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Black Box Painting - sztuka niewidzenia - wernisaż wystawy

  • poniedziałek, 8 maja 2017,
    godz. 17:00
  • Gdynia InfoBox
    Gdynia, Świętojańska 30 (Skwer Stefana Żeromskiego)  mapa
  • wstęp wolny

Wystawa p.t.: "Black box painting sztuka niewidzenia" jest eksperymentem związanym z prezentacją sztuki współczesnej w przestrzeni publicznej w ramach autorskiego projektu "Galeriuj".Eksperyment ten na terenie Gdynia InfoBox łączy ze sobą dizajn, mała architekturę oraz sztukę współczesną.
W zaciemnionej przestrzeni prezentowane są specjalnie "zaprojektowane" prace z pogranicza malarstwa i obiektu sztuki współczesnej.

Zaprojektowany w celach wystawienniczych boks jest całkowicie zaciemniony.
Brak możliwości widzenia skłania do użycia innych zmysłów a przez to innego niż zwykle rozumienia tych samych przedmiotów. Wyłączenie jednego zmysłu sprawia iż lepiej poznajemy te pozostałe.

Zaproszone osoby niewidome oraz niedowidzące stają się tu przewodnikami, kimś w rodzaju ekspertów. Takie odwrócenie sytuacji uzmysławia jak niewiele trzeba żeby znaleźć się w miejscu osoby niepełnosprawnej a jednocześnie mamy szanse na pełne zrozumienie jak to jest "widzieć" świat w ten sposób. Odkrywamy też sferę palpacyjną w konfrontacji ze sztuka współczesną.

Umieszczone wewnątrz zaciemnionego boksu dzieła sztuki posiadają wyraźną strukturę i są wyczuwalne w swojej strukturze i materii. W całkowitej ciemności stajemy się innymi odbiorcami niż zwykle. Każda różnica w strukturze odbierana jest mocno i "widzimy" być może więcej niż w przypadku użycia wzroku. Doświadczamy czegoś nowego. Te same przedmioty stają się dla nas czymś innym.

Całość ma również swoje znaczenie symboliczne. Rzeczy spotykane na co dzień widzimy zwykle w podobny sposób. Wielu z nich, być może istotnych, nie dostrzegamy mimo właściwie działającego wzroku. Być może czasami lepiej zamknąć oczy i spróbować zweryfikować nasz subiektywny sposób patrzenia na rzeczywistość.

Prezentowane zdarzenie łączy środowiska, które nigdy nie spotkały by się w podobnej sytuacji. W szczególności przy ekspozycji dzieł sztuki współczesnej. Ten sposób prezentacji nazwany przez autora galeringiem pokazuje, jak można przełamać stereotypowe myślenie o sztuce, miejscach i formach jej ekspozycji oraz o tym kto może stać się jej odbiorcą.
Dodaj zdjęcie

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij