• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

BiaGdaBru - wystawa Justyny Kuklo (1 opinia)

BIAGDABRU to wystawa o trzech miastach Białymstoku, Gdańsku i Brukseli. Miejsca te łączy osoba autorki i jej prywatna historia. Każde miejsce to osobna opowieść o specyfice danego miejsca, o jego mieszkańcach. Prezentowane na wystawie prace są bardzo interesującą mieszanką technik, które autorka określa jako "instalacje tekstylne"- obiekty przestrzenne połączone z dźwiękiem. Prace są fizycznie wielowarstwową strukturą, na poziomie barwy mają w sobie coś malarstwa, a w detalu opierają się na technice koronkarskiej.

Justyna Kuklo - dzieciństwo spędziła w Białymstoku, studiowała w Gdańsku a teraz żyje w Brukseli. Jest dynamiczną osobą wiele podróżującą i podążającą swoją własną drogą. Konsekwentnie rozwija swą twórczą praktykę.

Instalacje dotyczą problemów socjologicznych w 3 miastach z którymi jestem związana. Wpływu ich mieszkańców, na zmienny charakter każdego z tych miast.

Realizacja dźwięku Maciek Wojcieszkiewicz i Justyna Kuklo.

Białystok - moje rodzinne miasto na wschodzie kraju. Miasto położone w rolniczym regionie w otoczeniu puszczy i parku narodowego. W mieście mieszkają wyznawcy czterech religii: katolicy, prawosławni, Żydzi i Tatarzy-muzułmanie. Jest to miasto silnie żyjące rytem religijnym. Mieszkańcy Białegostoku, prawie wszyscy są biali i prawie wszyscy wierzący. Kierunek złotych nitek w instalacji wyznacza dążenie do świętości. Pokazuje ekumeniczny charakter miasta, słyszymy mieszające się i nawołując się, nawzajem głosy modlących się mieszkańców. W projekcie wykorzystałam mapę Białegostoku z XVIII w. na podstawie której powstało około 300 elementów mojej instalacji tworząc replikę historycznego centrum miasta. Instalacji towarzysza odgłosy ludzi modlących się w czterech religiach sprawiających wrażenie nawołujących się nawzajem .

Bruksela - stolica Europy, międzynarodowy tygiel emigrantów. Zainspirowało mnie metro które, równocześnie dzieli i łączy miasto. Jego mieszkańcy Walonii, Flamandowie, europejczycy i emigranci na pierwszy rzut oka żyją odseparowani od siebie, kultywując swoje tradycje narodowe. Gdy jednak wnikniemy głębiej w strukturę miasta widzimy sieć połączeń tworzącą , spójny organizm który, układa się w regularny wzór belgijskiej koronki. Kolory nici których, użyłam w mojej instalacji, symbolizują kolory skóry mieszkańców Brukseli oraz flagi Belgii.
Podczas realizacji dźwięku zarejestrowałam moją codzienna drogę do pracy metrem, w tle projektu słyszymy mieszające się głosy, mówiące w różnymi językami, mieszkańców miasta.

Gdańsk - Miasto na północy Polski. Historycznie ważny punkt strategiczny, ze względu na dostęp do morza. Zamieszkałe głownie przez Niemców i Polaków. Będące przez 25 lat Wolnym Miastem Gdańsk. Do instalacji wykorzystałam mapę z 1920, którą wygrawerowałam na plexi. Napięte stosunki między mieszkańcami Gdańska obrazują nici przechodzące przez różne punkty miasta które w różnym czasie należały raz do Polaków raz do Niemców, drogi tych dwóch nacji rozeszły się tak jak nici w mojej instalacji. Historia Dnzing = Gdańska, jest wciąż bardzo obecna w architekturze i klimacie miasta. Instalacji towarzyszy dźwiękowy opis miasta z czasu jego wspólnej historii w dwóch językach. Wykorzystane teksty Polski i Niemiecki nie są tożsame i bardzo subiektywne.

Przeczytaj także

Opinie (1)

  • dlaczego?!

    Czy galeria żaka często kończy swoje wystawy dwa dni przed finisażem? Zawsze sądziłam, że jeśli coś jest zaplanowane od 11 do 30 grudnia to dlatego aby przez 20 dni móc oglądać wystawę, a nie rozczarowywać odbiorce na koniec.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Kim był Klabaternik?