• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Bazylika chce ołtarzy

on, KAI
9 marca 2006 (artykuł sprzed 18 lat) 
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gdańsku domaga się od ministra kultury Kazimierza M. Ujazdowskiego zwrotu czterech ołtarzy i jednego dyptyku, przechowywanych w Muzeum Narodowym w Warszawie.

- To już nie pierwsza próba odzyskania zabytków - informuje Tomasz Korzeniowski, dyrektor zbiorów i główny konserwator zabytków. - Podstawowym uzasadnieniem powrotu dzieł jest fakt, iż ołtarze te stanowią integralną część bezcennego zespołu arcydzieł sztuki średniowiecznej stworzonych dla kościoła mariackiego w Gdańsku. Pod tym względem Polska mogłaby się szczycić największym w Europie zbiorem gotyckich ołtarzy zachowanym w ich oryginalnym artystycznym kontekście. Zespół ten musi zostać scalony i objęty nadzwyczajną opieką oraz promocją nie tylko jako bezcenny przykład artystycznego dziedzictwa o randze ogólnoświatowej, lecz przede wszystkim jako jeden z najcenniejszy polskich skarbów kultury.

W liście podpisanym przez proboszcza, ks. Stanisława Bogdanowicza, przypomina się, że "zespół ołtarzy Bazyliki Mariackiej przez stulecia był chroniony przed rozproszeniem lub zniszczeniem, m.in. dzięki bezpośredniemu patronatowi króla polskiego. Patronat ten został ustanowiony przez Kazimierza Jagiellończyka ponad pięć wieków temu i wygasł dopiero w wyniku rozbiorów Polski. Niezależnie od domagających się uszanowania polskich, królewskich tradycji kościoła Mariackiego w Gdańsku, należy przede wszystkim respektować aktualne zalecenia międzynarodowego prawodawstwa".

- Innym istotnym argumentem przemawiającym za jak najszybszym zwrotem gdańskich dzieł sztuki przez warszawskie Muzeum Narodowe jest los innych ołtarzy bazyliki mariackiej przetrzymywanych poza granicami Polski. - dowodzi Tomasz Korzeniowski - Jednym z przykładów jest ołtarz z kaplicy Bractwa św. Jerzego znajdujący się obecnie w berlińskiej galerii malarstwa. Podczas rozmów rewindykacyjnych w poprzednich latach strona niemiecka uzależniała proces rewindykacji gdańskich zabytków z Niemiec od postępów w tym zakresie na terenie samej Polski.

Ołtarz św. Rajnolda z roku 1515, ołtarz Jerozolimski z lat 1495-1500, dyptyk Winterfeldów z ok. 1430 roku, ołtarz baldachimowy z kaplicy św. Kosmy i Damiana z ok. 1420 roku oraz ołtarz cechu szewców (Pietas Domini) z ok. 1435 roku, o zwrot których zabiega Bazylika Mariacka, to nie jedyne dzieła sztuki, które po wojnie nie wróciły do gdańskich świątyń, ale pozostały w muzeach. Wystarczy wspomnieć "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga, eksponowany w Muzeum Narodowym w Gdańsku.
on, KAI

Opinie (80)

  • Fotka

    Fajny kolor nosa, chyba od picia winka mszalnego ?

    • 0 0

  • Ta, no pewnie, że od picia winka mszalnego, bo wszyscy księża i zakonnice to alfonsy, dziwki, chlory, pedały, pedofile, w ogóle zboczeńcy, kretyni, złodzieje i bałwochwalcy, bo co to niby ten cały "bug". JAKBY KTOŚ NIE ZROZUMIAŁ TO WYJAŚNIAM, ŻE TO BYŁ SARKAZM. I DODAM ZARAZEM, ŻE NIENAWIDZĘ MATOŁÓW ŹLE SIĘ WYPOWIADAJĄCYCH NA TEMAT KOŚCIOŁA, BOGA, DUCHOWNYCH I WIERZĄCYCH LUDZI! ZABIERZCIE SWOJE KRZYWDZĄCE, WYNIKAJĄCE Z CZYSTEJ ZŁOŚCI, WREDNE, PASKUDNE MYŚLI I SŁOWA ZE SOBĄ DO PIEKŁA PALANTY! A OCZU I USZU DOBRYCH LUDZI NIMI NIE KALAJCIE!
    Już sobie wyobrażam jak polecą na mnie bluzgi i wyzwiska i że co ze mnie za dewota i katolik w ogóle... Ale to nieważne. Bo wiem, że to ja mam rację. Źli ludzie suX!
    A odnośnie artykułu - oby sie udało. Świetnie będzie jak te wszystkie dzieła sztuki powrócą na swoje prawowite miejsce. Tragedia, że trzeba się wykłócać o swoje, siłą zabrane... Powinien po prostu pojechać konwój wojskowy, wziąć co się należy i zwrócić na miejsce, bez gadania. I co z tą durną rewindykacją?? W czym problem, że to jakoś dziwnie długo trwa?? Czyżby na stanowiskach odpowiedzialnych za zasoby kultury narodowej zatrudnieni byli idioci??

    • 0 0

  • Xantus

    Zgadzam się z tobą! Uważam, że nalezy oddać ołtarze i ostatecznie zakończyć dotowanie kościołów z budżetu, usunąć religię ze szkół i zerwać konkordat

    • 0 0

  • a może by najpierw oddali co nakradli!?

    http://fakty.interia.pl/news?inf=726107

    • 0 0

  • Ludzie pomyślcie trochę!

    Po pierwsze, zgadzam się z tezą, że wszelkie zagarnięte dziela sztuki muszą wrócić do swoich prawowitych wlaścicieli, a w tym przypadku chodzi o ołtarze, które są własnością konkretnego kościoła. Ale to odnosi się także do innych instytucji także...
    Po drugie, nie wrzuciajcie wszystkich - i dobrych i złych ludzi z jakiegoś środowiska - w tym przypadku księży, jak to ucyznił mój przedmówca - do jedneg worka. W najlepszej nawet i najbardziej prawej grupie społecznej mogą znaleźć się ochydne jednostki. I to ma oznaczać, że wszyscy są źli... jak jeden lekarz czy prawnik sędzia bierze łapówki, to wszyscy są już łapówkarzami???? Pomyślcie trochę, to naprwdę nie boli!!!

    • 0 0

  • walecznych antyklerykałów jednak myślenie boli

    PS:
    Strona niemiecka zachowała się logicznie, uzależniając swój zwrot od zwrotów na terenie PL, dziwne by było, gdyby zrobiła inaczej.

    • 0 0

  • naczna część kradzieży dzieł sztuki

    ma miejsce w kościołach. Tki ołtarz to super zabytek o olbrzymiej wartości. Łatwo go ukraśćczy zniszczyć, a w Bazylice na codzień są tłumy. Ponadto zabytki winny być trzymane w odpowiednihc warunkach - a tego w murach Bazyliki bez gigantycznych nakłdów się nie zrobi. Myślę że dobrym wyjsciem byłoby sfinsnsowanie naprawdędobrych kopii.
    A tak poza wsyzstkim wydaje mi sie ze ks. Proboszcz moze miec w tym jakis cel i mysle że jest nim wprowadzenie biletów wstępu do bazyliki.......

    • 0 1

  • Basileus

    Nie duszukuj się czegoś czego nie ma i nie rozsiewaj chorych plotek o jakiś biletach do kościoła...

    Zdajmy sobie sprawę, że dzieła sztuki to bardzo popularny cel przyjazdów turystów - kto ma coś, co chcą inni zobaczyć, ten ma więcej turystów, a w konsekwencji więcej zarabia....

    • 0 0

  • ok. 500 lat

    "Ponadto zabytki powinny byc przechowywane w odpowiednich warunkach"... - właśnie, w tych, jakie służyły im przez długie wieki.
    Gdzie mogły być przez wieki średniowieczne ołtarze?

    • 0 0

  • w piwnicy muzeum w Warszawie warunki na pewno są najlepsze;P

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym teatrze została została wystawiona sztuka na podstawie powieści Martyny Bundy "Nieczułość"?

 

Najczęściej czytane