Wiadomości

Bariery i tożsamość. Festiwal Transfotografia

Podczas Festiwalu Transfotografia będzie można zobaczyć m.in. cykl zdjęć Bary Prasilovej przywołujący klimat dzięcięcej fantazji.
Podczas Festiwalu Transfotografia będzie można zobaczyć m.in. cykl zdjęć Bary Prasilovej przywołujący klimat dzięcięcej fantazji. fot. Bara Prasilova

Portrety zdominowały tegoroczna edycję Transfotografii, która dużo miejsca poświęca tożsamości człowieka oraz temu, co ją kształtuje. Wernisaż pierwszych wystaw już jutro w CSW ŁaźniaGdańska impreza jest odłamem francuskiego festiwalu Transphotographiques, odbywającego się od 8 lat w Lille. Na tegoroczną edycję Transfotografii złoży się sześć wystaw, z czego trzy ruszają w najbliższy piątek w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia.

- Tegoroczny program nawiązuje do prezentacji w Lille - opowiada Oliver Spiellebout, dyrektor festiwalu. - Skupiliśmy się w niej na prezentacji dzieł twórców ze wschodniej Europy, kładąc duży nacisk na fotografów z Polski. Wystawy, które prezentujemy w Gdańsku to bardziej zbiór indywidualnych kolekcji fotografii.

Pierwszą z nich to cykl "Autoportrety" czeskiej artystki Dity Pepe, która sprawdza w jaki sposób ludzka tożsamość zmienia się w zależności od relacji z określonymi osobami i okolicznościami. Fotografka sama pojawia się na zdjęciach, na których portretuje się z ludźmi z różnych środowisk.

Nacisk na kontekst kładzie także Joao Urban w serii zdjęć "Tu i tam". Ten fotograf-samouk dokumentuje życie polskich imigrantów w brazylijskim stanie Paraná. Pokazując ich przywiązanie do tradycji oraz tożsamości narodowej i kulturowej, które ujawnia się przez barwny, a czasem mocno przerysowany wystrój wnętrz ich mieszkań, będących swego rodzaju świątyniami polskości.

W Łaźni będzie można zobaczyć także głośną wystawę zdjęć bywalca Festiwalu Transfotografia, Oiko Petersena pt. "Downtown". W sposób charakterystyczny dla estetyki fotografii mody, uwiecznia on na zdjęciach osoby z zespołem Downa. Z jednej strony stawia pytanie o granice parodii, z drugiej zachęca do odwiedzenia świata osób, które dotknęła ta choroba.

Po wystawach w Łaźni kolejną odsłoną Transfotografii będą prezentacje odbywające się kolejno w Galerii Güntera Grassa, klubie Żak i Galerii Pionovej. W tej pierwszej zdjęcia zaprezentuje Bara Prasilova. Operując na pograniczu teraźniejszości i przeszłości, w baśniowej atmosferze wśród prawdziwych pejzaży, artystka zaprasza widzów do epoki dzieciństwa, kiedy to fantazja była nieodłącznym elementem postrzegania rzeczywistości.

Z kolei kolekcja zdjęć Zuzy Krajewskiej i Bartka Wieczorka prezentuje zdjęcia osób, których ciała napiętnowane są śladami wypadków, operacji, okaleczeń czy poparzeń. Najdosadniej unaocznia to reklamujące tą wystawę zdjęcie uśmiechniętej dziewczynki bez zębów.

We wrześniu, na zamknięcie Transfotografii, zaprezentowana zostanie wystawa "Broken Line" autorstwa Alnis Stakle. Te jedyne podczas tegorocznej edycji imprezy zdjęcia koncentrują się na łotewskim środowisku naturalnym, ulegającym transformacji oraz żyjącym w nim ludziom.

Opinie (5)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

09

sierpnia

Kino Letnie w Orłowie - 10.... Gdynia, Scena Letnia w Orłowie

09

sierpnia

Jarmark św. Dominika 2020 Gdańsk, Targ Węglowy

21

sierpnia

Muzyczne Lato Vol. 5 - Faza... Gdańsk, Stary Maneż

Rozrywka

Pół wieku prowadziła znaną pasmanterię w Gdańsku
Po 50 latach zamyka się znana pasmanteria
Trójmiejskie atrakcje. Co pokazać przyjezdnym?
Turystyczne atrakcje dla każdego

Kulinaria

Nowe lokale: kuchnia włoska, lody i... Zanzibar
Nowe lokale: kuchnia włoska, wege i lody
Okiem dietetyka: domowe lody bez cukru
Jak zrobić domowe lody bez cukru?

Sprawdź się

Siedziba Muzeum Narodowego w Gdańsku przy ul. Toruńskiej 1 funkcjonuje jako muzeum od...?