Impreza już się odbyła

Autochrom - triumf koloru. W 110 rocznicę wynalazku fotografii barwnej

Zapraszamy na wystawę Autochrom - triumf koloru. W 110 rocznicę wynalazku fotografii barwnej.

Relacja z imprezy

3 sierpnia - 30 września 2020

Gdańsk,
Wstęp wolny

4 września - 6 października 2020, godz. 10:00 - 20:00

Wstęp wolny
Czas trwania: 01.07.2017 - 24.09.2017
Miejsce: Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów)
Cystersów 18, Gdańsk
Wernisaż: 30.06.2017, godz. 18.00

Projekt przybliży publiczności istotę autochromu, jego magiczną atmosferę i przydatność barwnego medium dla dokumentacji rzeczywistości sprzed ponad 100 lat. Ta oryginalna technika, praprzodek fotografii cyfrowej jako pierwsza fotografia barwna na szklanych płytkach została opatentowana w 1907 roku, przez Braci Lumière. Auguste i Louis Lumière znani głównie z równie rewolucyjnego wynalazku jakim był kinematograf, rozpoczęli w krótkim czasie produkcję płyt szklanych ze specjalną barwioną skrobiową emulsją, które służyły utrwaleniu kolorowego świata. Z ich epokowego wynalazku korzystali z entuzjazmem fotografowie zawodowi jak i amatorzy aż do lat trzydziestych XX w i popularyzacji technologii trójwarstwowej fotografii na celuloidzie przez firmę Kodak.
Wystawa jest premierową w Polsce ekspozycją francuskiej unikalnej kolekcji, prezentowanej w 2013 roku w ramach programu Marsylia Europejska Stolica Kultury. Eksponowane autochromy pochodzą ze zbiorów prywatnych Soizic Audouard i Elisabeth Nora, ale także z kolekcji spadkobierców braci Lumière i innych prywatnych i publicznych zbiorów europejskich. Oprócz wielu anonimowych prac na wystawie pokazane zostaną autochromy zrealizowane przez słynnych fotografów takich jak Alfred Stieglitz, August i Louis Lumiere, Leon Gimpel, Paul Haviland, Heinrich Kühn, Jean Baptiste Tournassoud, Jules Gervais, Courtellemont, André Hachette.

Kuratorki wystawy: Soizic Audouard, Elizabeth Nora, Małgorzata taraszkiewicz-Zwolicka

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Najlepszy film Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymuje: