• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Asymetria. Rosyjska ruletka (1 opinia)

W najbliższą sobotę (6 kwietnia, godz. 17:30) gościem specjalnym Klubu Austriackiej Szkoły Ekonomii w Gdańsku będzie Piotr Gibowski - psycholog ekonomiczny, autor książki Asymetria. Rosyjska ruletka. Spotkanie pod hasłem Ekonomiczne mity i paradoksy II RP odbędzie się w Pubie Polufka, ul. Leczkowa 18, Gdańsk Wrzeszcz; wstęp wolny.

Spotkanie - w formie konwersatorium - zostanie uwieńczone quizem o tematyce historyczno-ekonomicznej. Zwycięzca otrzyma egzemplarz Asymetrii.

Klub Austriackiej Szkoły Ekonomii w Gdańsku działa pod patronatem Instytutu Ludwiga von Misesa w Warszawie (www.mises.pl); książce Piotra Gibowskiego także patronuje Instytutu Ludwiga von Misesa.

Piotr Gibowski - z wykształcenia psycholog, z zamiłowania historyk; jego zainteresowania naukowe obejmują szeroko pojętą psychologię ekonomiczną. Współpracował z Akademią im. Leona Koźmińskiego w Warszawie, Instytutem Psychologii PAN i Uniwersytetem Warszawskim. Zwycięzca konkursu "Historiogra(f)" organizowanego przez Muzeum Historii Polski na najlepszą grę popularyzującą historię. Hobby: dociekanie przyczyn zjawisk i historia materialna średniowiecznej Europy.

Opis książki Piotra Gibowskiego Asymetria. Rosyjska ruletka

Historie alternatywne to ostatnio modny nurt w literaturze. Jedną z głośniejszych w ostatnim czasie jest książka Piotra Zychowicza Pakt Ribbentrop-Beck, czyli jak Polacy mogli u boku III Rzeszy pokonać Związek Radziecki. Z kolei Asymetria jest alternatywą dla scenariusza Zychowicza.

Asymetria. Rosyjska ruletka to pierwszy tom trylogii patriotic fiction z wartką fabułą, rodem z kinowych ekranów. Przedstawia losy grupy młodych Polaków, którzy "przenoszą się" do roku 1927, gdzie za pomocą swojej wiedzy, starają się uniemożliwić Niemcom i Sowietom doprowadzenie do wybuchu II wojny światowej i agresji na Polskę. W Asymetrii spotkamy postacie historyczne; te powszechnie znane, ale także te, które przez lata skazywano na zapomnienie. Czytelnik z sentymentem wspominający II RP będzie czerpał ogromną osobistą satysfakcję z każdego rozpoznanego nazwiska, nazwy własnej czy okoliczności. Ponadto autor przygotował znakomite przypisy - podane w beletrystycznej formie, ale z encyklopedyczną dokładnością. Książka ma jedną, wielką zaletę, wyrównującą wszystkie drobne niedostatki, a jest nią... klimat. Tak! Atmosfera międzywojennej Polski i świata jest oddana w sposób znakomity! Podczas lektury fragmentów, gdzie ktoś spaceruje ulicą lub jedzie samochodem, oczyma wyobraźni widzi się tamtą Warszawę, bagna Polesia lub odległe, półdzikie przestrzenie dalekich rubieży.

Asymetria jest oparta na faktach historycznych, a jednocześnie nie jest nudna. Książka jest udanym połączeniem kilku gatunków - znajdziemy w niej powieść sensacyjną i szpiegowską, a także odrobinę powieści historycznej. Książka napisana z rozmachem - akcja toczy się w Europie, Ameryce i Azji. Podwójni agenci, nieoczekiwane zwroty akcji, odrobina humoru oraz zaskakujące zakończenie.

Opinie (1)

  • Polecam Obolon Soborne

    Fajnie, że Serwis dostrzega i informuje o takich wydarzeniach, bo naprawdę warto o nich wiedzieć. Przychodzę na spotkania Klubu ASE od ponad roku, bo ciekawi mnie tematyka poruszana na prelekcjach i bardzo chwalę sobie otwartą formułę spotkań i żywą dyskusję. To takie inne od sztywnych wykładów wielkich profesorów pokroju Balcerowicza, którzy puszą piórka i pokrętnie uciekają od odpowiedzi na niewygodne pytania zadawane przez publiczność.

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Co w nazwie Teatru Dada von Bzdülöw oznacza człon "dada"?