• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Animizm, a rozumienie chorób w Amazonii

Plama GAK i Rada Dzielnicy Zaspa Młyniec zapraszają na pokaz slajdów i spotkanie podróżnicze. Tym razem Sara Szweda - antropolożka opowie o swoich wyprawach i pobycie wśród rdzennych mieszkańców peruwiańskiej Amazonii.

2 - 26 lutego 2023, godz. 12:00 - 14:00

Gdańsk,
bilety 15 zł
ulgowy 10 zł
Co to znaczy, że ktoś choruje w wyniku ataku demona? Czy istnieją choroby duszy i choroby ciała? Jaką relację ze środowiskiem mają mieszkańcy Amazonii? Jakie choroby doskwierają im dziś i co może oznaczać wzrost czarownictwa? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć podczas prezentacji, którą opieram zarówno na literaturze etnograficznej, jak i doświadczeniach z terenu.

"Najłatwiej mówić o sobie, że jest się podróżnikiem. To słowo świetnie brzmi, kiedy człowiek plącze się po świecie zajmując się wieloma rzeczami naraz (rękodzieło, pisanie, fotografia, trekking, wbijanie śledzi, granie na gitarze i kąpanie się rzece), a żadną profesjonalnie. Ostatnio jednak udało mi się chaotyczne podróżowanie uformować nieco konkretniej, dzięki studiom antropologicznym, które po raz drugi zawiodły mnie do peruwiańskiej Amazonii." - Sara Szweda

Projekt dofinansowany ze środków Rady Dzielnicy Zaspa Młyniec w ramach cyklu "Na krańcach świata" - pokazy slajdów, spotkania z podróżnikami. 

Opinie

Sprawdź się

Od kiedy Muzeum Narodowe w Gdańsku funkcjonuje pod obecną nazwą?