stat
Impreza już się odbyła

Aleksandra Józefów - wystawa

Zapraszamy na wystawę Aleksandry Józefów "Pokój / Niepokój".

1 - 22 grudnia 2021

Gdańsk,
Wstęp wolny

4 - 31 grudnia 2021

Gdynia Orłowo,
Wstęp wolny
Aleksandra Józefów jest współczesną rzeźbiarką, żyjącą i tworzącą w Gdańsku. W swoich pracach korzysta z silnych, brutalnych, odpornych materiałów- jak beton, metal, drewno czy szkło, równocześnie sięgając po klasyczny marmur czy granit. W obu jednak przypadkach interpretuje je w innowacyjny i współczesny, a zarazem przenikliwy, wrażliwy i przemyślany sposób.

Pokój Niepokój. Pokój jest symbolem miejsca w świadomości. Proces pracy przypomina separowanie tego co niepokojące od tego co nadaje spokój. Forma z zewnątrz kształtem przypomina kubik o białym kolorze, w którym są jedynie cztery ściany i drzwi. Otoczenie lasu jest podłożem i dachem.
Gazobetony murowane są niczym dziecięce klocki, a podkreślone wypustki nadają rytmiczny rysunek.

Siedząc na środku pokoju spoglądając wokół widzę ściany, które obrosły niepokojem. Wnętrze rzeźby jest wypełnione reliefami, między którymi wyrasta organiczna forma. Nieraz czas jest bezlitosny, a mury wewnątrz otaczają ciasno. Patrze tylko na nie. Czuje się odcięta od bodźców zewnętrznych, które mogłyby mnie wyrwać z tego "miejsca". Cisza. Wschód i zachód. Otoczona bielą, która symbolizuje czystość, jednak widzę i czuję to co skrada się. Ściany kadrują fragment korony drzew podkreślając ich wertykalność, smukłość, a kołysanie na tle nieba nad białym pudełkiem wydaje się być surrealistyczne. I perspektywa pochłania. Mówi się, że "gdy Bóg zamyka drzwi otwiera okno".
Nieraz wystarczy spojrzeć ku górze, aby odnaleźć wyjście. Konstrukcja rzeźby jest otwarta.
Fizyczne mury nie stawiają oporu. Ludzie nie byli skorzy do przekroczenia "progu". Mimo wszystko, ktoś nie wiedząc kiedy, był w środku, będąc kołyszącymi się drzewami. Tak niespodziewanie.

Wystawa realizowana w ramach projektu pt. OPEN. Projekt OPEN to kontynuacja innowacyjnego projektu otwartych narracji artystycznych, który oparty jest na działaniach z zakresu sztuk wizualnych i dźwiękowych, nastawiony na prezentację aktualnych zjawisk w sztuce współczesnej.

Wernisaż odbędzie się 07.08.2020 godzina 19:00.

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska
Identyfikacja graficzna: WEDZICKA
Kurator: Sylwester Gałuszka
Organizator: Kolonia Artystów

Partnerzy:
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Patronat medialny:
Notes na 6 tygodni
Nowe idzie od morza
Glissando

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Festiwal Szekspirowski, jedna z najważniejszych imprez teatralnych w Polsce, odbędzie po raz: