• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Agresja elektroniczna

Online i offline - dwa oblicza agresji rówieśniczej

Dr Jacek Pyżalski jest wykładowcą w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Łodzi, adiunktem w Instytucie Medycyny Pracy w Łodzi, członkiem Zespołu Krajowego Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy. Piastuje również stanowiska kierownika i wykonawcy w kilkunastu zagranicznych i polskich projektach badawczych z zakresu stresu zawodowego nauczycieli, radzenia sobie nauczycieli z trudnymi wychowawczo zachowaniami uczniów oraz promocji zdrowia w miejscu pracy. Jest także członkiem Międzynarodowego Komitetu zarządzającego akcją COST IS0801 (European Cooperation in the Field of Scientific and Technical Research), której celem jest przeciwdziałanie cyberprzemocy wśród dzieci i młodzieży.

"Agresja elektroniczna wśród dzieci i młodzieży" autorstwa Jacka Pyżalskiego to książka przeznaczona nie tylko dla rodziców oraz nauczycieli, ale także dla każdego, kto pragnie zrozumieć agresywne zachowania współczesnych użytkowników nowych mediów. Wprowadza nas w wirtualny świat, w którym coraz rzadziej udaje nam się zachować anonimowość, gdzie każdy może zostać poddany krytyce i gdzie wszyscy mogą o tej opinii przeczytać.

Autor porusza wiele kwestii, które wydają się oczywiste i z tego powodu są bardzo często lekceważone przez pedagogów i opiekunów młodzieży. Uświadamia, że termin "agresja elektroniczna" dotyczy wszystkich aktów agresji, których narzędziem realizacji jest nie tylko internet, ale także telefon komórkowy. Nie tylko charakteryzuje zjawisko cyberbullyingu, ale również w pełni opisuje, w jaki sposób je rozpoznać, gdzie przebiega granica między wyrażaniem opinii, które nie krzywdzą nikogo, a słownym atakiem wobec konkretnych jednostek. Dokładnie określa, kto jest sprawcą mobbingu elektronicznego, czy zależy to od płci, wieku i innych cech społeczno-demograficznych, jakie konsekwencje może nieść ze sobą doświadczanie agresji elektronicznej i co najważniejsze, jak zapobiegać takim sytuacjom. Ponadto, dr Pyżalski nie stroni od przykładów (niestety) z życia wziętych, które doskonale obrazują cechy agresji elektronicznej i modeli zachowania wobec niej. Dlatego cenne w "Agresji elektronicznej" jest to, że Autor, mimo bardzo teoretycznego stosunku wielu badaczy do tego tematu, z podejściem doświadczonego i wyczulonego pedagoga opisuje potencjalne zagrożenia wynikające z użytkowania internetu.
Dodatkowym uzupełnieniem lektury jest niewielki, ale konkretny słowniczek zamieszczony na końcu pozycji, w którym Autor krótko charakteryzuje potencjalne trudne pojęcia, zwłaszcza te związane z nowymi mediami. Niewielki format i przystępna cena zachęcają do zakupu książki. Powinien ją posiadać każdy zaangażowany w swoją pracę pedagog, by pozostać w kontakcie z młodzieżą i w razie potrzeby umieć zareagować na przejawy agresji, którą uczniowie nieraz potrafią wobec siebie skrycie okazywać poprzez nowe media.

Współczesne technologie komunikacyjne zmieniły na lepsze życie zarówno osób dorosłych, jak i dzieci oraz młodzieży. Jednak bardzo często zapominamy o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą coraz częstsze użytkowanie "sieci". Dlatego warto zapoznać się z treścią tak znakomitej książki, jaką jest "Agresja elektroniczna", by lepiej zrozumieć cel takich działań i same osoby, które się ich podejmują. Książka została wydana pod redakcją merytoryczną prof. dr hab. Izabeli Brzezińskiej, cenionego psychologa, autorki wielu książek z tematyki psychologii rozwoju, a także redaktor serii GWP "Jak wspomagać", dotyczącej rozwoju dzieci.

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Do czego wykorzystywano w XI wieku wieżę dobecnego Muzeum Archeologicznego w Gdańsku?