• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

90-minutowy spacer z ZOMO-wcami i Anną Walentynowicz po Europejskim Centrum Solidarności

Katarzyna Moritz
12 stycznia 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Fragment ekspozycji poświęcony stanowi wojennemu zaczyna się od wciśnięcia zwiedzających do milicyjnego radiowozu. Fragment ekspozycji poświęcony stanowi wojennemu zaczyna się od wciśnięcia zwiedzających do milicyjnego radiowozu.

Po pierwszej prezentacji wizji wystawy stałej Europejskiego Centrum Solidarności za wcześnie jeszcze rozstrzygać, czy będzie to emocjonujące czy nużące spotkanie z historią i dziedzictwem Solidarności.



Dzięki efektom video zwiedzający będą mogli wziąć udział w obradach Okrągłego Stołu. Dzięki efektom video zwiedzający będą mogli wziąć udział w obradach Okrągłego Stołu.
Wychodząc z wystawy będzie można umieścić fragment biletu na ścianie z napisem Solidarność. Wychodząc z wystawy będzie można umieścić fragment biletu na ścianie z napisem Solidarność.
Wystawę stałą ECS projektuje Studio 1:1 z Gdańska, które w 2008 roku wygrało konkurs na koncepcję jej scenografii. Podczas wtorkowego pokazu dla prasy poznaliśmy kilkumiesięczne efekty pracy projektantów. Autorzy zaprezentowali 15 minutową, multimedialną wędrówkę po przyszłej wystawie. Będzie ona podzielona na różne strefy przedstawiające nie tylko historię Solidarności, ale też rys historii PRL, drugiej wojny światowej, wydarzeń grudniowych z 1970 roku i historię pontyfikatu Jana Pawła II.

Co projektanci oferują zwiedzającym? Wiele interaktywnych planów, sporo multimediów, a nawet samojezdne roboty, które będą nam pokazywać drogę do poszczególnych sal. Już w holu głównym zobaczymy kinetyczną instalację tworząca logo Solidarności. Interaktywnym elementem wystawy będzie nawet... także trzyczęściowy bilet wstępu. Jedna z jego części posłuży nam jako karta głosowania w wyborach z 4 czerwca 1989 r.

Podróż przez ECS zacznie się od przedstawienia realiów życia w PRL-u, z ich brakami w zaopatrzeniu, propagandą sukcesu, wycinkami dawnych gazet, ale i fragmentami audycji Radia Wolna Europa. Po przekroczeniu bramy stoczni znajdziemy się centrum wydarzeń z sierpnia 1980 roku. Zobaczymy suwnicę Anny Walentynowicz (oryginalną!) oraz wyświetlane na jej szybach prezentacje multimedialne ze strajku. Będzie też fragment warsztatu Lecha Wałęsy oraz inne oryginalne elementy wyposażenia ze stoczni, "uzbrojone" w nowoczesną technologię informatyczną. Zwężająca się przestrzeń w formie leja wciśnie zwiedzających do milicyjnego samochodu, którym przewożono zatrzymanych podczas stanu wojennego.

W tym momencie wejdziemy na drugie piętro wystawy. Po drodze otrzemy się o ZOMO-ów, których postacie będą przedstawione na wiszących workach treningowych. Przypomnimy sobie (albo po raz pierwszy zobaczymy) stojące przed sklepami kolejki, z kolejkowiczami wyświetlanymi w technologii stereo litograficznej.

Czy chętniej zwiedzasz interaktywne i multimedialne muzea niż tradycyjne?

Jeśli mamy zastrzeżenia co do uzgodnień zawartych przy Okrągłym Stole, to będziemy mogli je zmienić. Trochę na zasadzie Toma Hanksa rozmawiającego z prezydentem Nixonem w filmie Forest Gump, technika pozwoli nam zasiąść wśród faktycznych uczestników rozmów i wziąć udział w obradach.

Zaprezentowana we wtorek prezentacja przyszłej wystawy na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo atrakcyjna. Jak przewidują projektanci zwiedzanie podstawowej wersji wystawy zajmie około 90 minut. Na pewno wiele jej elementów, jak choćby przeciskanie się przez szpaler ZOMO-wców, będzie bardzo sugestywne.

Jednak rodzą się też obawy. Głównie o to, czy turyści, szczególnie ci z zagranicy, nawet dzięki słuchawkom z tłumaczeniem, na pewno zrozumieją wyjątkowe znaczenie i rolę Gdańska w wydarzeniach, które przyczyniły się do obalenia komunizmu w Europie? Trudno sobie też wyobrazić, by przez wystawę przebrnęli najmłodsi. Na jakiś czas ich uwagę przyciągną pewnie multimedia, ale jako najbardziej z nimi obyci, mogą mieć też wobec nich najwyższe wymagania. Zresztą jeśli nie będą one unowocześnianie, to może się okazać, że po pięciu latach wystawa będzie trącić myszką.

Na szczęście projektanci nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Prezentacja przyszłej wystawy jest teraz pokazywana różnym środowiskom, które będą sugerować swoje poprawki. W środę swoje zdanie będą mogli wyrazić gdańscy radni. Dopiero jesienią tego roku wystawa będzie zaplanowana od A do Z.

Tymczasem trwa konkurs na nowego dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności, który na początku marca ma objąć wakat po pierwszym szefie tej placówki, ojcu Macieju Ziębie. Mimo zimy trwają też prace na budowie siedziby ECS. Centrum ma być gotowe w sierpniu 2013 roku.

Budowa ECS pochłonie 156 mln zł, kolejne kilkadziesiąt - nawet około 50 - pochłonie wyposażenie budynku. Koszty inwestycji ponosi Gdańsk oraz Ministerstwo Kultury (dotacja w wysokości 140 mln zł).

Miejsca

Opinie (185) ponad 10 zablokowanych

  • Przyszłe pokolenie będzie przeklinać za to całe ECS

    Jeżeli co roku trzeba będzie dopłacać tyle milionów na samo utrzymanie to młode pokolenie za kilkadziesiąt lat będzie przeklinać całe to ECS.

    Przecież można było w byłych budynkach zrobić na mniejszą skalę ale komuś zachciało się gigantomanii.

    • 31 1

  • Na końcu ekspozycji powinni siedzieć z drinkami prawdziwi beneficjenci pierestrojki

    - Kiszczak, Bolek, Gocłowski, Tusek, Miro, Rychu i Zbycho. Przed wyjściem każdy ogłupiały turysta obowiązkowo całuje Michnika w sygnet.

    • 18 5

  • Pomnik Próznosci, pychy, egocentryzmu "zbawców narodu" jak sie każą zwać zwykli karierowicze.

    Zapomnieli zauważyć, ze to jeszcze większa drwina ze społeczeństwa niż ta, która to społeczeństwo obdarzali komuniści!! Wywalanie TAKIEJ KUPY SZAMLU dla zaspokojenia własnego EGO wielu KARIEROWICZÓW i utrwalaniu często kłamliwej i idealizowanej legendy jest " KIMIRSENIZMEM".
    Czy Polacy na to zasłużyli??? Być może!? ZA GŁUPOTĘ TRZEBA PŁACIĆ!
    A śmiano się z hasła "LENIN WIECZNIE ŻYWY" . A tu proszę! Wzorce są wieczne!

    • 29 1

  • fajnie - szkoda że to wszystko z pierniędzy które nam legalna mafia ukradła

    • 14 1

  • Ja wolę zapomnieć.

    Ja wolę zapomnieć o tych ciemnych i siermiężnych czasach, kiedy żyło się jakby za karę. Wątpię też czy młodzi docenią trud tamtych pokoleń. A w zagranicznych gościach wystawa wzbudzi tylko współczucie.

    • 7 3

  • STOP ECS, STOP ECS !!!!!!

    Chcemy miec możliwosc sprawnego i bezstresowego dojazdu do pracy na co dzień, na super nowoczesnym dachu ECS raczej nie dolecę do roboty, sprawną SKM na pewno,
    Pomyślcie o codziennym życiu mieszkańców regionu nie o pomnikach STOP ECS!

    • 21 2

  • Ciekawe czy bedzie dział pokazujacy powrót rządu kaczego do stosowania dawno sprawdzonych i stosowanych metod (1)

    walki z przeciwnikiem politycznym.

    • 8 12

    • Może być o popwrocie metod propagadny w stylu KGB po objęciu wladzy przez PO

      • 2 0

  • wczorajsza "panorama" podała info o konflikcie pomiędzy bplesławem, a budyniem (3)

    bolesław wspierany przez lisa chce upaństwowienia ECS, natomiast budyń chce aby zostało ono inwestycją miejską
    w sumie, to nie wiadomo o co chodzi, a jak nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo, że chodzi o pieniądze:-)

    • 14 5

    • (2)

      na inwestycję miejską P.A. ma wiekszy wpływ, a pieniadze go nie intere

      • 0 3

      • hahaha (1)

        • 0 0

        • miało być koszty

          • 0 0

  • Ja jestem za przekazaniem tych pieniędzy ofiarom solidarnosci i jej rzadów!!

    Tym tysiącom robotników, których solidarniość i jej rządy po wdrapaniu się na ich plecach do koryta WYDYMALI!!

    • 10 1

  • Hmm. Warsztat Wałęsy,

    logo Solidarności, a nawet trzyczęściowy bilet wstępu i samojezdne roboty? I za to ok. 200 milionów??? Przecież to będzie wielka, pusta buda od niczego tak naprawdę. I nawet mało kto tam będzie pracował bo będą roboty. Kraj i miasto tonie w długach, a tu lekką rączką wydaje się 500 000 000 na ECS i Muzeum II WŚ. W tym samym czasie dziennikarze lekką rączką piszą ile to osób zamarzło w wyniku mrozów. To nawet nie skandal. To jakiś obłęd.

    • 20 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Akcja powieści "Hanemann" Stefana Chwina dzieje się w:

 

Najczęściej czytane