• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

8 Festiwal Muzyki Sakralnej

  • sobota, 17 września 2005, godz. 19.00
  • Lokalizacja
    Gdynia, Kościół oo. Franciszkanów ul. Ujejskiego 40
  • Bilety
    wstęp wolny

w każdy piątek (do 30.08), godz. 20:15

bilety 35 - 50 zł
lis 9-10

sobota - niedziela

Gdańsk,
bilety 449 - 499 zł
Kup bilet
Gdy w 1997 roku Gdynia była gospodarzem V Festiwalu Sztuki Związku Miast Bałtyckich, niezwykłe zainteresowanie publiczności sprawiło, że zrodził się pomysł zorganizowania festiwalu muzycznego, który wszedłby na stałe do kalendarza wydarzeń kulturalnych miasta. Tak w roku 1998, z inicjatywy Urzędu Miasta Gdyni i Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, powstał Festiwal Muzyki Sakralnej. Od pierwszej jego edycji wszystkie koncerty odbywają się w gościnnym dla sztuki Kościele oo. Franciszkanów pod wezwaniem św. Antoniego.

Pojęcie „muzyka sakralna” zawarte w nazwie festiwalu rozumiane jest bardzo szeroko. Obejmuje muzykę związaną z czterema najważniejszymi religiami Europy a także muzykę o rodowodzie amerykańskim. Obejmuje utwory stricte religijne lub inspirowane tematyką religijną, utwory odmienne w klimacie, stylu i wyrazowości, choć przecież myśl ich twórców biegła w tym samym kierunku - do Boga, niezależnie od tego, jak jest w danej religii pojmowany czy czczony.

W ciągu siedmiu dotychczasowych festiwali odbyło się 27 koncertów. Przed gdyńską publicznością wystąpiły czołowe polskie a także zagraniczne zespoły mające w swym repertuarze dzieła zgodne z tematyką festiwalu. W porządku chronologicznym były to: Zespół Instrumentów Dawnych „Ars Nova” z Warszawy, „Capilla Flamenca” z Belgii, „Ad Te, Domine” z Gdyni, Chór „Lik” z Kaliningradu, Zespół Instrumentów Barokowych „Il Tempo” z Warszawy, Niekonwencjonalna Orkiestra Kameralna z Gdańska, Chór Synagogi „Pod białym bocianem” z Wrocławia, Chór Kameralny „Sine nomine”, Chór „Non serio” z Gdańska, zespół „Affabre Concinui” z Poznania, „Camerata Cracovia”, Chór Filharmonii Kaliningradzkiej, Orkiestra Kameralna Centrum Muzycznego Miasta Kłajpedy, „Choranima Nova” z Hanoweru, Gdyńska Orkiestra Kameralna, Brandenburski Kwartet Smyczkowy „Viadagio”, Kameralny Chór Muzyki Cerkiewnej „Cappella Musicae Antique Orientalis” z Poznania oraz „Cappella Gedanensis”. Stałym gościem festiwalu jest orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, która występowała w Gdyni pod batutą Z.Rycherta, Cz.Grabowskiego, J.Lipke, G.Müllera-Lorenza i M.Nesterowicza. Wraz z zespołami wystąpili też wybitni soliści - instrumentaliści i śpiewacy.

Mamy nadzieję, że tegoroczni wykonawcy oraz prezentowany przez nich repertuar zapewnią Państwu wiele niezapomnianych chwil z muzyką.

***

Polska Filharmonia Kameralna - Sopot

Dyrygent - Erik Reischl (Niemcy)
Solistka - Simone Schwark (Niemcy)

W programie: J. S. Bach - Uwertura (suita) nr 1, C-dur, BWV 1066
J. S. Bach - Kantata „Mein Herze schwimmt im Blut”, BWV 199
A. Schönberg - Verklärte Nacht, op. 4


Polska Filharmonia Kameralna Sopot. Założona przez Wojciecha Rajskiego w lutym 1982 roku, debiutowała w czerwcu jako19- osobowa orkiestra smyczkowa. Tworzyli ją młodzi, utalentowani muzycy. Od początku, występując jeszcze pod nazwą Orkiestra Kameralna Wojciecha Rajskiego, wzbudzała uznanie krytyków i entuzjazm publiczności. Koncertowali w Teatrze Muzycznym w Gdyni, przyjmując coraz to nowe zaproszenia do udziału w zagranicznych festiwalach. Orkiestra otwierała festiwal Schleissheimer Sommer w Monachium i 37. Festiwal Sommerliche Musiktage Hitzacker. Zapraszano ją do występów w Filharmonii Berlińskiej, a także do sal koncertowych: Gasteig w Monachium, Gewandhaus w Lipsku, Musikhalle w Hamburgu, Pleyela w Paryżu, Musikverein w Wiedniu i Concertgebouw w Amsterdamie.

W roku 1984 orkiestra, powiększając swój skład o grupę dętą, przyjęła nazwę Polska Filharmonia Kameralna Sopot i ruszyła na podbój Europy. Koncertowała wielokrotnie w Niemczech, ale również we Francji, Belgii, Holandii, Luksemburgu, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Szwecji, Danii, Anglii i in. W latach 1987 – 1989 orkiestra dwukrotnie odwiedziła USA, dając liczne koncerty m.in. w J.F. Kennedy Center w Waszyngtonie i Metropolitan Museum w Nowym Jorku. W roku 1990 wyjechała na koncerty do krajów dalekiej Azji, a rok później do Chin. W roku 1997 r. występowała w Japonii.

Polskiej Filharmonii Kameralnej w koncertach towarzyszą światowej sławy zagraniczni soliści, tacy jak: Mścisław Roztropowicz, Borys Pergamentschikow, Natalia Gutman, Irene Grafenauer, Sabine i Wolfgang Meyer, Guy Touvron, Misha Maisky, Raphael Oleg, Gil Shaham, David Geringas czy Gary Karr.

Orkiestra jest stale zapraszana na renomowane europejskie festiwale. Równocześnie wiele nagrywa - w swoim dorobku ma już ponad 30 płyt. Nagrywała m.in. dla wytwórni: EMI, Midas, Thorofon, Claves, Sonomaster, Opus, Mediaphon, Wifon, DUX.

Po 15 latach oczekiwań, dzięki staraniom władz Sopotu i Bałtyckiej Agencji Artystycznej, Polska Filharmonia Kameralna doczekała się własnej siedziby na terenie Opery Leśnej w Sopocie.


Erik Reischl. Pianista, dyrygent, urodzony w 1973 roku. Pierwsze lekcje gry na pianinie pobierał w wieku 5 lat. Na scenie debiutował mając 9 lat. Pierwszy występ solowy odbył w wieku 14 lat, a dwa lata później po raz pierwszy zagrał przy akompaniamencie orkiestry. W latach 1994-2002 studiował u prof. Herberta Seidela w Akademii Muzycznej we Frankfurcie. W roku 2000 uzyskał dyplom z wyróżnieniem, dwa lata później ukończył studia podyplomowe.

Edukacji Erika Reischla dopełniły klasy mistrzowskie Lazara Bermana, Detlefa Krausa, Paula Badura-Skody i Lwa Naumowa, jak również studia z dyrygentury, które odbył w Akademii Muzycznej w Würzburgu w latach 1992-1994.

Występował na International Steinway Festival w Filharmonii Berlińskiej i na German Rheingau Nachwuchs Festival. Koncertował w Nowej Zelandii, na Hawajach, w krajach d. Jugosławii oraz w Rumunii, Hiszpanii, Holandii i w Polsce.

Jest zdobywcą nagród na prestiżowych konkursach, zarówno krajowych jak i międzynarodowych. W 1989 r. zwyciężył w Hamburg Steinway Competition, a w 1992 r. zdobył nagrodę w ogólnokrajowym konkursie „Młodość czyni muzykę”. W 1993 r. przyznano mu jednogłośnie pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Maria Canals de Barcelona”. Zajął także drugie miejsce w międzynarodowym konkursie w hiszpańskim Ferrol w 1995 r., i był finalistą prestiżowego konkursu im. Ferenca Liszta w Budapeszcie w 1996 roku. W 2000 roku Erik Reischl zdobył pierwszą nagrodę w „Lenzewski Music Competition”, czwarte miejsce w „Valsesia-Musica International Piano Competition” i był finalistą konkursu im. Ferruccio Busoniego w Bolzano. W „Niemieckim Konkursie Muzycznym” w Berlinie („Deutscher Musikwettbewerb”), w roku 2001, był jedynym uczestnikiem dopuszczonym do finału. W nagrodę otrzymał stypendium i nominację Niemieckiej Rady Muzycznej do udziału w „Konzerte Junger Kunstler”.

Erik Reischl wydał do tej pory sześć płyt CD z pracami m. in. Liszta, Rachmaninowa, Debussiego, Chopina, Mozarta, Haydna i Scarlattiego.


Organizatorzy: Miasto Gdynia, Centrum Kultury w Gdyni
Patroni medialni: Radio Gdańsk, portal www.trojmiasto.pl

Zobacz program pozostałych dni festiwalu:

3 Września

10 Września


Opinie

Sprawdź się

Ile rejsów odbył w swojej "karierze" parowiec Sołdek?