• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

35. FPFF: Pierwsze koty za płoty

kali
25 maja 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Jubileuszowy, 35. festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, ma potwierdzić nową jakość i przyspieszenie w polskiej kinematografii. Czy ta sztuka się uda? Jubileuszowy, 35. festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, ma potwierdzić nową jakość i przyspieszenie w polskiej kinematografii. Czy ta sztuka się uda?

35. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych można uznać za otwarty. Wprawdzie organizatorzy po raz pierwszy organizują go wiosną, pogoda jednak postanowiła pozostać jesienna. Artyści pochowali się w swoich hotelach, Alicja Bachleda - Curuś odmówiła rozmów z dziennikarzami, a fotoreporterzy prawie obrazili się na aktorów, odmawiających im pozowania. Tegoroczny festiwal rozpoczął się...dziwnie.



Pechowo rozpoczęli festiwal już ci, którzy wybrali się na prezentowaną jako pierwszą komedię absurdu "Fenomen" reż. Tadeusza Paradowicza. Film okazał się być bynajmniej nie fenomenalny. Banalna fabuła, słabe dialogi i prawdopodobnie rekordowa dawka głupoty, jaką dało się zmieścić w 94 minutowej produkcji. Filmu nie ratuje ani przemiła powierzchowność reżysera, ani jego świadomość stworzenia super - kiczu. Nie pomaga nawet udział w filmie bratanka słynnego Bernardo Bertolucciego - Alessandro Bertolucciego. - To był nasz bunt przeciwko papce, jaką na co dzień dostajemy, ilekroć włączamy telewizor, a aktorki miały za zadanie pokazać na ekranie głupotę - rozbrajająco przyznał dziś reżyser Tadeusz Paradowicz. Trzeba przyznać, że udało się. Filmu nie da się oglądać.

O wiele lepiej wypadł drugi spośród prezentowanych pierwszego dnia filmów, który uświetnił galę, inaugurującą 35. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. "Mała matura 1947" reż. Janusza Majewskiego, to mądry, zabawny, naszpikowany dowcipnymi dialogami film, do którego obejrzenia obowiązkowo należałoby zachęcić zdecydowaną większość gimnazjalistów. To opowieść o dojrzewaniu, może bardziej dorastaniu i to nie tylko w sensie dosłownym. To pewnego rodzaju tęsknota pokolenia powojennego za wartościami takimi, jak przyzwoitość, lojalność i patriotyzm.

Film pozbawiony jest męczącego patosu, a fenomenalne kreacje Mariana Opani, Marka Kondrata, który wrócił na chwilę po deklaracji sprzed kilku lat o zaprzestaniu grania w filmach, wreszcie zjawiskowego Wiktora Zborowskiego, odtwarzającego postać profesora Syfona, czynią ten obraz może nie wielkim, ale bez wątpienia wartym uwagi.

Na tym zakończyły się pokazy filmowe. Wieczorem dopełniły je tylko dwa filmy, które jednak obejrzeli goście zaproszeni na galę. Była to przygotowana przez ekipę Kroniki Filmowej pod wodzą Jurka Radosa krótka historia 35 lat zmagań festiwalowych oraz najnowszy film Tomasza Bagińskiego "Animowana Historia Polski" - do tej pory wyświetlany jedynie raz, podczas wystawy Expo w Szanghaju.

I jeszcze jedno po raz pierwszy. W Muzeum Miasta Gdyni otwarto wystawę, poświęconą 35-leciu festiwalu, a przygotowaną przez Muzeum Kinematografii w Łodzi. Na niej prezentowane są zdjęcia autorstwa m.in Zbigniewa Kosycarza, Janusza Gojke i Wojciech Rojka, pokazujące laureatów, gwiazdy filmowe, jurorów poszczególnych edycji festiwalu, także tajne zdjęcia z ich obrad, wreszcie kulisy festiwalu.Pośród tych fotografii prezentowana jest też m.in. statuetka, którą podczas pierwszego festiwalu za film "Potop" otrzymał Jerzy Hoffman, a także multimedialne prezentacje, na które składają się archiwalne wywiady i stare kroniki filmowe.

Drugi dzień festiwalu (25 maja, wtorek) to już początek prawdziwych zmagań festiwalowych. Zobaczymy 5 filmów z konkursu głównego oraz filmy z nurtu niezależnego. Wśród pokazów dla szerokiej publiczności znajdują się dwa, których nie wolno pominąć - to "Skrzydlate świnie" reż. Anny Kazejak oraz "Matka Teresa od kotów" reż. Pawła Sali.

Codziennie w Specjalnym Serwisie 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych można głosować na najlepsze zdaniem naszych czytelników filmy tegorocznego festiwalu. TUTAJ - głosuj na najlepszy film!
kali

Wydarzenia

35. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych (3 opinie)

(3 opinie)
jazz, festiwal filmowy, projekcje filmowe, wystawa, konferencja

Miejsca

Opinie (27) 1 zablokowana

  • Festiwal w maju??

    Coś mi nie pasuje ten festiwal w maju... Jakoś cicho o nim i takie mam wrażenie, jakby coś było nie na swoim miejscu.
    W moim umyśle festiwal zawsze kojarzył się w wrześniem i kiedy po wakacjach szło się do szkoły, to naszą myślą "na pocieszenie", że rozpoczął się rok szkolny była kontrmyśl, że rozpoczął się też festiwal...

    • 3 0

  • historia Polski Bagińskiego, tylko w Polsce jej zobaczyć nie można.
    :/

    • 1 1

  • "Film okazał się być bynajmniej nie fenomenalny. Banalna fabuła, słabe(...)i prawdopodobnie rekordowa dawka głupoty, jaką dało się zmieścić..." podobne słowa można odnieść do powyższego artykułu. Autor mógłby przynajmniej podpisywać się imieniem i nazwiskiem.

    • 2 0

  • a pudelki

    juz rok ze soba rozmawiaja

    • 0 0

  • bogaty zlodziej

    niestety nie jest to puste slowo w tym srodowisku szkoda

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Jak nazywa się kolorowa, modułowa instalacja, która znajduje się na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni?

 

Najczęściej czytane