• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

35. FPFF: Pierwsze nagrody przyznane

red
29 maja 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
"Erratum" reż. Marek Lechki, na zdj. Tomasz Kot "Erratum" reż. Marek Lechki, na zdj. Tomasz Kot

Nagroda dziennikarzy akredytowanych na 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz Kina Niezależnego, Kina Młodego i nagrody pozaregulaminowe przyznane.Dziennikarze akredytowani na 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni przyznali swoją nagrodę filmowi "Erratum" w reż. Marka Lechkiego - za dojrzałe artystycznie i pogłębione psychologicznie ujęcie problematyki egzystencjalnej, zwłaszcza relacji rodzinnych. Drugie miejsce zajął film "Matka Teresa od kotów" w reż. Pawła Sali, trzecie zaś "Joanna" w reż. Feliksa Falka.

Na piątkowej "Małej Gali" wręczono także kilka nagród pozaregulaminowych. Dwie z nich odebrał Jan Kidawa-Błoński. Jego "Różyczka" zachwyciła widzów oglądających projekcje w Teatrze Muzycznym, głównej festiwalowej arenie. Film był najdłużej oklaskiwany - 4 minuty i 52 sekundy.

- Cieszę się z nagrody Złotego Klakiera, bo to oznacza, że film żyje wśród widzów - przekonywał reżyser "Różyczki", który drugą nagrodę odebrał od jurorów z dalekiej Australii.

Don Kichot - nagroda przyznawana dla najlepszego filmu przez przedstawicieli Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, trafiła do Marcina Wrony, autora "Chrztu".

- Wychowałem się na DKF-ach. Robicie dobrą robotę. Dzięki wam możemy oglądać nie tylko popularne kino - mówił reżyser.

Nagrody Festiwalu Kina Niezależnego:

Nagroda Główna Jury - "Prosta historia o miłości" Arkadiusza Jakubika - za dbałość o oryginalną formę i umiejętne połączenie dystansu do opowieści z powagą tematu.

wyróżnienia honorowe (2500 zł)
- "Plan" Sławomira Pstronga za wykreowanie świata przy udziale niezawodowych aktorów, za wiarę w to, że niemożliwe stanie się możliwe
- "Non sono pronto" Michała Grzybowskiego - za pełną humoru obserwację rzeczywistości i ciepłe sportretowanie bohaterów.

Nagroda Specjalna Jury (5000 zł) - "Tam i z powrotem" Michała Baczunia - za umiejętne wykreowanie świata przyszłości.

Nagrody Konkursu Młodego Kina:

Najlepszy Film (ex aequo po 4000 zł)
- "Urodziny" Jenifer Malmqvist (PWSFTViT w Łodzi) za wyjątkową precyzję opowiadania i uniwersalną wymowę
- "Twist & Blood" Jakuba Czekaja (Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego) za bezkompromisowe ujęcie tematu i oryginalny język filmowy.

wyróżnienie honorowe
- "Szelest" Leszka Korusiewicza (Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego) za umiejętne posługiwanie się kinem gatunkowym i sprawność w budowaniu napięcia
- "Przez szybę" Igora Chojny (PWSFTViT w Łodzi) za subtelne uchwycenie realizmu magicznego polskiej prowincji
- "Mc. Człowiek z winylu" Bartosza Warwasa (PWSFTViT w Łodzi) za brawurowy pomysł i przełamanie patosu związanego z mitami polskiej historii
- "Noc życia" Antoniego Królikowskiego (Warszawska Szkoła Filmowa) za poczucie humoru i przewrotne potraktowanie stereotypów

Nagroda Specjalna (2000 zł) - "Jutro mnie tu nie będzie" Julii Kolberger (PWSFTViT w Łodzi) za osobisty ton i wnikliwą analizę relacji rodzinnych

Nagroda australijskich dystrybutorów filmowych Złoty Kangur- (statuetka, zaproszenie filmu oraz reżysera na pokazy w 5 miastach Australii i tydzień urlopu w wybranym przez laureata miejscu Australii)- "Różyczka" Jana Kidawy-Błońskiego.

Nagroda sieci Kina Studyjne i Lokalne - (statuetka i wsparcie finansowe przy produkcji kopii eksploatacyjnych filmu oraz jego dystrybucji w sieci kin studyjnych i lokalnych) - "Wenecja" Jana Jakuba Kolskiego.

Nagroda Bursztynowe Lwy - dla filmu, który od 1 września 2009 roku do 23 maja 2010 roku uzyskał najlepszy wynik frekwencyjny w kinach w Polsce (statuetka i dyplom dla dystrybutora i producenta filmu) - "Ciacho" Patryka Vegi.

Nagrody w konkursie Grupy Żywiec dla studentów szkół filmowych na film reklamowy
I miejsce: "Grupa" w reżyserii Pawła Maślona (6 tys. zł),
II miejsce: "Tatuaż" Bartka Piotrowskiego (5 tys. zł),
III miejsce: "Kuna" Kacpra Janusza (4 tys. zł).

Nagroda Kryształowa Gwiazda "Elle" - przyznana Annie Kazejak reż. "Skrzydlatych świń", "wyjątkowej kobiecie za osobowość, energię i siłę przetrwania w męskim świecie kina - za talent i pasję" (statuetka)

Nagrody Festiwalu Polskich Filmów w Nowym Jorku
• Maciej Michalski - Award for Young
• Andrzej Fidyk - Hollywood Eagle Documentary Award Film "Yodok stories"
• Jacek Borcuch - Hollywood Eagle Award za film "Wszystko co kocham".

Srebrny medal Gloria Artis "Zasłużony Kulturze" - (nagroda ministra kultury i dziedzictwa narodowego) - Leszek Kopeć, dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Gala kończąca 35. Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w sobotę o godz. 19.20 w namiocie na Plaży Śródmieście w Gdyni.
red

Wydarzenia

35. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych (3 opinie)

jazz, festiwal filmowy, projekcje filmowe, wystawa, konferencja

Opinie (2) 5 zablokowanych

 • (1)

  "Gala kończąca 35. Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się jutro o 19.20 w namiocie na Plaży Śródmieście w Gdyni. "

  A mi się zdaje, że gala jest dzisiaj... więc jak to jest szanowna redakcjo???

  • 6 0

  • Skrzydlate świnie

   I chyba "Skrzydlate świnie " a nie latające.... :P

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wystawa Truso - legenda Bałtyku

11 zł
wystawa

Z Gdyni w daleki świat. Wystawa modeli statków z II połowy XX w. na Sołdku (1 opinia)

20 zł
wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Która spośród oper, prezentowanych w ostatnich latach w Gdańsku, pokazana została premierowo w 1950 roku i jest uważana za początek działalności Opery Bałtyckiej?

 

Najczęściej czytane