• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

26. FJJ | Escalator / koncert specjalny

Wydarzenie w ramach

W ramach 26. Festiwalu Jazz Jantar zapraszamy 15 marca na Escalator / koncert specjalny.

16 - 24 lipca 2023

Gdynia
bilety 119 - 199 zł
Kup bilet
Ken Vandermark - saksofon,
Mark Tokar - kontrabas,
Klaus Kugel - perkusja

jazz - koncerty w Trójmieście


W marcu 2012 roku na scenę Sali Suwnicowej Żaka wkroczyło 9 muzyków czyli Vandermark Resonance Ensemble. Jeden z recenzentów nazwał ich kwiatem rycerstwa muzyki improwizowanej, a w składzie był m.in. Wacław Zimpel i Mikołaj Trzaska oraz Mark Tokar. Ken Vandermark pojawia się w polskich klubach niezliczoną ilość razy, ukraiński kontrabasista Mark Tokar nieco rzadziej. W 2016 roku w krakowskim klubie Alchemia Vandermark, Tokar i niemiecki perkusista Klaus Kugiel wystąpili pod nazwą Escalator, a wielce zasłużone wydawnictwo Not Two wydało ich koncert na płycie. W tym samym roku zagrali także koncert w gdyńskiej Cafe Cyganeria.

Mark Tokar na pewno zapadł w pamięci jantarowej publiczności na koncercie z Tomkiem Gadecki i Michałem Gosem w 2019 roku, kiedy przedstawili swoją oszałamiającą wizję coltrane'owskiego świata. Mark Tokar mieszkający we Lwowie basista, czołowy przedstawiciel muzyki improwizowanej na Ukrainie, często współpracujący z polskimi muzykami, zapraszany na festiwale i koncerty klubowe w całej Europie od marca 2022 roku walczy w piechocie Sił Zbrojnych Ukrainy.

Perkusista Klaus Kugel studiował w Szkole Jazzu w Monachium. Od końca lat 80-tych współpracował z wieloma wybitnymi muzykami, m.in. z litewskim saksofonistą Petrasem Vysniauskasem, Tomaszem Stańko, Theo Jörgensmannem, Kenny Wheelerem, Bobo Stensonem, Matthew Shippem, Williamem Parkerem. A Kena Vandermaka, amerykańskiego saksofonistę, jednego z najbardziej twórczych muzyków i kompozytorów na scenie improwizowanej przedstawiać chyba nie trzeba.

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  40 zł
 • Bilet ulgowy
  20 - 35 zł
Bilety na koncert
20 zł – ulgowe*
35 zł – zniżka* Karta do Kultury
40 zł – bez zniżek

** bilety na koncert 15.03.2023 będą w sprzedaży po uzyskaniu zgody na przyjazd Marka Tokara do Polski.

Opinie

Sprawdź się

Ze spektaklem "Brzydkie kaczątko" Teatr Miniatura poleciał za granicę. Na Harmony World Puppet Carnival uznano go za najlepszy zespół teatru lalkowego. W jakim mieście został wystawiony?