• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

25 lat Amberifu - wystawa

Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif, największe targi branżowe na świecie poświęcone biżuterii z bursztynu, obchodzą w tym roku swoje 25- lecie. Z tej okazji Muzeum Bursztynu organizuje w dniach od 23 marca do 2 września wystawę "25 lat Amberifu".

Od 1995 roku targom towarzyszy prestiżowy Konkurs Jubilerski Mercurius Gedanensis, który adresowany jest do wystawców targów Amberif. Od 2015 r. patronuje mu śp. Bogdan Mirowski, który jako pierwszy został nagrodzony "Mercuriusem". Intencją organizatora konkursu - Międzynarodowych Targów Gdańskich S.A. - jest wyróżnienie wzorów biżuterii nawiązującej do współczesnych trendów mody, wykonanych nienaganną techniką jubilerską oraz stanowiących interesującą ofertę eksportową polskiego przemysłu jubilerskiego i bursztynniczego. To właśnie nagrodzone prace będzie można zobaczyć w Muzeum Bursztynu...

- Wszystkie nagrodzone prace pokazywane na wystawie są niezwykłe, wyjątkowe i ciekawe. Pokazują one wielkie możliwości wykorzystania bursztynu oraz innym materiałów we współczesnym jubilerstwie. Autorzy prac konkursowych pokazali różne generacje, wyjątkowe doświadczenia zawodowe oraz ścieżki edukacyjne - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Bursztynowe arcydzieła i Conclave

Dzięki współpracy z MTG S.A. udało się dotrzeć do znacznej części z nagrodzonych, ale także wyróżnionych prac. Na wystawie zostanie zaprezentowane około 40 współczesnych wyrobów jubilerskich z bursztynu, a te których nie udało się czasowo pozyskać z rąk prywatnych, będzie można zobaczyć na wystawie multimedialnej.

Dzięki wystawie 25 lat Amberifu do Muzeum Gdańska trafią naszyjnik "Conclave", nagrodzony w 2014 r. w Grand Prix w kategorii Wzornictwo oraz statuetka Ministra Gospodarki, które przekazał Wojciech Kalandyk z firmy ART7. Zwiedzający zobaczą także eksponaty wypożyczone od artystów, a także z Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Ziemi PAN, Muzeum Archeologicznego w Gdańsku oraz Muzeum Gdańska.

- Eksponowane prace zachwycają swoją unikalnością i wyjątkowością. Bursztyn w tym przypadku nie istnieje w masie, jako materiał, z którego miałoby się wykonać uprzednio zamierzone przedmioty. Artyści dostrzegając w ten sposób urodę bursztynu starają się o to, aby jak najwłaściwiej interpretować jego piękno - mówi kurator wystawy Ludmiła Skulbaszewska z Muzeum Bursztynu, Oddziału Muzeum Gdańska

Pierścienie, wisiory i.. okulary

Przedstawione na wystawie prace polskich artystów szczególnie cenne są pod kątem rozmaitości zastosowanych technik. Uwagę przykuwają pierścionki autorstwa Pawła Kaczyńskiego.

- Kariera bursztynowych pierścieni, została zapoczątkowana w Gdańsku. Inspiracją do stworzenia 4 pierścieni, które znajdziemy na wystawie, było zaproszenie Janusza Fudali, kolekcjonera żywic z USA, do udziału w wystawie "Amber. Around the World". Zaproszeni artyści mieli wykonać biżuterię z bursztynami: bałtyckim, dominikańskim i sumatrzańskim. Koncepcja pierścieni opierała się na bazowym kształcie, dającym możliwość multiplikacji z wykorzystaniem różnych bursztynów - tłumaczy Ludmiła Skulbaszewska.

Grand Prix w 2013 roku - statuetkę Ministra Gospodarki w kategorii wzornictwo - otrzymała firma S&A Jewellery Design za wisior "Drop/Kropla" autorstwa Sławomira Fiałkowskiego. Elegancki wisior, łączy piękną bryłę bursztynu z onyksem bez użycia srebra. Dzięki temu powstała praca przypominająca przedmiot starożytny, ale o wyrazie bardzo współczesnym. Z kolei "Wizja w kręgu" autorstwa Marka Mikickiego dostała Grand Prix w kategorii Wzornictwo oraz Złoty Medal w kategorii Mistrzostwo Jubilerskie w 2009 roku.

- Warto zatrzymać się przy "Szafirowym spojrzeniu" Jarosława Westremarka, wykonanym ze srebra, złota i naturalnego szafiru. Delikatna ozdoba twarzy inspirowana formą okularów o zaskakującym oddziaływaniu estetycznym. Nowoczesna forma z nutą nostalgii zawartej w bursztynowej łzie - dodaje Ludmiła Skulbaszewska.

Wystawę 25 lat Amberifu będzie można zwiedzić od 22 marca do 2 września 2018 r. w Muzeum Bursztynu przy Targu Węglowym 26. Ceny biletów oraz godziny otwarcia będą podawane na stronie internetowej Muzeum Gdańska, przy czym warto pamiętać o tym, że w letnim sezonie turystycznym godziny pracy jego Oddziałów, w tym Muzeum Bursztynu, zostaną wydłużone.

Godziny zwiedzania: https://muzeumgdansk.pl/zaplanuj-wizyte/godziny-otwarcia/

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Które miasto było organizatorem głównych europejskich obchodów Europejskiego Dnia Morza w 2011 roku?