• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Global Prosperity kontratakuje - 2 odsłona projektu

maj 14

wtorek, godz. 18:00

Sopot,
Wstęp wolny

w każdą środę (do 21.12), godz. 18:00

Gdańsk Osowa,
Wstęp wolny
"Global Prosperity" kontratakuje, 2 odsłona projektu

Buffet 10 marca 2011, godz. 19:00
Budynek Instytutu Sztuki Wyspa, ul. Doki 1/145\

Projekcja reportażu telewizyjnego "Global prosperity", który powstał w trakcie wystawy pod tym samym tytułem pokazywanej w Instytucie Sztuki Wyspa 15.11.2010-30.11.2010. Autorzy zaprosili na nią stoczniowców i nagrali ich komentarze na temat złomowiska statków w Indiach, które razem z materiałem video nakręconym w Azji i na terenach postoczniowych znalazły się w materiale. Zaprezentowany zostanie także reportaż "Strażnicy doków" z udziałem Anety Szyłak, Grzegorza Klamana i stoczniowców, analizujący strategie i pozycję artystów wobec historii, przestrzeni i współczesności Stoczni Gdańskiej.

Do Alang wybraliśmy się nie dlatego, że jest to największe i najdłużej działające tego typu miejsce na świecie, ale dlatego, że pocięto tam kadłuby pięciu statków zbudowanych dla Indii w 1980 r. w Gdańsku, w stoczni imienia Lenina. Zwodowano je kiedy Polska kształtowała nową mitologię podczas strajków ery Solidarności. Niepodległe od 1947 roku Indie nazywając statki imionami poetów-świętych przenosiły postacie historyczne w czasy industrialne, łącząc nowoczesność ze starożytnością.

Myśleliśmy, że w Alang zobaczymy cmentarzysko, ale zgodnie z hinduistyczną koncepcją wcieleń, nic nie ginie w przyrodzie, a także w globalnym obiegu ekonomicznym. Współczesna analiza przepływu pieniądza i towaru zaskakująco pokrywa się ze starożytną filozofią metempsychozy, choć złomowisko wydawało się miejscem, które nie ma nic wspólnego z klasycznym, metafizycznym mitem subkontynentu. To nie cmentarz, tylko miejsce ponownych narodzin materii. Cząsteczki metali nie znikają, tworzą tylko nowe formy. Owszem, umierają tu okręty, ale na ich miejsce pojawiają się inne byty, energia nie znika, lecz jest ponownie wykorzystywana. Nic się nie marnuje, setki tysięcy ludzi utrzymują się z tego przemysłu. Na samej plaży w okresach natężenia pracy jest dwadzieścia tysięcy robotników. Po tym najtrudniejszym etapie statki zamieniają się w mniejsze i większe części, idą w głąb lądu, są obrabiane, sprzedawane. O Global Prosperity śnią zarówno stoczniowcy z Gdańska jak i Hindusi z Alang.

Koncepcja: Max Cegielski. Reżyseria: M.C i Anna Zakrzewska. Fotografia: Michał Szlaga. Video: Kuba Czerwiński ( Global Prosperity ) Agnieszka Lendzion (Strażnicy doków ) Produkcja: Fundacja Bęc Zmiana / www.funbec.eu

Projekt realizowany dzięki dotacji od Narodowego Centrum Kultury
Partnerzy: Europejskie Centrum Solidarności, Miasto Gdańsk, Instytut Sztuki Wyspa
Partnerzy medialni: TVP Kultura, Radio Roxy

Reportaż "Strażnicy doków" był prezentowany na antenie TVP Kultura, a jego współproducentem jest Gdańsk Europejska Stolica Kultury 2016. Również "Global prosperity" miało premierę na antenie TVP Kultura a powstało dzięki tej stacji oraz: Narodowemu Centrum Kultury, Europejskiemu Centrum Solidarności i Gdańsk Europejska Stolica Kultury 2016. Obydwa powstały we współpracy z Instytutem Sztuki Wyspa.

Po projekcji zapraszamy na dyskusje z twórcami i bohaterami.

Opinie

Sprawdź się

Ważnym trójmiejskim artystą street artu, tworzącym pod pseudonimem M-city, który stworzył "galerię społecznego muralu" komentującą polską rzeczywistość społeczno-polityczną, jest: