• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Martwa natura z ptakami i trofeami myśliwskimi - prezentacja obrazu

Z wielką przyjemnością pragnę poinformować, że Muzeum Narodowe w Gdańsku wzbogaciło swoje zbiory o zaginiony w czasie II wojny światowej obraz Melchiora de Hondecoetera "Martwa natura z ptakami i trofeami myśliwskimi".

Serdecznie zapraszamy na Specjalną Prezentację Obrazu Melchiora de Hondecoetera "Martwa natura z ptakami i trofeami myśliwskim". Obraz będzie pokazywany publicznie od 29 października do 7 listopada 2010 w godzinach otwarcia Muzeum. Po tym obraz zostanie przekazany konserwatorom Działu Konserwacji MNG, aby od początku przyszłego roku na stałe uzupełnić Galerię Malarstwa Holenderskiego Oddziału Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Godziny otwarcia:
wtorek, środa: 12-19
czwartek: 12-20
piątek: 9-16 (dzień wolnego wstępu na wystawy stałe)
sobota, niedziela: 10-19
poniedziałek: Muzeum nieczynne

Obraz powrócił do Gdańska po 68 latach nieobecności. Melchior de Hondecoeter ze względu na niezwykłą wirtuozerię swego pędzla nazywany był przez dziewiętnastowiecznych jego miłośników "Rafaelem wśród malarzy ptaków". Obraz ukazujący Martwą naturę z ptakami i trofeami myśliwskimi należał do znakomitej kolekcji gdańskiego kupca Jacoba Kabruna (1759-1814), którą kolekcjoner ów hojnym legatem testamentowym zapisał miastu Gdańskowi w 1814 roku. Cenny zbiór obrazów i rycin stworzył podwaliny późniejszego Stadtmuseum. Szerokiej publiczności kolekcja udostępniona została już w latach dwudziestych XIX wieku. W czasie II wojny światowej, w dniu 28.07.1942, obraz Hondecoetera wywieziony został ze Stadtmuseum wraz z innymi ewakuowanymi zbiorami sztuki do Rusocina koło Pruszcza Gdańskiego i od tego czasu ślad po nim zaginął. 19 maja 2008 roku Muzeum Narodowe w Gdańsku otrzymało z Paryża ofertę zakupu płótna, które wydawało się być tożsame z gdańską stratą wojenną. Po wnikliwych badaniach konserwatorskich, archiwalnych oraz analizie stylistycznej i historycznej identyfikacja została potwierdzona, a dzięki wsparciu finansowemu Marszałka Województwa Pomorskiego Pana Mieczysława Struka obraz mógł zostać odkupiony, by na powrót znaleźć się w gdańskich zbiorach.

Ogromnego wsparcia w staraniach Muzeum Narodowego w Gdańsku o powrót obrazu do wielkiej kolekcji Jacoba Kabruna, znajdującej się w zbiorach naszego Muzeum udzielili nam Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Marszałek Województwa Pomorskiego, Pan Mieczysław Struk oraz Poseł do Europarlamentu, Jan Kozłowski, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej, Pan Marek Biernacki i JE Ambasador Rzeczypospolitej w Królestwie Belgii, Sławomir Czarlewski. Osoby te udzieliły zgody na wejście w skład Komitetu Honorowego tej Prezentacji. Do udziału w Komitecie został też zaproszony Pan Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska.

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Kiedy dokładnie rozpoczęła działalność Opera Leśna w Sopocie?