• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Leopold Duszka-Kołcz - 0,33 m2 Szczerego Pola Sztuki

7 - 30 maja 2024, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny
lip 13

sobota, godz. 13:00 - 14:30

Gdańsk,
bilety 1 zł
Leopold Duszka - Kołcz "0,33 m2 Szczerego Pola Sztuki"

Wystawa potrwa od 22.10.2010 do 28.11.2010.
Wernisaż wystawy 22.10.2010, godz. 18.00

Spotkanie z artystą dnia 23.10.2010 o godz. 12.00

Gdańska Galeria Fotografii zaprasza na wyjątkową wystawę złożoną z dokumentacji fotograficznych, obiektów oraz książki artystycznej zatytułowaną "0,33 m2 Szczerego Pola Sztuki", której autorem jest Leopold Duszka-Kołcz. Do wystawy zostały wybrane fotografie dokumentujące wieloletnią działalność w przestrzeni, którą artysta nazywa Szczere Pole Sztuki.

Leopold Duszka-Kołcz od ponad dwudziestu lat działa poza przestrzenią publiczną i instytucjami kultury. Artysta pracuje równolegle nad kilkoma projektami, których cechą wspólną jest nieograniczona przestrzeń sztuki. Na przełomie tych lat powstała kolekcja fotografii dokumentująca zdarzenia artystyczne, które najczęściej po krótkim czasie ulegają dezintegracji, pozostawiając nienaruszone otoczenie.

Do wystawy zostały wybrane fotografie, które ukazują rożne konteksty, w jakich artysta umiejscowił swoje działania. Konteksty te nie posiadają hierarchii ważności. Sterylność pustynnego pejzażu, tło Manhattanu, czy polski krajobraz zawsze jest używany z tą samą artystyczną konsekwencją. Jednak w tym przypadku te różne konteksty działań stwarzają problem interpretacji tego, co widzimy. Wiosenny pejzaż koło Nowej Wsi Wyszyńskiej czy wiosenny pejzaż Nowego Jorku są dla artysty równoważnym tłem. Jednak kody, jakimi podświadomie posługujemy się przy interpretacji sztuki poprzez kontekst, tworzą problemy z wartościowaniem.

Prawdopodobnie dla wielu ludzi, nowojorskie otoczenie wydaje się być bardziej intrygujące i pożądane aniżeli spokojny krajobraz koło Nowej Wsi Wyszyńskiej. Przy tego rodzaju porównaniach, niepostrzeżenie nasze wyobrażenia o wyznaczonych miejscach i rolach dla kultury i sztuki zostają zachwiane. Duszka-Kołcz uświadamia nam, że sztuka może egzystować wszędzie, nawet w szczerym polu. Wydaje się, że te nieznaczące miejsca na nowo definiowane przez artystę, nabierają ważności przypisywanej niekiedy instytucjom kultury.

Prezentowana przez Gdańską Galerię Fotografii wystawa "0,33 m2 Szczerego Pola Sztuki" stała się też kolejnym wątkiem w ogólnopolskiej dyskusji, czym dziś są galerie i muzea i jaką pełnią rolę we współczesnej kulturze. Według założeń teoretyka i historyka sztuki Jerzego Ludwińskiego: galeria to przestrzeń dyskursu i miejsce ciągłego testowania granic sztuki, które nie powinno być utożsamiane ze sferą kapitału ekonomicznego. Leopold Duszka-Kołcz swoją działalnością nadał temu dyskursowi dodatkowy wymiar.

W jednej z rozmów, przeprowadzonych z artystą, powiedział:

...poszukiwałem miejsc, z którymi nie byłem związany emocjonalnie, miejsc nieoznaczonych, obojętnych i neutralnych. Chciałem być gdzieś i nigdzie w tym samym czasie, aby oczyścić i doświadczyć siebie. Poprzez moje działania zamierzałem nadać tym miejscom nowe znaczenia tak, aby to co robię nawet przez krótki moment miało niepowtarzalną jakość. Szczere Pole Sztuki jest to wartość jakościowa, ale z całą pewnością nie jest to wartość ilościowa. Tej idei nie da się wymierzyć i przeliczyć.

To stwierdzenie stawia artystę w opozycji do powszechnie panującej wiary w "art market". Kultura i sztuka wydaje się być dzisiaj, jak nigdy dotychczas, uwarunkowana rzeczywistością ekonomiczną. Współczesne społeczności przestają współtworzyć kulturę i stają się jej globalnym konsumentem. Taki stan jest wynikiem stosowania modeli zarządzania kulturą i sztuką, które pauperyzują i upraszczają sztukę na rzecz konsumpcji lub ideologii. Dla wielu artystów pozostaje wybór pomiędzy wpisaniem się w korporacyjny układ lub poszukiwanie innych rozwiązań, aby sztuka miała kontekst taki, jaki artysta pożąda.

W ramach projektu, dnia 23.10.2010 o godz. 12.00 odbędzie się spotkanie z artystą, który przybliży swoje realizacje w Szczerym Polu Sztuki. Spotkanie będzie punktem wyjścia do dyskusji na temat wolności sztuki oraz okazją odpowiedzi na nurtujące publiczność pytania.

Leopold Duszka-Kołcz - urodził się w 1954 r. we Wrocławiu. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (1983 r.). Na przełomie lat 70. i 80. współtworzył Centrum Światła, później przez krótki okres w latach 80. był związany z wrocławską galerią Zakład nad Fosą i Galerią Działań w Warszawie. Jest autorem Table Gallery (Galerii Stolikowej) zapoczątkowanej w 1983 r. oraz dwóch projektów Szczere Pole Sztuki oraz Ślady Sztuki w Szczerym Polu powstałych w 1995 r. Od dwudziestu lat mieszka i pracuje w Nowym Jorku.

Wystawa została zrealizowana przy współpracy z Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Kuratorka: Mariola Balińska

Partner: Muzeum Architektury we Wrocławiu www.ma.wroc.pl

Organizator:
Muzeum Narodowe w Gdańsku, Gdańska Galeria Fotografii
Ministerstwo Kultury i Sztuki
Samorząd Województwa Pomorskiego

Patroni medialni:
Trojmiasto.pl | Gazeta Wyborcza Trójmiasto | Wrotapomorza.pl | Gdańsk.pl | Radio Gdańsk | Inyourpocket

Opinie

Sprawdź się

Gdzie schował się Czart z legendy gdańskiej?