• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

W podróży po Polsce - w domu w Europie. Mój prywatny Trójkąt Weimarski // Unterwegs in Polen - in Eu

W podróży po Polsce - w domu w Europie. Mój prywatny Trójkąt Weimarski // Unterwegs in Polen - in Europa zu Haus. Mein privates Weimarer Dreieck.

Projekt składa się z dwóch równoległych komunikatów: wizualnego - wystawy malarstwa Wielanda Zeitlera (14 sierpnia-15 września 2014 w Centrum św. Jana), oraz werbalnego, czyli forum dyskusyjnego Quo Vadis Trójkącie Weimarski z udziałem przedstawicieli dyplomacji Polski, Niemiec i Francji, władz regionu pomorskiego i mediów (11 września 2014).

Powstanie w 1991 Trójkąta Weimarskiego było zainicjowaniem działań Polski, Niemiec i Francji skierowanych na przyszłość, w której cele społeczne i kulturalne uzupełniałyby się z polityką zagraniczną i europejską. Wieland Zeitler to artysta tworzący i żyjący na styku trzech kultur - niemieckiej, francuskiej i polskiej. W latach 1964-1971 studiował malarstwo, historię sztuki, filozofię w Hochschule der Künste w Berlinie; doskonalił się w klasie mistrzowskiej pod kierunkiem Freda Thielera.

Mieszka w Berlinie i w Gard (Francja). W kontekście tegorocznych jubileuszów: 10-lecia wejścia Polski do EU, 25-lecia (prawie) wolnych wyborów w Polsce, projekt jest głosem w otwartej debacie na temat tożsamości europejskiej oraz stanowi spójny przekaz o wyjątkowej aktualności idei Trójkąta Weimarskiego wobec żywych europejskich wyzwań i zagrożeń. Kanclerz Niemiec Angela Merkel mówiła na Szczycie Weimarskim w 2006 roku: Trójkąt Weimarski powstał nie tylko w celu umożliwienia spotkań politykom, ale także, by pozwolił zbliżyć się społeczeństwom.

Projekt W podróży po Polsce - w domu w Europie. Mój prywatny Trójkąt Weimarski jest atrakcyjnym, a jednocześnie ważnym głosem w definiowaniu tożsamości europejskiej otwartej na świat, rozumianej nie statycznie, jako zbiór cech, lecz dynamicznie - wyróżniającym różnorodność jako element spajający wspólnoty, zwracający uwagę na społeczną i kulturotwórczą rolę lokalnych doświadczeń w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. W oparciu o powszechne dziesięcioletnie doświadczenie europejskości, kierujemy nasz projekt do odbiorców lokalnych oraz międzynarodowego grona turystów.

Wernisaż wystawy odbędzie się 14.08.2014 o godzinie 19:00.

Patronat honorowy nad wystawą objęli:
Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk
Ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler
Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku
Komitet Wspierania Współpracy Francusko-Niemiecko-Polskiej
Rotary Club Berlin Mickiewicz

Projekt dofinansowano ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Kuratorka wystawy: Magda Potorska, Galerie der Ort, Berlin
Organizatorzy: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku i Galerie der Ort, Berlin (www.derort-art.de)

Wystawę można zwiedzać od 15.08.2014 do 15.09.2014 w godzinach od 10:00 do 18:00 / wstęp bezpłatny

Finisaż wystawy połączony z forum dyskusyjnym "Quo Vadis Trójkącie Weimarski?": 15.09.2014 18:00

Opinie

Sprawdź się

W 1996 roku na plaży koło mola w Orłowie zainaugurowała swoją działalność Scena Letnia w Orłowie. Jaki spektakl wstawiono jako pierwszy na tej scenie?