• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Młodość i gdańskie korzenie - 13. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Bethovena

Małgorzata Kaliszewska
25 marca 2009 (artykuł sprzed 15 lat) 
Agata Szymczewska Agata Szymczewska
Xavier de Maistre Xavier de Maistre
Leszek Skrla Leszek Skrla

Na scenie młodzi wirtuozi, w programie utwory największych kompozytorów, ale także tych w Polsce niemal nieznanych. 1 kwietnia na scenie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku rusza 13. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena.



W tym roku organizatorzy postawili na młodość i korzenie gdańskie. Podczas piątej już gdańskiej odsłony jednego z najbardziej uznanych festiwali w Polsce zaprezentują się gdańszczanie - skrzypaczka "ze stajni" Pendereckich Agata Szymczewska oraz jeden z czołowych solistów Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku - Leszek Skrla.

Festiwal otworzy koncert z cyklu "Beethoven i Młodzi Wirtuozi". Na skrzypcach Antonio Stradivariusa wypożyczonych z Deutsche Stiftung Musiklaben zagra Agata Szymczewska, partie fortepianu wykona młody, utalentowany pianista Marian Sobula.

Na szczególną uwagę zasługuje drugi koncert - 4 kwietnia w murach gdańskiej filharmonii zabrzmi po raz pierwszy w historii tej instytucji, a zaledwie po raz drugi w Polsce "La Passione di Nostro Signore Gesu Cristo" Niccolo Jommelli'ego.

- To pasja, którą Jommelli napisał w tym samym czasie, kiedy Haendl komponował Pasję Brockes'a. W Gdańsku utwór zostanie wykonany w 260 rocznicę powstania tego utworu - podkreśla Elżbieta Penderecka. Solistami koncertu będą Anna Karasińska, Dorota Lachowicz, Krzysztof Szmyt oraz gdański baryton - Leszek Skrla.

Podczas trzeciego koncertu, który odbędzie się 5 kwietnia zaprezentuje się Wiedeńska Orkiestra Kameralna. Znakomici filharmonicy wiedeńscy, których poprowadzi dyrygent i zarazem kontrabasista Jerzy Dybał.

- Wydarzeniem tego koncertu będzie występ Xaviera de Maistre, jednego z najwybitniejszych harfistów na świecie - zapowiada Elżbieta Penderecka.

Wspólnie z filharmonikami artysta wykona utwory Haydna i Mozarta, ale też Franciszka Lessela - kompozytora w Polsce niemal nie znanego, mimo że to jedyny polski uczeń Haydna.

Po raz ostatni gdańska odsłona festiwalu beethovenowskiego zamknie się w trzydniowym programie. Jak zapowiedziała dyrektor generalny festiwalu Elżbieta Penderecka, przyszłoroczna edycja będzie bogatsza i dłuższa. Wybór koncertów jednak na razie pozostanie tajemnicą.

13. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena będzie pierwszym z trzech dużych festiwali które będzie gościła Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku. Kolejnym będą Gdański Festiwal Muzyczny (18-26 kwietnia) oraz impreza, która dopiero zadebiutuje w trójmiejskim kalendarzu kulturalnym - nowy festiwal muzyczny, na przełomie sierpnia i września, którego szczegóły na razie sa utrzymywane w tajemnicy.



Wszystkie koncerty festiwalowe

Miejsca

Opinie (6)

  • z krakowa (1)

    do gdanska same trupy przyjezdzaja ostatnio ,impreza powinna byc bez biletow dla wszystkich mieszkancow gdanska a organizatowac na swieta powinno miasto a nie osoba prywatna ,to mieszkancy dali kase na filharmonie

    • 0 0

    • sztuka nie dla każdego

      a ja sie nie zgadzam. oczywiscie filharmonia zostala zbudowane za nasze, ale przeciez artysci nie wystepuja na koncertach dla przyjemnosci, tylko to ich praca, za ktora należy im się płaca. w czesci pewnie pokrywają ją wpływy z biletów. jeślimają to być dobrzy artyści jestem gotów zapłacić nawet więcej. precz z koncertami za darmoche dla każdego i dla tłumów. wyższa kultura nie jest dla wszystkich. efektem "demokratyzacji" jest to, ze na koncertach w filharmonii pojawiają sie osby, które nie wiedzą jak sie zachować: klaszczą po każdej częsci utwor albo robią zdjęcia w trakcie koncertu, przeważnie z fleszem - bo to taki ladny koncert i jak go tu nie uwiecznic..., a ze sie przy tym łamie prawo i przeszkadza publiczności, a przede wszystkim artystom to nieważne

      • 2 1

  • oby wiecej takich wizyt nowych imprez

    • 0 0

  • a moze lepiej misteria paschalia?

    prosze o sprowadzenie innego, wg mnie o wiele lepszego festiwalu (prosze porównac tylko nazwiska i jasnosc koncepcji tej imprezy), tez o krakowskim rodowodzie czyli miesteria paschalia. moze na wyrost, ale nieco boje sie nowego tajemniczego projektu..., moze lepiej wykorzystac to, co juz sie sprawdza w krakowie...?

    • 0 0

  • bo gdansk

    wolny nie jest wbrew pozorom ktory tworzy

    • 0 0

  • gdzie się podziali pomorscy artyści?

    dlaczego zniknęły z afisza nazwiska uznanych już "naszych" artystów? dobrze, że choć Pan Skrla ostał się w gronie dopuszczonych do głosu... :(

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Kim był Klabaternik?

 

Najczęściej czytane