• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zimniejsze miasta, zimniejsze morza

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na werniaż wystawy w Ratuszu Staromiejskim pt. "Zimniejsze miasta, zimniejsze morza".

4 - 31 sierpnia 2022, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny

17 - 22 sierpnia 2022, godz. 18:00

Wstęp wolny
Wernisaż wystawy odbędzie się: 5 kwietnia 2022r. o godz. 18:00 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego. Wystawę oglądać można do 24 kwietnia 2022r.

Wystawa "Zimniejsze miasta, zimniejsze morza" szkicuje portrety sześciu miast, położonych nad chłodnymi wodami Europy Północnej. Z Gdańska do Sztokholmu, do Hamburga, Oslo, do Goeteborga oraz Kopenhagi prowadziły nas w latach 2015-20 krótkie wyjazdy studialne, podejmowane wraz z grupą studentek i studentów Architektury Przestrzeni Kulturowych gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Każde z odwiedzanych miejsc posiada swoją atmosferę i odmienną tożsamość, lecz wszystkie wiąże północny styl i rytm zamieszkiwania oraz nadwodność, wpleciona głęboko w strukturę i klimat zabudowy. Do zimniejszych miast wywozimy własną lokalność - szczególnie ważną dla każdego z nas gdańskość, ale równie istotną trójmiejskość oraz, szerzej, bałtyckość - jako niezbywalne punkty odniesienia badacza i badaczki. Przywiezione z podróży obrazy, obiekty, mapy oraz teksty tworzą osobliwy raport z przemierzonych tras, rozpisany harmonicznie na dwa autorskie głosy.

Monika Zawadzka - architektka i antropolożka kulturowa; badaczka, projektantka, edukatorka, autorka obrazów i tekstów; profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi Pracownię Architektury Miasta oraz kursy antropologii kulturowej; zajmuje się fenomenem miasta typu europejskiego, lokalnymi sposobami formowania przestrzeni publicznych, a szczególnie ulicą, wraz z kształtującymi jej ściany fasadami; mieszka w Gdańsku, na Aniołkach / fb @ArchitekturaMiasta.

Marek Z. Barański - architekt i archeolog oddany wzmacnianiu tożsamości lokalnych oraz ochronie i popularyzacji dziedzictwa kulturowego; inicjator lub aktywny uczestnik wielu projektów o charakterze rewitalizacyjnym, w szczególności na Dolnym Mieście w Gdańsku; wieloletni badacz architektury dawnej na stanowiskach UNESCO w Turcji, Katarze i Egipcie; dydaktyk w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi zajęcia z podstaw teorii i metodyki projektowania oraz rewitalizacji; mieszka w Gdańsku, na Aniołkach / fb @marek.z.baranski.

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Pochodząca z Gdańska aktorka i malarka Beata Poźniak od lat mieszka poza granicami kraju. Jest inicjatorką wprowadzenia w USA oficjalnych obchodów: