• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Zbadaj bezpłatnie stan swoich kości

cze 17

poniedziałek, godz. 18:00

bilety 29,90 zł
przedsprzedaż 19,90 - 27,90 zł
sie 8-10

czwartek - sobota, godz. 15:00

bilety 265 zł
Kup bilet
Dnia 18 maja 2006 Centrum Zdrowia ETER-MED zaprasza wszystkich Pacjnetów (ubezpieczonych i nieubezpieczonych), na bezpłatne i bez skierowania badania densytometryczne połączone z bezpłatną konsultacją specjalistyczną.
Akcja została sfinansowana przez prywatnych sponsorów.

Wymagana jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna: (058) 320-26-00.

Przesiewowe badania densytometryczne pomagają określić gęstość mineralną kości, aby precyzyjnie zmierzyć masę kości. Badanie to jest najpopularniejszym badaniem diagnostycznym w osteoporozie. Densytometria ocenia stopień pochłaniania wiązki promieni rentgenowskich przenikających przez tkankę kostną. Komputerowo tworzy się dwuwymiarowy obraz trójwymiarowej struktury kości, określając jej gęstość objętościową i powierzchniową.




Podstępny wróg kości...
Osteoporoza jest powszechnym zaburzeniem przebudowy kości, które powoduje zmniejszenie jej masy oraz uszkodzenie jej mikroarchitektury. Następuje utrata składników nieorganicznych kości, co prowadzi do utraty gęstości kości, a w efekcie dochodzi do osłabienia kośćca. Taka sytuacja sprzyja powstaniu złamań patologicznych (zwłaszcza szyjki kości udowej, kręgosłupa i kości przedramienia).


Jak dochodzi do ataku?
Kość przechodzi nieustanny proces rozpadu i odnowy. Osteoklasty (komórki niszczące kość) powodują rozkład substancji mineralnej i podłoża "starej kości". Następnie osteoblasty (komórki kościotwórcze) wytwarzają nową substancję kostną (kolagen), która ulega procesowi mineralizacji. Cały cykl procesu odnowy wynosi około 100 dni i wydłuża się wraz z wiekiem. Około 10% kośćca dorosłego człowieka jest wymieniane w ciągu roku. Tworzenie nowej struktury kostnej jest związane z jej destrukcją, a równowaga obu zjawisk zapewnia prawidłowy bilans kostny. Do złych zmian dochodzi na skutek braku równowagi w metabolizmie tkanki kostnej - resorpcja (rozkład "starych" kości) przeważa nad kościotworzeniem (proces budowy kości).


Przyczyny osteoporozy to niewłaściwa dieta (niedobory wapnia), niedobory estrogenów (menopauza), leczenie sterydami, reumatoidalne zapalenie stawów, nadczynność tarczycy, choroby nerek, wątroby. Istotne są także predyspozycje genetyczne.


Delikatne kobiety...
W okresie dojrzałości osiągana jest szczytowa masa kostna. Z upływem lat masa ta zmniejsza się. U kobiet współczynnik utraty masy kostnej zwiększa się dopiero 5-10 lat po menopauzie (w pierwszych pięciu latach po ostatniej miesiączce kobieta traci ok. 15% masy kostnej). Osteoporoza występuje głównie u osób starszych, u obu płci. Kobiety cierpią jednak z jej powodu dwa razy częściej niż mężczyźni. W związku z mniejszą masą kostną, przedstawicielki płci pięknej zapadają na tę chorobę wcześniej i częściej niż mężczyźni. Najpowszechniejszą postacią schorzenia jest osteoporoza pomenopauzalna, która jest przede wszystkim efektem niedoboru estrogenów. O stopniu zaawansowania choroby decydują czynniki dodatkowe - najważniejsze z nich to zwyczaje żywieniowe i aktywność fizyczna.

Opinie

Sprawdź się

Największą inicjatywą budowlaną w historii polskiego muzealnictwa morskiego jest...?