• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zaśpiewali z kanarkami. Pueri Cantores Olivenses na Gran Canaria

Borys Kossakowski
25 lutego 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Pueri Cantores w rokokowym Gabinete Literario. Pueri Cantores w rokokowym Gabinete Literario.

Chór to doskonała propozycja dla ludzi ciekawych świata. Prowadzony przez Jana Łukaszeskiego Pueri Cantores Olivenses właśnie wrócił z tournee po Wyspach Kanaryjskich. W ostatnich latach koncertowali też m.in. w Japonii i USA. Chórzyści mieli okazję obcować ze sztuką, egzotyczną przyrodą i smakowitą kuchnią.



Występ na dachu Alcaravaneras College. Występ na dachu Alcaravaneras College.
Na tournee często organizuje się spontaniczne koncerty ad hoc. Na tournee często organizuje się spontaniczne koncerty ad hoc.
Jan Łukaszewski, dyrygent i jednocześnie dyrektor artystyczny Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum pierwsze kontakty w Las Palmas nawiązał kilkanaście lat temu. Pracował wówczas w Las Palmas z chórem w tamtejszej filharmonii.

- Polubiłem ten kawałek świata - mówi Jan Łukaszewski. - Często jeździłem tam na wakacje. Gdy dowiedziałem się, że Las Palmas jest kandydatem do miana Europejskiej Stolicy Kultury 2016, pomyślałem: dość wylegiwania się na plażach. Czas zaśpiewać na "Kanarach".

Gran Canaria to oaza plażowej uciechy, ale też ważny ośrodek kulturalny. Na wyspie mieszka bardzo wyrobiona publiczność.

- Przyjeżdża tu wiele wspaniałych chórów i orkiestr - potwierdza Jan Łukaszewski. - Na wyspie urodził się wielki tenor Alfredo Kraus, któremu poświęcono tu wspaniały teatr.

Nasi chórzyści wzięli udział w obchodach Dnia Pokoju. Widowisko przygotowane przez uczniów z Alcaravaneras College rozbudowano o utwory wykonywane przez Pueri Cantores.

- Widok był niezwykły, bowiem miało to miejsce na boisku umiejscowionym na dachu szkoły. - opowiada dyrygent. - Współpraca nie ograniczyła się zresztą do kwestii artystycznych, bo pojawiły się nawet jakieś niewinne miłostki, jak to w tym wieku (śmiech).

Dla chórzystów kontakt z kulturą śródziemnomorską to niezwykłe doświadczenie. Koncerty zaczynają się o ósmej wieczorem, a dopiero po ich zakończeniu serwowana jest kolacja. Podczas wspólnego posiłku śpiewacy mają okazję poznać organizatorów, ich rodziny, a także widzów.

- Było rewelacyjnie - opowiada Paweł Litomski, bas. - Słońce w środku zimy, a do tego pogoda ducha tamtejszych ludzi. I jeszcze rewelacyjne jedzenie: świeże owoce morza, na przykład ośmiornice albo wyśmienite naleśniki faszerowane polędwicą i grzybami w sosie bazyliowym. Przez osiem lat śpiewania w chórze zobaczyłem "jak to jest" na świecie. Mam zamiar śpiewać tak długo, jak to będzie możliwe.

Śpiewanie w chórze to nie tylko kontakt ze sztuką, ale także okazja do dobrej zabawy. Pueri Cantores stacjonowali w hotelu z kompleksem basenowym i sportowym. W przerwach pomiędzy koncertami mieli okazję rozegrać mecz piłki wodnej przeciwko drużynie złożonej z innych turystów.

Chór istnieje od 1972 roku, a trzeba podkreślić, że utrzymanie zespołu to syzyfowa praca. Mutacja, którą przechodzą chłopcy w wieku dojrzewania, zmusza by przerwać karierę sopranisty lub alcisty. W praktyce każdy chór chłopięcy prowadzi nie kończący się nabór.

- Śpiewanie to moja pasja, poświęcam jej bardzo dużo czasu - mówi Marcin Komorowicz, alt. - Dzięki chórowi nauczyłem się pracy w grupie. Poznałem życie ludzi na całym świecie.

Rodzice, którzy chcieliby zgłosić kandydaturę syna, powinni zgłosić się do siedziby Polskiego Chóru Kameralnego w Gdańsku Oliwie przy ul. Opata Jacka Rybińskiego 24.

Miejsca

Opinie (1)

  • też bym się wykąpał w oceanie

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Jak nazywał się zorganizowany w 1984 roku przegląd filmowy organizowany przez klub Żak, podczas którego zaistniał dziś znany reżyser Krzysztof Krauze?

 

Najczęściej czytane