Zakażona: "Czuję się dobrze, na tydzień straciłam węch"

Na badanie mieszkanka Gdańska zgłosiła się sama do szpitala zakaźnego, wynik dostała po pięciu dniach.
Na badanie mieszkanka Gdańska zgłosiła się sama do szpitala zakaźnego, wynik dostała po pięciu dniach. fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

Wykryto u niej koronawirus, chociaż nie miała typowych objawów choroby. - Słabiej czułam się może dwa dni, później było już lepiej. Na badanie zgłosiłam się, bo przypadkowo natrafiłam na artykuł, w którym opisano, że jednym z objawów zakażenia SARS-CoV-2 może być utrata węchu. Test wykonano tylko dlatego, że powiedziałam, że muszę wrócić do pracy, w której spotykam wiele osób - opowiada mieszkanka Gdańska. Kobietę i jej rodzinę objęto kwarantanną, wszyscy czują się dobrze.Nasza rozmówczyni - mieszkanka Gdańska - to jedna spośród 22 osób w województwie pomorskim, u których test na obecność koronawirusa dał wynik pozytywny. Informację o tym dostała pięć dni po tym, jak pobrano od niej próbkę.

Kobieta przebywa w domu razem z mężem i dziećmi.

- Mojej rodzinie nikt testu nie zrobił, bo - jak usłyszałam - "skoro ja jestem chora, a oni muszą przebywać na kwarantannie, to nie ma takiej potrzeby". Zresztą oni nie wykazują żadnych objawów, a - jak twierdzi sanepid - do wykonania testu trzeba mieć objawy - mówi kobieta.

Wszystkie informacje o koronawirusie w Trójmieście


Nie była za granicą, nie miała "klasycznych objawów"Gdzie się zaraziła? Na to pytanie trudno jej jednoznacznie odpowiedzieć, bo mimo że wyniki badań potwierdziły u niej koronawirusa, to - jak przekonuje - bardzo długo nic nie wskazywało na to, że może być zakażona.

- Przypuszczamy, że do zarażenia mogło dojść podczas naszego wyjazdu na południe Polski. Byliśmy tam większą grupą na początku marca. Wtedy jeszcze nic nie wskazywało na to, że sytuacja w kraju zmieni się tak diametralnie w ciągu niecałego miesiąca. Kiedy wróciliśmy, wszytko było w porządku, czuliśmy się dobrze. Dopiero koło 11 marca poczułam się gorzej. Jednak po przyjeździe miałam kontakt z osobą chorą na grypę, więc pomyślałam, że to grypa. Słabiej czułam się może dwa dni, później było już lepiej - opowiada.
Wtedy zdecydowała się zostać w domu, tak jak wiele osób unikała kontaktu z postronnymi osobami.

- 21 marca otrzymałam wiadomość, że u koleżanki, z którą miałam kontakt, wykryto koronawirus. Moje wcześniejsze objawy nie wskazywały na to, że mogę być zakażona, dopiero w rozmowie z nią ustaliłyśmy, że niepokojące może być np. to, że kiedy źle się czułam, straciłam węch. Nie miałam kataru, ale nie czułam absolutnie nic. Poza tym nie czułam się jakoś szczególnie źle. Co prawda bolały mnie plecy, ale nie miałam np. kaszlu, wysokiej gorączki czy duszności, a to te objawy podawane są jako podstawowe w rozpoznaniu koronawirusa - mówi nasza rozmówczyni.

Pozytywny wynik po pięciu dniachZe względu na to, że w kolejnych dniach miała wrócić do pracy, postanowiła pojechać do szpitala zakaźnego, żeby poddać się testom.

- Wiedziałam, że muszę zgłosić się na badania, bo mając takie podejrzenie, nie mogłam wrócić do pracy, wiedząc, że tam będę mogła zarazić innych. Na szczęście w szpitalu udało mi się to dość szybko załatwić, ale przyznaję, że nie poszłam do namiotów, gdzie jest selekcja pacjentów, tylko na izbę przyjęć, nie wchodziłam do środka, nie miałam z nikim kontaktu, wyszła do mnie pielęgniarka, dała ankietę, pobrano próbkę i zalecono mi, żebym została w domu. Niestety wynik przyszedł dopiero po pięciu dniach, wiem, że w przypadku mojej koleżanki było szybciej, ale pięć dni to jednak bardzo długo - podkreśla.
Informację o wynikach nasza rozmówczyni dostała telefonicznie, wtedy też poinformowano ją, że ona i jej rodzina zostają objęci kwarantanną pod nadzorem.

- Moja rodzina ma przebywać na kwarantannie dwa tygodnie, a ja, dopóki testy dwukrotnie nie potwierdzą, że nie mam wirusa. My oczywiście jesteśmy w domu, zaproponowano nam, że w razie potrzeby możemy poprosić o pomoc w sprawie zakupów, ale mamy już wsparcie przyjaciół - dodaje.

Niepokojące objawy?Teraz razem z osobami, z którymi kobieta i jej rodzina przebywali na początku marca na południu Polski, starają się stworzyć listę objawów, które można uznać za niepokojące, a które dokuczały im po powrocie.

- Skoro osoby takie jak ja - bez typowych objawów - są zakażone, to pewnie wiele osób może nie zdawać sobie sprawy z tego, że są chorzy, bo przechodzą to albo bezobjawowo, albo z objawami, które nie są typowe, i zarażają innych. Bez testów trudno ustalić, jaka jest naprawdę skala - mówi.
Według lekarzy koronawirus atakuje przede wszystkim układ oddechowy. Jeżeli nasz organizm zostanie zainfekowany, wkrótce pojawiają się objawy przeziębienia lub grypy. Przede wszystkim: wysoka gorączka (powyżej 38 stopni), męczący kaszel i duszności czy kłopoty z oddychaniem.

U części chorych na COVID-19 występują jednak też zaburzenia pokarmowe: nudności, utrata smaku, wymioty czy biegunka.

Około 80 proc. osób, które zostały zakażone koronawirusem, nie wymaga leczenia, a choroba ustępuje sama. Jednak jedna osoba na sześć ma cięższy przebieg choroby i wymaga hospitalizacji.

Koronawirus: jak się zachować, jeśli podejrzewamy zakażenie?

 • z podejrzeniem koronawirusa nigdy nie powinniśmy zgłaszać się do lekarza rodzinnego ani na szpitalne oddziały ratunkowe
 • w przypadku wątpliwości zadzwonić na całodobową infolinię NFZ - 800 190 590 lub telefonicznie skontaktować się z właściwą ze względu na miejsce zamieszkania/obecnego pobytu powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną

Stacje sanitarno-epidemiologiczne w Trójmieście:

Wojewódzka SSE w Gdańsku ul. Dębinki 4, tel. 605602195

Powiatowa SSE Gdańsk ul. Wałowa 27, tel. 698941776

Powiatowa SSE Gdynia ul. Starowiejska 50, tel. 605462480

Powiatowa SSE Sopot ul. Kościuszki 23, tel. 663399599

Graniczna SSE w Gdyni ul. Kontenerowa 69, tel. 608358721

Opinie (364) ponad 50 zablokowanych

 • Glupota (42)

  Ja przy każdorazowym przeziębienie tracę węch i smak. I tak od 10 lat. Czyli co koronavirus u mnie za każdym razem. Ludzie przestańcie głupoty pisać

  • 131 398

  • a nie wpadłeś /łaś na to, że (5)

   te same objawy mogą być powodowane przez różne czynniki?

   Zdawać by się mogło, ze to oczywista oczywistość...

   • 71 6

   • Nie, on na to nie wpadł bo jest tępy (4)

    Jak kilo gwoździ

    • 16 3

    • (3)

     Na początku marca czułem się źle. Po kilku dniach spadła temperatura, ale pojawił się kaszel. Dzwoniłem na Kilińskiego, bo już zaczynano mówić, by nie zgłaszać się osobiście, tylko konsultować telefonicznie. Nikt mnie nie chciał wysłuchać, nie zasugerował zgłoszenia do sanepidu, czy zakaźnego. Recepcjonistka kazała mi zadzwonić w poniedziałek o 7, bo później może nie być już miejsc. NZOZ Kilińskiego poniżej krytyki. Kobiety zatrudnione do siedzenia w recepcji, same o wszystkim decydują, a kierownik placówki nie wydał żadnych procedur. Pacjent to dla nich jak mucha na g...ie. Sam sobie zrobiłem trzytygodniową kwarantannę i unikam kontaktu nawet z najbliższymi. Od dwóch tygodni brak jakichkolwiek objawów.

     • 10 3

     • Z ulic zniknęli wszyscy kaszlący. Nagłe ozdrowienie? (2)

      Pod koniec grudnia zaczął sie u mnie kaszel. Tak trwał z niczego z miesiąc. Pod koniec stycznia więc wkurzony zrobiłem sobie siedzenie w domu nazwane póxniej kwarantanną. Chodziło mi tylko o to żeby kaszel przeszedł. Wtedy mając czas widziałem jak sie wszystko wali w Chinach. Nie uważam że juz wtedy miałem koronowirusa ale przewidywałem że jakby co to wszyscy kaszlący będa mieli problemy. Mleczko, czosnek, miodzik i inne stre ludowe przepisy a także syrop przeciw kaszlowi i tabletki zrobiły swoje. Kaszel minął. kuracja jednak trwała z 4 tygodnie. Dowiedziałem sie że jak za długo kto kaszle to potem oskrzela i błony sa podraznione i to nie minie bez interwencji zewnętrznej czyli specyfików. Teraz zaś jak panuje koronawirus to strach wychodzic na ulice. Jeden od drugiego może się zarazić. Teraz chcę jedynie wytrzymac do lata. Testy w niczym nie leczą. Jak widzimy co się dzieje to reagujemy tak jak ja.Najlepiej siedziec w domu a na dwór z ograniczeniami. Do sklepu chodzę w godzinach kiedy najmniej ludzi i... bardzo rzadko. Kupuję jak w Chinach jesli juz to dużo ale jak najmniej wyjść do sklepów. Nie przesadzam z produktami. Chleb na 2 dni. Kupuje także razowy i jak co to zapasik jest i starcza taki sposób na wytrzymanie 2-3 dni bez zakupów. Dbajmy o własne zdrowie i zdrowie innych.

      • 9 2

      • przezyjesz koronę a zatrujesz się starym żarciem

       • 3 7

      • Reka Panska czuwa nad wszystkimi.

       • 0 0

  • O co ci chodzi w ogóle? (1)

   Gdzie tu widzisz jakieś głupoty? A ty to co jesteś, jakiś wyznacznik? To, że np. ty piszesz głupoty to ma oznaczać, ża całe społeczeństwo pisze głupoty?

   • 68 9

   • nie całe tylko takie głupole jak ty i tobie podobni

    • 4 5

  • Widać jesteś pacjentem 0 od wielu lat

   • 52 2

  • (11)

   Owszem, możliwe że koronawirus bo te jak wiadomo występują w naszym kraju od dawna i odpowiadają za niektóre przeziębienia. Ten wirus jest prostu nowy, ale same koronawirusy znamy już od dawna.
   To raz, a dwa niektóre jednostki chorobowe mogą dawać takie same objawy. Gorączka też nie świadczy tylko o koronawirusie ale też o wielu innych dolegliwościach.

   • 42 1

   • Koronowirusy były i będą. Akurat ten potrafi w szybki sposób rozłożyć służbę zdrowia. (9)

    Jednak za wiele takich sytuacji odpowiadają nieudolne władze centralne i samorządowe. No ale ktoś tych ludzi wybrał. Swój na swego głosuje. Teraz macie pretensje, że testów mało, że autobusów mało. Polak przed szkodą i po szkodzie ... . Brak słów.

    • 20 14

    • Wyjaśnij wszystkim na czym polega nieudolność samorządu ? (5)

     • 13 8

     • Ola kilka tygodni temu mówiła żeby nie zamykać szkół (4)

      Bo to przesada, dwa dni później mówiła już zupełnie coś innego. Teraz znikła jak Trzaskowski

      • 30 10

      • (3)

       Nie czepiaj się. Sytuacja tak się szybko zmienia, że "dziś" jutro już jest nieaktualne. Nasz rodzimy Pinokio w okularach rano mówi jedno, popołudniu co innego. Ale inna rzecz jest smutna. Premier i ministrowie rozpoczynają zdanie i patrzą na grymas jaśnie nam panującego Jarosława Chromego i albo kontynuują albo wycofują się ze swej wypowiedzi. Nasze życie jest w rękach jednego fanatyka niepodzielnej władzy. Dobrze, że zrezygnował z chodzenia do kościoła, bo podejrzenie o kotawirusa i niespodziewana kwarantanna mogłaby sparaliżować działania rządu na dłuższy czas.

       • 6 7

       • ten baran niedość, że ledwo po polsku mówi, to ma na koncie dwa wyroki za kłamstwa (2)

        • 2 4

       • ale "ciemnemu ludowi" to nie przeszkadza

        • 1 2

       • Niestety, ale ten baran, jak i jego brat, nie dość, że mówi po polsku, to jeszcze mówi bez kartki, często dość długie przemówienia. To mu trzeba przyznać na plus. Reszta naszych polityków musi jednak posiłkować się karteczkami.

        • 3 1

    • Nieudacznik (2)

     Na pewno byś zrobił wszystko lepiej tylko jakoś się nie palisz do tego. Najbezpieczniej z jedną łapą w gaciach wypisywać coś tam coś tam na forach.

     • 6 2

     • Coś tam, coś tam (1)

      Estonia ponad 1,3 mln mieszkańców-liość testów na koronawirusa ponad 1,9 mln. Można? Oni nie gadali, oni nie czekali tylko już od grudnia szykowali się na koronawirusa. Tak od grudnia jakby ktoś źle przeczytał. Teraz władze miasta. Ktoś już napisał o szkołach ale mamy jeszcze komunikację. Zamiast dostosować ją do obecnych realiów wprowadzono rozkład świąteczny. Zapomniano tylko, że ludzie pracują. Wystarczyło na nowo ułożyć rozkład i zaoszczędzić jeszcze więcej bo autobusy są potrzebne tylko rano i jak ludzie wracają z pracy. Zadanie na poziomie szkoły podstawowej. Szkoda słów dalej się módlcie do Dudy i Dulczessy. Ja nie muszę w tej sprawie niczego robić, są ludzie którym za to płacimy.

      • 6 1

      • jakis ty mądry - może na prezydenta ?

       • 0 2

   • 100% racji!

    • 7 0

  • Głupoty ?

   Stary , ale ona na prawdę miala ten wirus :-/

   • 33 7

  • Przy zwykłym przeziębieniu masz katar... (1)

   Zapchany nos powoduje, że zmysł węchu masz ograniczony lub nic nie czujesz.
   Tu jest wyraźnie napisane, że kobieta nie miała kataru ;-)

   • 38 4

   • Oj tam

    To jest kobieta.. To wystarczy

    • 1 0

  • Paranoja dziękuje pis za owocną koegzystencję (5)

   Ogłaszając coraz większe drakońskie ograniczenia związane z epidemią i jednocześnie twierdząc że nie ma powodu do przełożenia terminu wyborów propaguje paranoję i ujawnia ilu pisowcó na nią choruje tutaj też ich sporo!

   • 20 16

   • Pitrek (1)

    W Polsce ludzie boją się o własne zdrowie i życie a Ty o Pisie i wyborach.Jeśli będą wybory to przecież nikt na nie pójdzie jak będzie jak teraz a po za tym nikt nikogo nie zmusza by chodził na wybory.

    • 17 7

    • pójdą babcie i wygra duda bo tak chce prezes i kazać bedzie rydzyk - taka pisia logika

     • 5 6

   • ale macie sr*kę z tymi wyborami (1)

    Jak sytuacja nie zmieni się do maja to na 100% nie zrobią wyborów, bo przyszłaby garstka ludzi i nikt nie jest w stanie przewidzieć kto wygra. Poza tym będzie poważny problem z zebraniem komisji itd., więc weźcie sobie coś na tą sr*czkę bo nie idzie już tego słuchać i czytać wszędzie.

    • 9 4

    • Też uważam, że to temat zastępczy.

     • 8 2

   • ogolnopolskie haslo przedwyborcze

    "Idź na wybory!! Koronawirus już tam na ciebie czeka!"

    • 3 1

  • posluchajcie I przejrzyjcie na oczy

   • 4 3

  • Tak, znanych jest wiele koronawirusów (to określenie dla całej grupy)

   i one wywołują różne choroby, w tym grypę czy przeziębienie niebakteryjne. I owszem, przy wielu chorobach traci się węch i smak, np. jest to dosyć częste przy grypie.

   • 4 1

  • też tak mam.

   • 2 0

  • Przy katarze to normalne. Chorzy z COVID tracą węch i smak bez kataru.

   • 6 0

  • Ale ty tępy jesteś

   to tak jakby powiedzieć ze jak masz raka mózgu to Cię głowa boli. Twoim tokiem myślenia każdy z bólem głowy ma raka.

   • 3 2

  • Grunt to czytać ze zrozumieniem...

   Wyraźnie jest napisane - "nie miałam kataru". Czy też przy każdorazowym przeziębieniu nie masz kataru ????

   • 4 1

  • Norma

   To norma przy grypie i nie tylko.

   • 1 0

  • to ciesz się że Ci wraca ten smak i węch bo mózg już Ci nie wrócił

   • 0 0

  • ja ma tak samo

   I co za każdym przeziębieniem od kilkudziesięciu lat korona a i dodam zdarza się zap. Oskrzeli ludzi nie panikujcie

   • 1 1

  • Statystycznie to każdy z nas miał już paręnaście razy koronawirusa.

   • 1 0

  • Nn ma racje. Zawsze po przeziebieniu tracilem

   wech i smak. Nie mialem kataru albo katar juz minal a te dwa zmysly nie dzialaly. Ale korona wirus ma tez takie cechy. Jedni z silnym organizmem przejda to bez wiekszych problemow a inni nie. Tak jest z wszystkimi chorobami.

   • 0 0

  • nie wiem czy to jest głupota, włoski lekarz też mówił że część chorych traci węch i smak

   • 0 0

 • Tym sposobem u nas statystyki są jeszcze bardziej zakłamane niż w Chinach (23)

  Rząd się boi dużej ilości zakażeń przed wyborami

  • 358 107

  • (15)

   rząd kłamie jak z nut - nawet dziecko potrafi obnazyc kłamstwa rzadzących.... i ci wszyscy co zmarli z powodu "chorób współistniejacych" hahhahahaahhaahhahahhahaahah no bo przecież w pislandzie nikt nie umiera na koronawirusa.... gdzie sa pieniadze z UE na walkę z kryzysem i koronawirusem , kto je dostał ? ...czyzby znowu rydzyk ?

   • 55 29

   • Bredzisz. (1)

    Ale nie z powodu koronawirusa.

    • 10 21

    • tak tak , masz racje

     • 4 1

   • (5)

    Jacy wszyscy zmarli z powodu chorób współistniejących? Ci ludzie są zaliczani jako ofiary covid-19 i nie zmienia tego podanie informacji o chorobach współistniejących. Do tej pory jeden zgon osoby z covid-19 nie został zaliczony, bo ta osoba dostała sepsy przy porodzie.

    • 11 6

    • Ja jestem cały przerażony. Mam ponad 40 lat, niedoleczoną pruchnicę i problemy z konarem. (3)

     Będzie wstyd jak mi wpiszą w przyczynę te choroby współistniejące...

     • 25 2

     • próchnicę i komarem

      • 2 1

     • Hihihihi...

      • 3 0

     • To już choroby

      Wpółistniejące

      • 0 0

    • dzis zliczyłem ilość

     osób nie objetych statystyką - naliczyłem 5 osób - czyli jakies 50% - ten o spepie jest 6

     • 1 0

   • (5)

    Skąd tyle jadu do pisiorów? Czyżby zabrali ubecką emeryturę?

    • 10 14

    • Zrozumiesz

     Jak w kwietniu będziesz stał w kolejce do pośredniaka. O ile rząd pozwoli z domu wyjść

     • 14 4

    • u mnie to wynika z oglądania Dziennika Telewizyjnego (3)

     obecnego

     • 6 2

     • (2)

      tgam Duda tak pieknie mówi że gospodarka az kwitnie a wszystkim jest lepiej ...on jak kaszpirowski leczy słowami

      • 7 2

      • a przystojny i elegancki jak sołtys jakiś albo burmistrz nawet! (1)

       • 2 0

       • zuch... ja tam dzieciom mówie: ucz sie ale i walcz o swoje bo bedziesz popychadłem jak pan prezydent

        • 5 0

   • Osoby, które mają inne choroby są najbardziej narażone i przechodzą chorobę najciężej

    Dokładnie tak to wygląda wszędzie. We Włoszech dlatego właśnie jest tyle zgonów, bo to jeden z najstarszych narodów w Europie, a z wiekiem coraz więcej chorób. Osoby starsze i z innymi chorobami w tym np. astmą to jest największa grupa narażonych. Takie dane płyną zewsząd. Chińczycy na podstawie swoich danych robili badania o wpływie wieku i chorób na śmiertelność. I wyszło im takie prawdopodobieństwo: Osoby powyżej 80 roku życia to było najwięcej, bo 14,8%, potem 70-79 lat 8%, 60-69 lat 3,6%. A jeśli o choroby chodzi to: 10,5% choroby krążenia, 7,3% cukrzyca, 6,3% choroby układu oddechowego, 6% nadciśnienie.

    • 1 0

  • Asia (4)

   Przesuńmy wybory o 5 lat.Zaoszczędzimy pieniądze na walkę z pandęmią a resztę przeznaczymy na onkologię.

   • 10 2

   • nie odwracaj kota ogonem

    • 0 4

   • Po co wybory? (2)

    Wprowadźmy ustrój białoruski

    • 3 2

    • (1)

     ok, tylko kto ma rządzić? obecni? to ja dziękuję bardzo!

     • 1 5

     • Też nie lubię Dulskiej.

      • 6 0

  • zrozumiecie w koncu ?

   • 0 0

  • nie boi się tylko nie ma możliwości wykonywania testów wszystkim, nie rozumiesz nic!

   • 0 1

 • To prawda, według włoskich badań objawem jest brak węchu i smaku. (48)

  Jak dla mnie nie jest to częsty objaw zwykłego przeziębienia. W swoim życiu miałem ich wiele i nigdgy węchu i smaku nie straciłem.

  Zastanawiam się dlaczego rząd naciska na to by było jak najmniej testów. Boją się, że ludzie ich nie wybiorą, bo epidemia obnażyła słabość struktur państwowych?

  Że nie ma rezerw maseczek i leków? Że przez 8 ostatnich lat nic nie zainwestowali w służbę zdrowia i laboratoria?

  Gdybym oglądał wylącznie TVP stwierdziłbym, że nic sie nie dzieje.

  • 358 87

  • (31)

   Przez ostatnie 30 lat nikt nie inwestował w służbę zdrowia, która już dawno powinna jak i szkolnictwo zostać całkowicie sprywatyzowana.

   • 22 28

   • To ze jest niedofinansowana - zgoda (4)

    Ale postulat prywatyzacji w dobie tego co się własnie dzieje to jakś totalna głupota i życie we własnej bańce informacyjnej. Nie każdego bedzie stać na prywatną służbe zdrowia i jak w usa spora cześć ludzi bedzie poza systemem. Tacy ludzie nie przyjdą z objawami do szpitala bo to bedzie oznaczało wpadnięcie w spiralę zadłużenia, czesto na pokolenia, i nadal bedą zarażać.
    Powszechna dobrze dofinansowana opieka medyczna to jedyna opcja na obecną sytuację i nie tylko obecną. Dlaczego w takich krajach jak szwecja czy norwegia jest mniejsza panika. Tam ludzie wiedzą że ich sluzba zdrowia jest silna i sobie poradzi w razie W.

    • 22 4

    • prywatna nie znaczy płatna, nie mieszaj pojęć (3)

     A swoją drogą kto kiedy ostatnio leczył zęby na fundusz... A stan uzębienia nie jest chyba wśród Polaków najgorszy.

     • 14 11

     • Prywatna nie znaczy płatna? (2)

      Co ty bełkoczesz, za darmo będą leczyć? W USA masz co roku do wyboru jeden z kilkuset pakietów ubezpieczeniowych dostosowanych do twoich możliwości zarobkowych, każdy się czymś różni i nie każdy obejmuje każdą usługę. Zmienić go w ciągu roku nie można, a jak idziesz do lekarza to i tak musisz dopłacać cześć z własnej kieszeni

      • 15 2

      • sam bełkoczesz szczerbaty seniorze (1)

       • 1 8

       • nie rozumicie, im miej testów tym miej zarażonych , więc lepiej

        przecież. Nie róbmy testów to będziem zdrowi! Jak mam gorączkę to od razu zbijam termometr i idę głosować na PIS i Dude bo oni są bogami polski i przed nimi klenczze!

        • 0 1

   • Tak ale sprywatyzowana tej jak w Singapurze. (4)

    • 5 1

    • W Singapurze jest penalizacja stosunków homoseksualnych (3)

     To też wprowadzimy?

     • 4 1

     • Nie interesuje mnie co robią ludzie w domu pod warunkiem, że nikogo nie krzywdzą. (1)

      • 3 1

      • A jeśli krzywdzą, to już interesuje?

       • 0 0

     • chciałbyś w kakao tylko się boisz

      więc piszesz to, wiemy wiemy, pochwal się kolegom, może któryś się skusi hehe

      • 2 1

   • I co da prywatyzacja? (3)

    Laboratoria zostały sprywatyzowane i nie dostały zgody na wykonywanie badań na korono. Tym sposobem we Wrocławiu zmarły teraz dwie osoby a lekarze dalej czekają na wynik testu. To kpina

    • 16 4

    • Czechy kupiły szybkie testy... (2)

     Ich skuteczność wynośi 20%

     • 6 1

     • A kto diagnozuje pacjenta na podstawie szybkich testów?

      One mogą służyć jedynie jako badanie pomocnicze / przesiewowe, jak przy grypie

      • 4 0

     • Skoro skuteczność wynosi 20% znaczy że odwrotnie czytają wyniki, wtedy skuteczność

      wyniesie 80%. Skoro tak pokazuje na nie a nie na tak w 80% :) Może chińczyk odwrotnie zaznaczył opcje.

      • 4 0

   • Hehe, liberał się znalazł. (2)

    Nawet Adam Smith uważa, że szkolnictwo nie powinno być prywatne. Ale co on wie. Nie był uczestnikiem kursów w WUML prowadzonych przez prof. Leszka B.

    • 12 7

    • chyba uważał, to nieboszczyk od wielu lat (1)

     A co on sądził o karze chłosty?

     • 6 1

     • Nie wiem, to liberał, nie moja bajka.

      Ale go doceniam.

      • 1 1

   • USA dobitnie pokazują jak nie działa prywatna służba zdrowia. (8)

    Kolejki, zmowy cenowe, zawyżone ceny usług i połowa społeczeństwa ma ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej.

    I porcja insuliny za kilkaset dolarów.

    • 24 4

    • W Singapurze też jest prywatna służba zdrowia. (7)

     W czasie pandemi zdała egzamin na ocenę celującą. Wszystko jednak zależy od rozwiązań systemowych, kultury społecznej i profesjonalistów na stanowiskach kierowniczych. Obawiam się, że my do takiego poziomu nigdy nie dojdziemy.

     • 11 2

     • W Singapurze za woreczek marihuany Cię powieszą (2)

      • 5 1

      • No i dobrze. Nie zażywam narkotyków. (1)

       W Singapurze za burdy i niewłaściwe zachowanie na ulicy jest kara chłosty. Przynajmniej nikt nie musi utrzymywać patologii w więzieniach. To kraj mądrych ludzi.

       • 1 1

       • to jedź tam

        • 1 0

     • Singapur to malutki państewko i nie może być wyznacznikiem czegokolwiek. (1)

      To niemal ceteris paribus.

      • 6 0

      • W Polsce nic co jest normalne nie może być dla na wyznacznikiem.

       Po prostu za uczciwie by się żyło.

       • 1 1

     • W Singapurze prywatna??? (1)

      Z tego co wiem to jest właśnie całkowicie państwowa ale opłacana z prywatnych pieniędzy z indywidualnych kont pacjentów (oszczędzanie na te konta jest obligatoryjne).

      • 2 0

      • Nie, jest prywatna. Placówki są prywatne ale to państwo ustala stawki za leczenie.

       Reszta jest jak opisałeś. Każdy ma indywidualne konto. Zbiera pieniądze, jeśli jednak koszty leczenia pochłoną wszystkie zgromadzone środki na koncie to państwo przejmuje odpowiedzialność za koszty leczenia.

       • 3 0

   • O czym Ty piszesz ? (3)

    Przecież wszystkie przychodnie i większość szpitali to nie publiczne zakłady mające jedynie kontrakty z NFZ. W radach nadzorczych szpitali siedzą oficjele samorządowe.

    • 7 0

    • W luxmedach i tego typu podobnych masz prywatne pakiety (2)

     I jeśli lekarz będzie przepisywać pacjentowi zbyt dużo badań to go zwolnią. To jest prywatna służba zdrowia

     • 6 1

     • (1)

      Na NFZ jest dokladnie tak samo.

      • 2 0

      • nieprawda

       tam lekarz po prostu nie zleca badań bo nie może, jeśli nie jest specjalistą

       • 0 1

   • Nie mam węchu i smaku

    Bo jak ktoś obcy wejdzie do mojego pokoju, to mówi: "O k***, jak tu fermentem jedzie!". Ja nic nie czuję. A potem piję klina i nie mam smaku. Epidemia, czy co?

    • 2 1

  • (6)

   ale w zwiazku z tym ze ogladasz tvn to wg ciebie w Polsce panuje pandemia horror brak lekarstw maseczek respiratorow lekarzy testow i ogilnie wszystkiego i jestesmy na aucie z eurokolchozu

   • 10 21

   • oglądam Polsat News gdzie w odróżnieniu od mediów narodowych nikt nie łże jak PieS (4)

    • 19 4

    • A dostałeś paszport Polsatu? (3)

     • 7 0

     • nie, a co to? (2)

      • 0 1

      • Paszport Polsatu (1)

       • 2 0

       • to też nie.

        • 0 0

   • ok , masz rację nie ma epidemii , idź do kościoła i na zakupy ... jednego popierającego pis mniej to tylko zysk dla kraju

    • 10 1

  • (4)

   A komu wg Ciebie powinno robić się testy i w jakim celu? Osobom, które dobrze się czują? Czy tym z objawami? A jak w teście wyjdzie żeś zdrów, tzn. że za 2 dni nie możesz złapać wirus?

   • 17 3

   • W celu żeby nie oszukiwać narodu jak to mało u nas zakażonych.

    • 11 13

   • hmmmm to wogóle po ch.. te testy co ? w cywilizowanym kraju robią bo to podnosi wykrywalnośc choroby oraz jej ogniska ... u nas test robi sie jednej na 10 osób i na wyniki czeka 2 tygodnie ... no ale średniowieczny rząd to i średniowiecze panuje... a dziadziuś dalej za firaneczka zaciera ręce i nie widzi problemów, grunt że Duda ładnie mówi ... może stan wojenny dziadziuś wprowadzi razem z Piotrowiczem ?

    • 11 7

   • Na raka też nie róbmy testów (1)

    I badań przesiewowych, dopiero jak z przerzutami przyjdą to róbmy

    • 4 0

    • a internista zgaduje czy ma do czynienia z wirusem czy bakteriami - prawdziwy wróżbita ...na zachodzie i w skandynawii biorą wymaz z gardła - badaja i wyniki dostaje lekarz po 40 minutach i wie na co jesteś chory ... u nas lekarz nadal zgaduje na podstawie swojego doświadczenia ...takze ten

     • 9 1

  • Włącz sobie BBC albo CNN i przekonasz się że problemy z maseczkami i respiratora mi są wszędzie. I w każdym kraju ludzie zarzucają rządzącym brak przygotowania.

   • 3 0

  • To przez 8 ostatnich lat, nie rządziło PO ??? :-)

   ...

   • 2 2

  • to oglądaj tvn i miej codziennie wrażenie że nie dożyjesz do jutra

   • 1 0

  • Ja węchu i smaku nie mam od 15 lat

   • 0 0

 • Bo mężczyźni są słabi ... (18)

  • 23 69

  • Taa, póki nie trzeba Ci jakiegoś większego mebla wnieść na piętro do mieszkania (6)

   • 40 8

   • (5)

    A wtedy nawet mężczyźni wynajmują innych mężczyzn, którzy to za nich zrobią. ;)

    • 16 21

    • Nawet gdyby - mężczyzn, nie kobiet (4)

     Feminizm fajnie uprawia się na forach, bo w normalnym życiu można tylko płakać o parytety i naciskać, aby w ich imię nie byli przyjmowani najlepsi tylko odpowiednia liczba osób z każdej grupy.

     • 27 4

     • (3)

      jacy najlepsi, maczysta wybierze maczste, laska na studiach byla najlepsza a nie mogla znalezc pracy a jak znajdowala to pensja o 1/3 nizsza i do rozwiazywania dostawala poboczne problemy, kolesie cichcem przychodzili do niej radzic sie, musi byc pewien okres z parytetami a potem jak uzna sie udzial kobiet w roznych dziedzinach jako naturalny powrot zasady kto lepszy

      • 2 5

      • tak to już jest z najlepszymi, że w praktyce to już tacy dobrzy nie są, płeć nie ma tu akurat znaczenia (2)

       Na technicznych studiach też miałem taką koleżankę, wiedzą biła na głowę większość kolegów razem wziętych, sam czasem korzystałem z jej pomocy.
       Ale kiedy już przychodziło do rozwiązania konkretnego, bardziej realnego problemu, który wymagał połączenia swojej wiedzy i umiejętności jej praktycznego wykorzystania to bezradnie rozkładała ręce.
       Z takimi zadaniami dobrze radzili sobie koledzy (i koleżanki) może nie przeciętni ale na pewno posiadający znacznie mniejszą od niej wiedzę i gorsze oceny.
       I nawet jak czasem w jakiejś wąskiej kwestii poprosili ją o pomoc to i tak to oni a nie ona potrafili rozwiązać problem w całości.
       Może podobnie jest z tą Twoją "laską".

       • 1 2

       • (1)

        nie przeczytales uwaznie, albo wybiorczo by obrnic swoja teze

        • 1 0

       • a może mam po prostu inny punkt widzenia?

        Czy to, że jakaś "laska" nie potrafiła dostać pracy albo wynegocjować wyższej pensji czy lepszego stanowiska na pewno wynikało tylko z jej płci a nie z braku odpowiednich umiejętności (choćby społecznych czy też zdolności do brania spraw we własne ręce i podejmowania ryzyka)?

        Czasem łatwiej zwalać swoje niepowodzenia na innych (albo swoją płeć) niż stawić czoło trudnościom i znaleźć ich rozwiązanie.

        Oczywiście w życiu spotykamy całą masę niesprawiedliwości ale nie wynikają one tylko z płci a parytety, w moim odczuciu, te niesprawiedliwości jedynie zwiększą.

        Kto będzie szanował kobietę pracownika (choćby była świetna) jeśli już na styracie przyklei się jej łątkę, że dostała tę pracę tylko dzięki parytetowi?

        • 2 2

  • Zwłaszcza polscy.

   • 4 5

  • (5)

   A Polki są brzydkie i zaniedbane

   • 17 6

   • (4)

    i grube

    • 12 4

    • nie to co my Janusze (2)

     • 13 0

     • (1)

      A co im pozostaje, jak książęta zapuszczają bojlery, bekają przy stole i pierdzą pod kołdrą. Zaniedbanie kobiet jest oznaką zawiedzenia się wyborem swojego królewicza, który nie docenia skarbu jaki otrzymał w dniu ślubu. Na rękach powinniście nosić do końca świata, a nie do przekroczenia progu po weselu. Bo chyba nie powiesz, że wybrałeś sobie żonę najbrzydszą pod słońcem. A słowianki są piękne, spójrzcie na zachodnią część Europy.

      • 6 5

      • hehe bo kobiety nie pierdzą i nie śmieerdzą

       zmień lekarza

       • 2 0

    • i wymóżdżone

     • 5 4

  • obserwator

   Jak piardnie po wyborach, to będziemy w czołówce.

   • 0 1

  • owszem (1)

   Testosteron osłabia układ odpornościowy - dlatego mężczyźni zwykle ciężej przechodzą infekcje

   • 6 1

   • zniewiesciali wygrani

    • 2 1

  • Masz rację. O mnie dba żona!

   • 0 0

 • I właśnie dlatego trzeba przeprowadzać testy (28)

  Testy, testy, testy! Dla każdego obywatela.

  • 182 84

  • Potrafisz zrozumieć że jest to nierealne? (20)

   Nie ma takiej opcji... 38mln testów to nawet na zachodzie zajęło by im to z parę lat...

   • 26 12

   • na całym świecie nawołuje się do jak największej ilości testów (13)

    ale 5 lat zaniedbań w służbie zdrowia i nie ma na to u nas szans

    • 20 25

    • Podaj statystyki. Gdzie i ile. (12)

     Ale nie z Wikipedii, GW czy tvn.
     Może być who lub strony rządowe.

     • 16 10

     • a tvn 24 to na jakim MUX'ie jest? (5)

      bo mi ciągle mówicie żebym nie oglądał TVN 24 a ja go nawet w eterze znaleźć nie mogę

      • 8 4

      • I chwała Bogu... (4)

       ... Że nie ma. Stacja, co daje kasę I organizuje wafelkowe party, potem robi z tego newsa. Albo odrzuca butelki po alkoholu policji. Albo... Weź, daj spokój.

       • 11 4

       • To telewizja prywatna, mogą sobie nawet twierdzić że ziemia jest płaska. (3)

        Natomiast to że telewizja publiczna finansowana przez wszystkich Polaków, lansuje bezczelnie jedyną słuszna partię jest karygodne i podchodzi pod zwyczajną kradzież.
        Ostatnio twierdzą że to niedobrze że firmy farmaceutyczne zostały sprywatyzowane, normalnie komuniści.

        • 11 10

       • Poprzednio też lansowała. (2)

        Nie jedyną. Rysio p. Też się załapał. Z za fejknjusy powinna być utrata licencji. Bo stacja tv to nie pierdzielenie kretyna na imieninach u cioci, to polityka społeczna i masowe kształtowanie opinii. I takie z pozoru niewinne akcje tworzą "klimat" I ułatwiają naciski polityczne z zewnątrz.

        • 1 2

       • jakbym komunistów słuchał gdy o Radiu Wolna Europa mówili...

        • 2 0

       • tvpis sterowana przez wielkiego brata, a chodzi o to by telewizja wspolbudowala sile narodu, a nie dzielila na jakies sorty jak niemcy w czasie okupacji

        • 2 1

     • (5)

      podaj cwaniaku na co rozdysponował rząd dotację z UE na walkę z koronawirusem , na co poszły te pieniadze i kto je dostał ?? testy kupuja prywatne firmy a inne firmy szyją za darmo maseczki , a co z pieniedzmi na to przeznaczonymi ? i nie podawaj statystyk z TVP gdzie wg nichkurs euro wynos 4.029

      • 15 3

      • Powinni dać neumanowi? (4)

       On to by wiedział, co z nimi zrobić.
       Te pieniądze mają pomóc nie tylko w walce z koronawirusem, ale sfinansować np. Postojowe dla firm i ich pracowników. Wiem, po kupiłaby za wszystko inspiratory.
       Ale akcja trwa, i nikt nie wie jaki będzie bilans, choćby dlatego, że mamy ludzi takich jak trzaskowski i dulkiewicz, co zagęszczają komunikację (co powinno być uznane za sabotaż). A po wszystkim oni pierwsi wyciągną łapki po kasę, żeby dla pań i panóa w ecs starczyło. Bo na deweloperskie wymagania się kredyt weźmie.

       • 2 1

       • Ty tak na poważnie piszesz?

        Bo już takie bzdury opowiadasz, ze obstawiałbym jakiegoś POtrolla, że się podszywa.

        • 1 1

       • (1)

        czyli nic konkretnego ani madrego nie umiesz napisac , yhmmm , koniec czczego wywodu , szkoda klawiatury...sorki ale Prezio Kwaczyński w er em ef powiedział wszystkim polakom , że nie iwidzi powodu dlaczego nie choidzić do koscioła i nie widzi zagrożenia i nie rozumie całej tej paniki , Rydzyk za to zbiera szybko pieniadze zanim babcie mu popapadają , oby zdązyły tylko przepisac majątki , później to nawet lepiej jak padną , szybciej kasa bedzie jego

        • 2 0

       • Ty taki mądry,

        ... Że pewnie wszystkie odcinki hałsa obczaiłeś c'nie?

        • 0 1

       • od tego byly rozne fudusze ktore misiewicze wydrenowali pod roznymi pretekstami na swoje cele, to co mialo byc na czarna godzine zniknelo, kryminal

        • 1 1

   • (4)

    To chyba pisze zwolennik ekipy rządzącej jak nic.

    • 8 11

    • (3)

     czyli ciemniak co na małe kotki w piwnicy dałby się nabrać

     • 4 3

     • Czy ty wiesz, że... (2)

      ... Masek i testów brakuje wszędzie? Także w Nowym Yorku? Że w NY maseczki są po 6 dolarów, a były po kilkanaście centów? Wiesz, że duże kraje europejskie blokują sobie na zmianę środki? Wiesz, co robi UE i WHO - instytucje, w które zapewne wierzysz jak w tvn? Zostawiono wszystkich samym sobie. A my mamy opozycę, która martwi się, że Polska ma tyłu zakażonych co Luksemburg.
      I jednego jestem pewien. Po wszystkim będziesz chciał więcej Europy, więcej programów who, bardziej "rozwiniętej" oglomeracji z większym tłokiem w komunikacji, i z budynkami, gdzie trzeba korzystać z wind. I zaufasz tym, co teraz chowają się przed wirusem i narzekają - jak trzaskowski - że informacje od rządu dostał o 21, kiedy już spał.

      • 2 1

      • (1)

       jak narazie kasa z UE gdzies się zapodziała , ludzie sami sobie pomagają , w szpitalach kozysta się w większości ze sprzetu WOŚP, a władza wystawia pinokia i kukielke by ładnymi słowami mamili tępy lud ...firmy szyja maseczki , firmy kupuja testy ...a lekarzy teraz by rząd przeprosił za to że kazał im wypee.ać za granice skoro płaca 3,5 na rękę im nie pasuje...no ale kazali wspominać TVN którego nikt nie ogląda tak jak TVP więc wspominasz

       • 1 1

       • A co mieli przelać na ngosy i do gmin?

        Co byś teraz chciał za tę kasę? Wprowadzić euro? Sprywatyzować coś jeszcze? Dopłacić do Lotu, by go chciał Niemiec wziąć? Ty też, jak dostajesz kasę, to puszczasz ją w ciągu 24 godzin na prenumeratę GW i kablówkę z tvnem? Litości. Nie dziwota, że wybieracie takich, po których z Polski ledwie nazwa została.

        • 2 1

   • Uważasz, że WHO nawołuje do nierealnych rzeczy?

    • 1 1

  • Czym i kim jak braki są tu nie do nadrobienia w ciągu dwóch miesięcy. To się zemści.

   • 6 0

  • Codziennie a nawet rano i wieczorem testy testy testy (1)

   Ale strach oooooo Kidawa dawaj rób te testy

   • 4 2

   • czemu ona, pisuary rwaly sie do wladzy po trupach to niech teraz dzialaja

    • 2 2

  • i szczepionki od tych samych co wypuścili wirusa

   obowiązkowo!!!

   • 1 4

  • Nie pracujesz przypadkiem w jakiejś firmie produkującej te testy?

   • 1 1

  • Tylko testy

   Teraz strach kichnąć, chrząknąć, zakaszlnąć. Patrzą jakbym ich wbijał na pal.

   • 0 0

  • Jasne

   To może przyspiesz proces tworzenia szybkich testów i takich które wyklucza zaangażowanie przeszkolonych laborantow, bo tych mam określoną ilość.

   • 1 0

 • Dobrze , że Pani o tym opowiada. (10)

  ...noszenie masek przez wszystkich ma sens bo nie wiemy sami czy jesteśmy chorzy. W ten sposób można ustrzec wielu ludzi przed zarażeniem.

  • 198 25

  • (3)

   Maseczkę nosi tylko przeziębiony ! Zdrowy Bez Maseczki !

   • 5 26

   • (2)

    A skąd ja mam wiedzieć czy jestem zdrowa czy nie? Badań nikt nie robi Codziennie, bawełniana maska 2 warstwowa do zrobienia w domu albo do zakupu na alle lub u lokalnej krawcowej za 10-15 zł - do wielokrotnego użytku, to bardzo dobry pomysł. W Chinach i u czeskich sąsiadów jest zakaz wychodzenia z domu bez maseczki. Im więcej barier do przejścia ma wirus tym lepiej. Niech skuteczność podwójnej bawełny będzie nawet 40% i to tylko na obkichanie aerozolem o dużych cząsteczkach i zabezpieczy przed nieświadomym dotykaniem twarzy to i tak warto! Nie wprowadzajcie ludzi w błąd! Niech szyja maski z czego się da i zasłaniają usta i nos oraz oczy okularami!

    • 21 2

    • (1)

     Dokladnie zgadzam sie. Jestem mloda mam katar i bola mnie plecy, moze to koronawirus moze nie? Nikt mi nie zrobi testow, jak wiadomo mlodzi ludzie czesto przechodza to jak przeziebienie albo bezobjawowo... wiec ciezko powiedziec kto jest chory a kto nie.. ja wole nie zarazic nikogo i chodze w maseczce, a ostatnio w chuscie takiej na glowe czy bardziej to bandamka... przewiazalam na twarzy i.tez ok. Jesli ktos nie ma maseczki moze byc chusta albo szalik. Mnie wkurzaja ludzie ktorzy sobie jaja robia

     • 13 0

     • Macie rację ale prawdziwy Polak nie nosi maseczki.

      Nie nosi bo jest niepotrzebna, a to, że Policjanci, Straż Graniczna noszą to tylko przypadek. Kasjerki w sklepach nie muszą bo to Polki z krwi i kości. Wytrzymałe Słowianki nie tam słabe Chinki... . Dziwi mnie tylko nieuczciwość części środowiska medycznego które cały czas twierdzi że maseczki powinny być tylko dla chorych. To zakłamanie. W windzie, małych pomieszczeniach maseczki są potrzebne. Z drugiej strony wiemy, że można nie mieć objawów wirusa. Ile w ten sposób chory może zarazić osób?Nawet kilkaset.

      • 5 0

  • niestety rząd nie zapewnia masek (1)

   • 9 2

   • sobie zapewnia reszta się nie liczy

    • 4 1

  • Tylko skąd wziąć maseczki? (2)

   • 4 1

   • Trzeba było myśleć wcześniej. (1)

    Maseczki, półmaski z filtrami węglowymi, maski przeciw chemiczne, stroje, fartuchy itp. miałem dużo wcześniej niż wystąpiła pandemia. A jeżeli ktoś woli pieniądze wydawać na najnowsze ciuchy, kosmetyki i inne pierdoły, to sam jest sobie winien. Proste. Trzeba myśleć i starać się przewidywać co może się zdarzyć.

    • 6 2

    • bredzisz

     • 0 0

  • Noszenie masek ma sens!

   Nosząc maseczkę na twarzy (nie jestem zarażona, w moim bloku wiele osób jest na kwarantannie domowej - wrócili z zagranicy) zauważyłam nieopisaną radość starszych osób, po prostu śmieją się ze mnie. Zdarzają się także wyzwiska i inwektywy pod moim adresem. Starsi ludzie to jednak stan umysłu.

   • 3 0

 • (21)

  Po co zamykać ludzi w domach?
  Po co spowalniać coś co nieuchronne?
  Po co rujnować gospodarkę?

  • 56 178

  • Żeby Duda dalej podpisywał ustawy (4)

   • 19 11