• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Z niejednego pieca - wernisaż wystawy

Biblioteka Sopocka zaprasza do Sopoteki na wernisaż wystawy ceramiki artystycznej "Z niejednego pieca".

maj 24

piątek, godz. 17:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

27 września - 10 października 2024

Gdańsk,
Wstęp wolny
Wystawę będzie można podziwiać do końca lutego w godzinach pracy Sopoteki. Prezentowane prace pochodzą z dorobku artystek: Grażyny Głowackiej, Witosławy Mrozik, Anny Naczke, Jolanty Stecewicz oraz Aleksandry Wyszyńskiej-Cypcarz.

Grażyna Głowacka - z gliną po raz pierwszy zetknęła się w 2005 roku na plenerze w Pławnej. Zafascynowała się wówczas pracą z bryłą i ogromnymi możliwościami jej kształtowania. W ceramice najważniejsze są dla niej forma i przestrzeń, dlatego temat dzieł jest związany przede wszystkim z ludźmi - ich portretami, popiersiami, całymi postaciami. Uczestniczka wielu wystaw, zdobywczyni trzeciego miejsca na VII Ogólnopolskim Konkursie Ceramiki "CERAMIOTY" w Centrum Kultury "Światowid" w Elblągu (2006).

Witosława Mrozik - zajmuje się grafiką, malarstwem i ceramiką. I to ta ostatnia stała się jej największą pasją. Wszystkie prace powstały w toku osobistych poszukiwań formy, technik wypalania i zdobień. Uczestniczka licznych wystaw zbiorowych, gdzie prezentowała swoje prace w każdej z wymienionych sztuk oraz indywidualnej wystawy pt. Zoom albo formy morza (Gdańsk, 2015).

Anna Naczke - od pięciu lat tworzy ceramikę artystyczną, sygnując ją marką eien. Poszukuje piękna w otaczającym ją świecie. Inspirują ją formy organiczne występujące w przyrodzie. Fascynuje się ich zmiennością, różnorodnością i idealnym pięknem. Najbardziej lubi technikę raku, gdyż dzięki temu rodzajowi wypału uzyskuje efekty najbardziej zbliżone do tego, co stworzyła sama natura.

Jolanta Stecewicz - od ponad dziesięciu lat tworzy ceramikę. Początkowo miała to być jedynie krótka przygoda, która z czasem stała się jej pasją i sposobem na życie. Fascynują ją nieprzewidywalność procesu powstawania dzieł z gliny oraz różne techniki wypału i zdobienia. Ponadto zajmuje się filcowaniem, tworząc zarówno rzeczy użytkowe, jak i ozdobne. Łączy glinę z wełną, dzięki czemu powstają jedyne w swoim rodzaju unikatowe dzieła sztuki określane czasem mianem textile arts. Uczestniczka wystaw zbiorowych.

Aleksandra Wyszyńska-Cypcarz - jej przyjaźń ze sztuką zaczęła się w pełnej kolorów pracowni tkaniny artystycznej Wiesławy Juchniewicz. Tu przez 12 lat tkała, farbowała i coraz bardziej fascynowała ją forma. Wiedziona tym zauroczeniem skończyła architekturę krajobrazu i zaczęła wyplatać żywe formy wiklinowe, z czasem uzupełniane elementami ceramicznymi. Tak dotarła do momentu, w którym glina stała się dla niej zbiorem artystycznych doświadczeń, a formę ogranicza tylko wyobraźnia.

Opinie

Sprawdź się

Który pisarz urodzony w Gdańsku jest autorem tzw. Trylogii Gdańska, czyli powieści: "Blaszany bębenek", "Kot i mysz" oraz "Psie lata"?

 

Najczęściej czytane