• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Z królewskiego dworu do dzielnicy wszelkich uciech. Wystawa sztuki francuskiej XVIII – XX wieku

Weronika Korbal
11 maja 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Jules Chéret- prekursor i mistrz secesyjnego plakatu. Plakat "Jardin de Paris" możemy podziwiać na wystawie w Ratuszu Głównym. Jules Chéret- prekursor i mistrz secesyjnego plakatu. Plakat "Jardin de Paris" możemy podziwiać na wystawie w Ratuszu Głównym.

Wystawa prezentowana w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska to podróż do czasów, gdy przedmioty dekoracyjno - użytkowe stanowiły dzieła sztuki, a ich twórcy za cel stawiali sobie upowszechnianie piękna przez otaczanie się na co dzień wyrafinowanymi estetycznie gadżetami. Zebrane eksponaty wchodzą w skład zbiorów sztuki francuskiej, która zawsze była synonimem dobrego smaku i wysokiego poziomu artystycznego.



Na wystawie "Między Wersalem a Montmartre. Sztuka francuska XVIII - XX w. ze zbiorów Muzeum Etnografii i Rzemiosła Artystycznego we Lwowie oraz Muzeum Zamoyskich w Kozłówce" obejrzymy głównie wyroby z fajansu, porcelany i brązu, oraz fragment kolekcji plakatów. Jest to zaledwie część zbiorów obu muzeów, więc wystawa nie jest zbyt obszerna, lecz prezentuje najbardziej wartościowe okazy.

Największą część ekspozycji zajmuje ceramika, która w ciągu stuleci zmieniała swoją formę w zależności od odbiorcy oraz aktualnych tendencji w sztuce. Najstarszy eksponat to zestaw talerzy z wytwórni w Nevers, z drugiej połowy XVIII wieku. Stanowi on przykład nośnika rewolucyjnych haseł - przedstawia robotników dźwigających narzędzia z komentarzem "Jesteśmy zmęczeni ich noszeniem".

Zestawiono go w jednej gablocie z kolekcją ceramiki ze Strasburga, ozdobioną motywami kwiatowymi. Pierwszy, zaangażowany w treści, ozdobiony został w naiwnej manierze, z kolei drugi stanowi przepiękny przykład zdobnictwa z wykorzystaniem motywów floralnych, wiernie naśladujących naturę.

Wycieczkę przez ponad dwustuletnie dzieje francuskiej ceramiki kończy świetny akcent z epoki Art Nouveau - wzory wazonów z Sèvres z 1900 roku oraz dwa oryginalne wazony autorstwa Émila Gallé, wybitnego twórcy secesyjnego szkła. Płynność i asymetrię form w obu ostatnich eksponatach wzbogaca zdobnictwo charakterystyczne dla tamtych czasów - motyw ważki i geometryzowanych kwiatów. Poza szkłem w zbiorach znajdują się przedmioty codziennego użytku takie jak flakony do perfum, tabakierki, sakiewki, wachlarze oraz większe eksponaty, przykładowo kołyska, zdobiona motywami antykizującymi.

Mniej różnorodnie, lecz nie mniej ciekawie, przedstawia się część druga wystawy, prezentująca secesyjny plakat francuski. W kolekcji znalazły się najważniejsze nazwiska dla XIX- wiecznego plakatu, który narodził się we Francji. Dwadzieścia cztery oryginalne afisze, wykonane w technice litografii barwnej, są spójne stylistycznie dzięki użytym plastycznym środkom wyrazu.

Giętkości linii, charakterystyczne liternictwo, a także sam klimat epoki ujawniający się poprzez stroje modelek, ich fryzury - wszystko to przenosi widza w czasy belle époque. Klasyki takie jak "Moulin Rouge.La Goulue" z 1891 roku, czy "Divan japonais" Henri de Toulouse-Lautreca, wyraziście oddają atmosferę Paryża schyłku XIX wieku, zaludnionego przez artystyczną cyganerię rozhulaną w kabaretach. Warto także zwrócić uwagę na afisze, których autorem jest Jules Chéret, prekursor francuskiej sztuki plakatowej i jej wybitny przedstawiciel.

Wydarzenia

Między Wersalem a Montmartre

5 zł
wystawa

Miejsca

Opinie (4) 2 zablokowane

  • Byłam, widziałam- szkoda tych 5 zł (2)

    Byłam na tej wystawie w czasie weekendu za pół ceny. Weszliśmy do Ratusza, bo sądziliśmy, że będzie można go już zwiedzić po remoncie. Cóż, nasz błąd, że nie dopytaliśmy o szczegóły przy kasie. Dodatkowo kasowali po 5 zł, więc nie za pół ceny- ale o tym dowiedziałam się dopiero dziś :)
    Wystawa jest słaba, 2 sale z ceramiką i ostatnia z plakatami. Nic ciekawego, eksponatów mało, plakatów również.
    Nie polecam.

    • 9 0

    • no to już wiem, że się nie wybiorę.

      • 1 0

    • wezcie sie ogarnijcie ludzie. to jest 5 a nie 50 zl. naprawde narzekanie na wystawe w takiej cenie jest odobine zalosne i takie... polskie.

      • 0 4

  • wystawa

    Nie cena odgrywa rolę , bo za darmo to można uprawiać pseudo sztukę?

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Jaką inicjatywę łączącą kulturę z przestrzenią miasta wymyślił i koordynuje związany z Klubem Plama Szymon Wróblewski?

 

Najczęściej czytane