'Yodok Stories' budzicielem sumień

Wstrząsający dokument "Yodok stories" ukazuje prawdziwą twarz totalitaryzmu w Korei Północnej.
Wstrząsający dokument "Yodok stories" ukazuje prawdziwą twarz totalitaryzmu w Korei Północnej. mat. prasowe

W ramach festiwalu Solidarity of Arts w gdańskim Kinie Neptun obejrzymy niecodzienny dokument. Wstrząsające wyznania uciekinierów z obozu koncentracyjnego Yodok w Korei Północnej przypominają, że koszmar u nas kojarzony z II wojną światową ciągle trwa.Fotografie prezentowane na towarzyszącej premierze filmu wystawie "Prawa człowieka w obiektywie".
Fotografie prezentowane na towarzyszącej premierze filmu wystawie "Prawa człowieka w obiektywie". Magdalena Szałachowska
- Gdańsk jest miastem, gdzie takie wartości jak wolność, demokracja i prawa człowieka zawsze były niezwykle ważne - mówi Anna Zbierska, dyrektor biura prezydenta ds. promocji miasta Gdańsk, organizatorka pokazów filmowych na Solidarity of Arts. - Gdy dowiedziałam się, że Andrzej Fidyk - jeden z najlepszych polskich dokumentalistów - zrealizował film poświęcony gwałceniu praw człowieka w Korei Północnej, nie miałam wątpliwości, że powinien on zostać pokazany mieszkańcom Trójmiasta.

Film "Yodok Stories" (polski tytuł "Historie z Yodok") o koreańskim obozie koncentracyjnym powstał na podstawie relacji śmiałków, którzy podjęli rozpaczliwą próbą ucieczki z Yodok. Tylko nielicznym udało się przedostać przez koreańską granicę do swoich południowych sąsiadów. Każdy z nich za swój czyn ma zasądzoną karę śmierci.

Jednak potrzeba opowiedzenia prawdy popchnęła ich do stworzenia musicalu o przeżyciach w totalitarnym piekle kierowanego przez Kim Dzong Illa państwa. Film Andrzeja Fidyka dokumentuje przygotowania do musicalu, przeplatane z wypowiedziami byłych więźniów na temat warunków, jakie panują w Yodok. Ich historie odsłaniają szczelnie maskowaną przez koreańską władzę, prawdziwą twarz północnokoreańskiego systemu politycznego i drastyczne przypadki łamania prawa człowieka, będące w tym kraju na porządku dziennym.

W samym Yodok znajduje się 200 tysięcy głodujących, w tym kobiety i dzieci. Każdy może zostać "wrogiem klasowym", czyli otrzymać bilet do obozu koncentracyjnego, równy praktycznie wyrokowi śmierci. Tortury, egzekucje, obozy koncentracyjne to rzeczywistość blisko miliona mieszkańców totalitarnej Korei Północnej.

Dokument "Yodok Stories" (2008) jest polsko-norweską koprodukcją. Jest laureatem głównej nagrody Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Jerozolimie. Otwarty, bezpłatny pokaz filmu w Gdańsku będzie jego polską premierą. Po filmie reżyser Andrzej Fidyk (autor m.in. głośnych obrazów "Prezydent", "Defilada", "Białoruski walec") spotka się w publicznością. Spotkanie poprowadzi znany dziennikarz Grzegorz Miecugow. Premierze filmu towarzyszyć będzie wystawa "Prawa człowieka w obiektywie", złożona z 45 fotografii zakwalifikowanych do finału konkursu organizowanego przez Amnesty International.

Yodok Stories
piątek, 28 sierpnia
godz. 19:00
Kino Neptun, ul. Długa 57
wstęp wolny

Opinie (4)

 • szukam, szukam

  i nie mogę znaleźć, kiedy to?

  • 1 1

 • dzisiaj, o 19.00 w kinie neptun z tego co wiem

  • 2 1

 • najpierw (1)

  dba sie o prawa czlowieka we wlasnym dpmu

  • 1 5

  • What !?

   Jakby tu nie było praw człowieka to już byś siedziała / siedział w więzieniu - puknij się w łeb

   • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
John Faltin - fotograf Sopotu
John Faltin - fotograf Sopotu
wystawa
maj 10-17.10
g. 10:00 - 16:00
Sopot, Muzeum Sopotu
Design Oskara Zięty w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa i Domu Uphagena
Design Oskara Zięty w zabytkowych...
wystawa
maj 12-28.11
Gdańsk, Muzeum Gdańska

Sprawdź się

Sprawdź się

Autorzy obrazów holenderskich i flamandzkich XVII w. często inspirowali się pracami wcześniejszych znanych mistrzów, takich jak: