Wiadomości

stat

'Yodok Stories' budzicielem sumień

Wstrząsający dokument "Yodok stories" ukazuje prawdziwą twarz totalitaryzmu w Korei Północnej.
Wstrząsający dokument "Yodok stories" ukazuje prawdziwą twarz totalitaryzmu w Korei Północnej. mat. prasowe

W ramach festiwalu Solidarity of Arts w gdańskim Kinie Neptun obejrzymy niecodzienny dokument. Wstrząsające wyznania uciekinierów z obozu koncentracyjnego Yodok w Korei Północnej przypominają, że koszmar u nas kojarzony z II wojną światową ciągle trwa.Fotografie prezentowane na towarzyszącej premierze filmu wystawie "Prawa człowieka w obiektywie".
Fotografie prezentowane na towarzyszącej premierze filmu wystawie "Prawa człowieka w obiektywie". Magdalena Szałachowska
- Gdańsk jest miastem, gdzie takie wartości jak wolność, demokracja i prawa człowieka zawsze były niezwykle ważne - mówi Anna Zbierska, dyrektor biura prezydenta ds. promocji miasta Gdańsk, organizatorka pokazów filmowych na Solidarity of Arts. - Gdy dowiedziałam się, że Andrzej Fidyk - jeden z najlepszych polskich dokumentalistów - zrealizował film poświęcony gwałceniu praw człowieka w Korei Północnej, nie miałam wątpliwości, że powinien on zostać pokazany mieszkańcom Trójmiasta.

Film "Yodok Stories" (polski tytuł "Historie z Yodok") o koreańskim obozie koncentracyjnym powstał na podstawie relacji śmiałków, którzy podjęli rozpaczliwą próbą ucieczki z Yodok. Tylko nielicznym udało się przedostać przez koreańską granicę do swoich południowych sąsiadów. Każdy z nich za swój czyn ma zasądzoną karę śmierci.

Jednak potrzeba opowiedzenia prawdy popchnęła ich do stworzenia musicalu o przeżyciach w totalitarnym piekle kierowanego przez Kim Dzong Illa państwa. Film Andrzeja Fidyka dokumentuje przygotowania do musicalu, przeplatane z wypowiedziami byłych więźniów na temat warunków, jakie panują w Yodok. Ich historie odsłaniają szczelnie maskowaną przez koreańską władzę, prawdziwą twarz północnokoreańskiego systemu politycznego i drastyczne przypadki łamania prawa człowieka, będące w tym kraju na porządku dziennym.

W samym Yodok znajduje się 200 tysięcy głodujących, w tym kobiety i dzieci. Każdy może zostać "wrogiem klasowym", czyli otrzymać bilet do obozu koncentracyjnego, równy praktycznie wyrokowi śmierci. Tortury, egzekucje, obozy koncentracyjne to rzeczywistość blisko miliona mieszkańców totalitarnej Korei Północnej.

Dokument "Yodok Stories" (2008) jest polsko-norweską koprodukcją. Jest laureatem głównej nagrody Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Jerozolimie. Otwarty, bezpłatny pokaz filmu w Gdańsku będzie jego polską premierą. Po filmie reżyser Andrzej Fidyk (autor m.in. głośnych obrazów "Prezydent", "Defilada", "Białoruski walec") spotka się w publicznością. Spotkanie poprowadzi znany dziennikarz Grzegorz Miecugow. Premierze filmu towarzyszyć będzie wystawa "Prawa człowieka w obiektywie", złożona z 45 fotografii zakwalifikowanych do finału konkursu organizowanego przez Amnesty International.

Yodok Stories
piątek, 28 sierpnia
godz. 19:00
Kino Neptun, ul. Długa 57
wstęp wolny

Opinie (4)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

21

września

44. Festiwal Polskich Filmó... Gdynia, Teatr Muzyczny

26

września

05

października

Pikantni Gdańsk, Scena Teatralna NOT

Rozrywka

"Skiety&Klapki": tajemniczy raper Kabe nagrał teledysk w falowcu
Tajemniczy raper nagrał teledysk w falowcu
"Solid Gold" wraca do Konkursu Głównego
"Solid Gold": wraca do Konkursu Głównego

Kulinaria

Różne wcielenia pizzy. Gdzie zjemy rzymską, gdzie nowojorską?
Różne wcielenia pizzy w Trójmieście
Znika restauracja Pod Łososiem. Będzie Winne Grono
Znika restauracja Pod Łososiem

Planuj z nami tydzień

Noc Świątyń, Dary Ziemi i Legendy Metalu. Planuj tydzień
Planuj tydzień: warto wyjść z domu

Sprawdź się

Który z aktorów grających w Teatrze Wybrzeże jest mimem?