• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

XIX koncert umuzykalniający ECEKON

Zapraszamy w sobotę 16 czerwca 2012r. o godzinie 11.00 na XIX Koncert Umuzykalniający
zorganizowany przez PSOUU - Koło w Gdańsku i działające w ramach stowarzyszenia
Europejskie Centrum Edukacji Kulturalnej Osób Niepełnosprawnych.

cze 28

piątek, godz. 20:00

Gdańsk,
bilety 43 zł
ulgowy 22 zł
Kup bilet

w każdą sobotę (od 06.07 do 27.07.2024), godz. 12:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Tematem koncertu będzie:
Muzyka na lato
w wykonaniu
Long Street Quartet

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


w składzie:
Patryl Wrąbel - tuba
Maciej Stromski - puzon
Maksymilian Pabjańczyk - trąbka
Jacek Piechowicz - klarnet

Gdańsk, ul. Aksamitna 4a
16 czerwca (sobota) 2012 godzina 11.00
wstęp wolny


W koncercie usłyszymy standardy muzyki jazzowej, filmowej i folkowej w wersji na kwartet dęty, między innymi:
temat przewodni z filmu Vabank,
standard jazzowy orkiestry Glenna Millera - Chattanooga Choo Choo!,
melodia ludowa - Szła dzieweczka do laseczka,
oraz inne utwory w doskonałej, pomysłowej i oryginalnej aranżacji młodych muzyków.

W skład zespołu wchodzą młodzi muzycy, uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku. Pochodzą z różnych miejscowości Pomorza Gdańskiego. Spotkali się w gdańskiej szkole, gdzie wspólnie realizując swoje pasje próbują nowych interpretacji muzyki. Zapraszamy wszystkich sympatyków muzyki do zapoznania się z propozycją młodych adeptów sztuki. Oryginalność i młodzieńczy wigor muzyczny zwrócił uwagę dr Ryszarda Popowskiego, który zaprosił muzyków do zaprezentowania się w ramach projektu ECEKON.
ECEKON jest unikalnym w skali kraju, prowadzonym już czwarty rok, programem kształtowania samodzielności osób niepełnosprawnych intelektualnie. Drogą do osiągnięcia tego celu jest nauka gry na instrumentach akustycznych oraz wdrożenie do udziału w działalności kameralnych, zróżnicowanych w składzie i profilu artystycznym zespołów muzycznych. Nauka gry odbywa się na sakshornie, trąbce, saksofonie, fortepianie, keyboardzie, kontrabasie, na cytrze, harfie, na fletach prostych i akordeonie oraz na wielu instrumentach perkusyjnych. Kolejnym etapem jest założenie kilku zespołów kameralnych o różnym składzie, i stworzenie warunki do amatorskiego muzykowania. Plan ten ma przywrócić autentyczność i bezpośredniość kontaktów między ludźmi, bowiem osoba niepełnosprawna intelektualnie w pierwszym rzędzie takiego kontaktu potrzebuje. Potrzebuje go dla swego ustawicznego rozwoju i samodzielnego, aktywnego życia wśród wielu różnych osób.
Program pracy ECEKON oparty jest na wieloletnich doświadczeniach zdobytych w trakcie działalności Orkiestry Vita-Activa, działającej pod dyrekcją Mirosławy Lipińskiej. Orkiestra od ponad 15 lat działa w Gdańsku. Skupia osoby dorosłe, w tym osoby niepełnosprawne intelektualnie, ich rodziców oraz wolontariuszy i sympatyków, którzy wspólnie realizują swoje zainteresowania muzyką. W orkiestrze gra 30-40 osób, które grają na ksylofonach, dzwonkach, metalofonach i na kilkudziesięciu innych instrumentach perkusyjnych, nadających wykonywanej muzyce bogactwa kolorystycznego i wyrazowego. Zespół wykonuje muzykę dawną i współczesną o różnorodnej stylistyce, między innymi utwory Bacha, Beethovena, Chopina, Bernsteina, Griega, Foerstera, Rekhina. Koncerty orkiestry ukazują słuchaczom piękno muzyki kreowane przez zespół ludzi o różnych możliwościach. Orkiestra stała się emisariuszem starań o samodzielność osób niepełnosprawnych intelektualnie w środowisku gdańskim, w Polsce i Europie. Zespół ma na swoim koncie 220 koncertów w 55 miastach w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Francji i Włoszech. Należy zwrócić uwagę, że w trakcie wieloletniej działalności orkiestry powstało grono współpracowników, wolontariuszy, byłych członków oraz sympatyków orkiestry, którzy tworzą środowisko skupione wokół orkiestry chętnie uczestniczących w jej koncertach. Podobny charakter integracyjny miłośników muzyki ma również działalność ECEKON-u
Ideą koncertów organizowanych w ramach ECEKON-u jest spotkanie z różnymi rodzajami muzyki. Koncerty te są skierowane do szerokiej rzeszy słuchaczy, niezależnie od wieku, sprawności czy wykształcenia muzycznego. Jest możliwość spotkania z muzyką w wykonaniu najwyższej klasy artystów trójmiejskiego środowiska muzycznego, wirtuozów, solistów oraz nauczycieli i uczniów szkół muzycznych. Dodatkową atrakcją koncertów organizowanych przez ECEKON jest możliwość poszerzenia wiedzy o muzyce.
Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Kolo Gdańsku realizuje swoją misję wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną poprzez prowadzenie kilku wyspecjalizowanych placówek, w tym program edukacji i integracji społecznej przez animację amatorskiego ruchu muzycznego - będącego miejscem spotkań miłośników dobrej muzyki niezależnie od osobistej kondycji. Najbliższy koncert jest ostatnim przed przerwą wakacyjną. Mamy nadzieję, że będzie ciekawą propozycją, która wprowadzi nas w rozpoczynający się sezon letnich koncertów.

Opinie

Sprawdź się

W 2017 roku brytyjski książę William i księżna Kate odwiedzili: