• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wystawa malarstwa Rosvity Stern w 40-lecie pracy artystycznej

Wyjątkowa wystawa malarstwa sopocianki Rosvity Stern w 40-lecie pracy artystycznej.

15 kwietnia - 14 czerwca 2024, godz. 12:00

Wstęp wolny

13 września - 24 listopada 2024, godz. 10:00 - 17:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 1-12 zł
W sobotę, 8 marca br. o godz. 17.00 Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa autorstwa sopocianki Rosvity Stern z okazji 40-lecia pracy artystycznej. Uroczystość uświetni koncert Ewy Nanowskiej-Szmyt - fortepian oraz Jagody Drozdzińskiej - flet.

Wystawa potrwa do końca marca br. Można ją oglądać codziennie w godz. 12.00-19.00 w galerii Dworku Sierakowskich. Wstęp wolny.

Rosvita Stern - ur. 19 maja 1943 roku w Wejherowie. Mieszka w Sopocie. Emerytowana nauczycielka Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni-Orłowie; od 2005 roku prowadzi warsztaty artystyczne na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Sopocie. Wykształcenie wyższe - artystyczne; kolejno: absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie; absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku na wydziale malarstwa - dyplom nr 824 w 1976 r.; absolwentka podyplomowego Studium Pedagogicznego w Gdańsku.
Nagrody i odznaczenia:
Nagroda Ministerstwa Kultury i Sztuki - Zasłużony Działa Kultury i Sztuki, przyznana w 1995 roku, Brązowy Krzyż Zasługi od Prezydenta RP (2005).
Malarstwo: W latach 1977-2014 kilkanaście wystaw indywidualnych (Gdańsk, Sopot, San Francisco) i udział w ok. czterdziestu zbiorowych (m.in. Sopot, Gdańsk, Gdynia, Warszawa, Szczecin, Poznań, Sieradz, Oakland i Berkeley w Kalifornii, Paryż). W latach 1981-1989 aktywnie uczestniczyła w wystawach i wydarzeniach artystycznych środowiska twórców kultury niezależnej.

Wystawy indywidualne:
1977 - galeria G.T.P.S., Gdańsk
1978 - galeria "Kantata", San Francisco - Kalifornia, USA
1981 - galeria TPS, Sopot
1985 - galeria "św. Jacka", Gdańsk
1987 - galeria "TRIADA", "Nad moim miastem czuwają anioły", Sopot
2005 - galeria "Parafia Chrystusa Miłosiernego", malarstwo, Gdynia-Redłowo
2006 - galeria "Mariacka", "Anioły są wśród nas", Gdańsk
2007 - galeria "3 gracje", malarstwo, Sopot
Film: W latach 1973-1981 (do stanu wojennego) współpracowała z polską kinematografią w Łodzi i we Wrocławiu, m.in. przy realizacji kostiumów do filmu "Gniazdo", w. rez. Jana Rybkowskiego, do filmu "Dzieje grzechu" w reż. Waleriana Borowczyka, do filmu 'dwuseryjnego' "Na srebrnym globie", "Zwycięzca" w reż. Andrzeja żuławskiego i in. Dalszą współpracę wstrzymał stan wojenny.

Dorobek dydaktyczny i społeczny: Niestrudzona organizatorka plenerów malarskich, edukacyjnych wycieczek z młodzieżą do muzeów i galerii Europy (m.in. Paryż, Amsterdam, Harlem, Wilno, Troki). Pomysłodawczyni i inicjatorka akcji (i aukcji) charytatywnych i patriotycznych m.in. wystawa i aukcja Dział sztuki na rzecz "Ratujmy Fontannę Neptuna" - Gdańsk (1987), wystawa i aukcja sztuki polskiej na rzecz dzieci niepełnosprawnych i Instytucie Polskim w Paryżu (1990), inicjatorka odsłonięcia tablicy pamiątkowej (projekt Rosvity Stern) poświęconej Polonii Sopockiej w 100. Rocznicę nadania praw miejskich miastu Sopot, w 2008 roku inicjatorka wykonania tablicy na domu przy ul. Haffnera 8, gdzie tuż po wojnie mieszkała rodzina Herbertów (tablicę wykonał artysta rzeźbiarz Zbigniew Jóźwik), inicjatorka (i projektantka) oflagowania ulicy Chopina w Sopocie z okazji roku Chopinowskiego (2010), inicjatorka "Sokolni" przy Szkole Handlowej Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" (2012) i in. W ubiegłbym roku Rosvita Stern doprowadziła do zorganizowania w galerii Towarzystwa Przyjaciół Sopotu cyklicznych "Kiermaszów Sopockiej Sztuki' oraz towarzyszących im otwartych warsztatów malarskich organizowanych przez profesjonalnych artystów: Marka Wróbla i Elżbietę Hajdun.

Rosvitę, głęboko zakorzenioną w polskości, a warto tu wspomnieć że jej Matka była znaną działaczką przedwojennej sopockiej Polonii, zawsze pociągały podróże. Nie tylko na Hawaje, podróżowała toteż do Wilna i Troki na Litwie, do Amsterdamu I Harlemu w Holandii, do Sam Francisco w Kalifornii, na przełomie lat sześćdziesiątych i na początku lat siedemdziesiątych mieszkała w Paryżu i w Wiedniu, gdzie studiowała konserwację w pracowni prof. Kogutha, dłuższy czas przebywała w Londynie u swojego powinowatego, wybitnego polskiego poety i językoznawcy, Bogumiła Andrzejewskiego.

Opinie

Sprawdź się

Ile metrów liczy zabytkowy piec kaflowy w Dworze Artusa?

 

Najczęściej czytane